EMLAK - EMLAK
05 Kasım 2023 - 02:03
Konut sektörü rayına oturuyor
Pandemi süreci ile başlayıp bugüne kadar gelen konut sektöründeki fahiş fiyat artışları normale dönüyor.
EMLAK - EMLAK
22 Ekim 2023 - 02:28
Depreme karşı yenileniyoruz
12. Kalkınma Planı’nda ‘kentsel dönüşüm’ ve ‘yeni yapılara’ ayrı bir başlık açıldı. Bu doğrultuda TOKİ’nin 5 yıl içinde 500 bin yeni konut inşa edeceği açıklandı. Plan çerçevesinde depreme hazırlık ve barınma ihtiyacına çözüm konuları dikkat çekti. Öte yandan yeni inşaat projelerinin ekonomik canlanmaya da vesile olması bekleniyor.
EMLAK - EMLAK
22 Ekim 2023 - 02:05
Yeni yılda satış rekoru gelebilir ama!..
Finansman sorunu, yüksek fiyatlar ve düşük satışlar sebebiyle 2023 yılından umduğunu bulamayan gayrimenkul sektörü, 2024 yılına umutlu bakıyor. Sektör temsilcileri birikmiş bir alım talebi olduğunu ifade ederek “Bugün hem yatırım hem de barınma ihtiyacı ile konut sektörü en güvenli liman pozisyonunda” diyor.
EMLAK - EMLAK
18 Ekim 2023 - 14:40
Rams City’den 0 faizli kampanya! Lansmana özel fırsatı kaçırmayın…
Rams City Haliç 2. Etap projesindeki daireleri 48 ay vade ve sıfır faizle satışa sunuyor.
EMLAK - EMLAK
15 Ekim 2023 - 02:40
Prefabrik yapılardaki en büyük soru: Ağır çelik mi, hafif çelik mi?
Çelik evlere ilgi gün geçtikçe artıyor. Maliyet olarak hemen hemen betonarme evler ile aynı rakama ulaşan bu evler, depreme dayanıklı olmaları sebebiyle son döneminde göz bebeği hâline geldi. Çelik ev alımı veya yapımında en fazla merak edilen konuların başında ‘Hafif çelik mi?’ ‘Ağır çelik mi?’ sorusu geliyor…
EMLAK - EMLAK
15 Ekim 2023 - 01:54
Gayrimenkulde devlet sahada
Gayrimenkul piyasasının rayına oturması; her türlü fiyat artışı ve fırsatçılığın önüne geçilmesi adına devlet dört koldan gereken mücadeleyi veriyor. Sektör, son bir yılda fahiş kira artışlarının önüne geçilmesinden kentsel dönüşüme, dar gelirlilerin ev sahibi olmasından yüksek site aidatlarına kadar her türlü denetim ve kampanya ile kontrol altında tutuluyor.
EMLAK - EMLAK
08 Ekim 2023 - 02:55
Maliyetler uçtu, müteahhit zorda
Türkiye ekonomisinin bel kemiğini oluşturan müteahhitler, girdi maliyetlerindeki yükselişten şikâyet ediyorlar. “Bugün bir projenin maliyeti geçen yıla göre iki kat arttı” diyen sektör oyuncuları “Sektörün yavaşlaması ekonomiye olumsuz yansıyor” açıklaması yapıyor. Arsa maliyetlerinin dört, usta yevmiyelerinin üç, hazır beton, demir ve çimento fiyatlarının iki kat artması yaşanan problemi gözler önüne seriyor…
EMLAK - EMLAK
08 Ekim 2023 - 02:37
Metropollerde daire tipleri küçülüyor
Son yıllarda konut fiyatlarının da artması ile birlikte vatandaşlar tarafından gelen taleplerde de değişiklikler görülmeye başladı.
EMLAK - EMLAK
08 Ekim 2023 - 01:52
Enflasyon düşüşü ile kira piyasası rayına oturacak
Fahiş kira artışlarının önüne geçmek için devreye alınan yüzde 25’lik kira zam sınırı, geçen temmuz ayında bir yıl daha uzatılmıştı. Bu sayede kira fiyatlarındaki yükselişin bir nebze olsun önüne geçildi.
EMLAK - EMLAK
01 Ekim 2023 - 02:34
Kış bahçeleri gün sayıyor
Sonbaharın gelişiyle birlikte kış bahçelerine ilgi artmaya başladı. Kış aylarında evde daha çok vakit geçirildiği için kış bahçesi fikirleri de önem kazanıyor.
EMLAK - EMLAK
01 Ekim 2023 - 02:05
Kentsel dönüşüm ile güvenli hayat
Doğal afetler en çok eski ve kaçak yapıları hedef alıyor. Sel-su baskınlarında zemin ve kot-1, kot-2 daireler büyük risk taşıyor. Pencere ve kapılardan giren sular hayati tehlike oluşturuyor. Aynı şekilde deprem ve fırtınaların da ilk zarar verdiği, çarpık kentleşmeden doğan yapılar oluyor.
EMLAK - EMLAK
24 Eylül 2023 - 02:45
Konutta kampanya rüzgarı esiyor
Konut üreticileri kampanya yarışına girdi. Finansman sıkıntısını kendi içlerinde aşmaya çalışan şirketler projelerinde; düşük vade oranları ve uzun vade fırsatları sunuyor. Sektör temsilcileri bu fırsatların iyi değerlendirilmesi konusunda tavsiyelerde bulunuyor.
EMLAK - EMLAK
24 Eylül 2023 - 02:19
10 soruda kentsel dönüşüm kredisi desteği
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, kentsel dönüşümüne ilişkin vatandaşlara destekler sağlanarak muhtemel doğal afetlere karşı hazırlıklı olunması ve dönüşümün hızlandırılmasını amaçlanan yeni destek paketinin tüm detaylarını 17 Mart’ta açıklamıştı. Bakanlık tarafından yapılan son açıklamada merak edilen “10 soru” cevaplandı…
EMLAK - EMLAK
21 Eylül 2023 - 09:12
Kütahya'da korkunç kaza: 2 ölü, 2 yaralı
Kütahya'da hafif ticari araç yoldan çıkarak devrildi. Kazada 2 kişi hayatını kaybederken 2 kişi de yaralandı.
 - OVP'den 'konuta destek' sözü çıktı
10 Eylül 2023 - 01:56
OVP'den konuta destek sözü çıktı
Türkiye ekonomisinin önümüzdeki 2 yıllık büyüme stratejisini içeren Orta Vadeli Program’ın içinde konut sektörü de yer buldu. Bu kapsamda üretimin artırılacağı, yeni finansman modellerinin çıkarılacağı ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimine destek verileceği belirtildi.
EMLAK - EMLAK
09 Eylül 2023 - 16:50
Kira sözleşmesi nasıl fesh edilir? Avukat tavsiyeleri...
Son zamanların en çok merak edilen konularından birisi kira sözleşmeleri oldu. Vatandaşlar kira sözleşmesi ile merak ettikleri soruların cevaplarını arama motorlarında araştırıyorlar. Arama motorlarında en çok merak edilen sorudan birisi “Kira sözleşmesi nasıl fesh edilir?” sorusu oldu. İşte kira sözleşmesi feshi konusunda avukat tavsiyeleri…
EMLAK - EMLAK
03 Eylül 2023 - 01:51
Yazlık evleriniz hırsızların hedefi olmasın
Eylül ayının gelmesiyle birlikte yazlıkçılar sezonu kapatıp şehre dönmeye başladı. Ancak bu boş evler hırsızlara âdeta davetiye çıkarıyor.
EMLAK - EMLAK
03 Eylül 2023 - 01:45
Konut sektörü için 'küresel fon' modeli
Konut piyasasının hareketlenmesi için finansmana ihtiyaç var. Ancak mevcut ekonomik şartlar buna müsait değil. Dünyada bu problemin çözümü için çeşitli yollar var. Mesela bazı ülkeler gayrimenkule “küresel gayrimenkul fonlarından” uzun vadeli kaynak sağlıyor. Sağlanan kaynak hazineye aktarılıyor, ardından bankalar aracılığıyla müteahhitlere veriliyor. Devlet ayrıca bu kaynağa ek olarak hazine arazilerini yeni projelere açıyor. Böylece hem sektörde hem de ekonomide çarklar dönmeye başlıyor. Sektör temsilcileri de bu sistemi destekliyor.
EMLAK - EMLAK
03 Eylül 2023 - 01:42
Dask poliçeleri ZAS oluyor
2000 yılından bu yana konut ve işyerlerini depremlere karşı teminat altına alan DASK poliçesi baştan aşağıya yenileniyor.
EMLAK - EMLAK
27 Ağustos 2023 - 01:50
Konuta topyekûn destek şart
Konut sektörü 260 alt meslek koluna sağladığı destek ve 6 milyonu aşan istihdam sayısı ile ekonominin lokomotifi konumunda bulunuyor. Ancak girdi maliyetlerindeki yükseklik ve finansman sıkıntısı müteahhitleri zorluyor. Sektör temsilcileri “Üretim ve büyümeye en büyük katkı sağlayan sektör konut… Bu sebeple verilecek olan destekler ülkeye geri dönüyor” diyor…
EMLAK - EMLAK
24 Ağustos 2023 - 12:00
Osmanlı ve Roma bir araya geldi, Ege'nin en değerli yaşam alanı oldu
Ege’de Osmanlı ve Roma mimarisi bir araya geldi, tarih ve doğa bir araya geldi ve Ege'nin en değerli yaşam alanı ortaya çıktı. DAP Yapı’nın tarih ve doğayı bira araya getirdiği Çeşme projesinde ön talep alınmaya başlandı. İşte yeşilin, mavinin, doğanın, denizin ve güneşin tarihle iç içe olduğu DAP Çeşme projesi hakkında tüm detaylar..