Sağlık - Sağlık
04 Temmuz 2024 - 15:27

Faydaları saymakla bitmiyor: Kalbe iyi geliyor, rahatlıyor, gençleştiriyor

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Mustafa Yaşan, denizdeki hidrostatik basınç ve suyun hareketli olmasının kan dolaşımını hızlandırarak kan basıncını düşürdüğünü ve kalp-damar sağlığı üzerine iyileştirici etki yaptığını söyledi. Yaşan, yüzmenin faydalarından da bahsetti.
 - İnsan için 'yedek parça' üretiyorlar
04 Temmuz 2024 - 00:37

Türkiye'de ilk ve tek! İnsan için 'yedek parça' üretiyorlar

Gülhane Medikal Tasarım ve Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezinde doku kaybı yaşayanlar için 3 boyutlu yazıcılarla kafatası, göğüs, çene gibi vücut parçaları üretiliyor. Hem de ücretsiz. Türkiye’de tek olan merkezin yöneticisi Prof. Dr. Simel Ayyıldız, yurt dışından da talep aldıklarını söyledi.
 - Uzman önerisi: Sıcağa karşı kayısı yiyin
04 Temmuz 2024 - 00:06

Aşırı sıcaklarda kalp hastalarına uzman uyarısı: Günde 3 tane kayısı tüketin

Sıcak hava kalpten vuruyor. Yaz aylarında kalp krizi vakaları artıyor. Yazın her 100 kalp ölümünden biri sıcaklara bağlı olarak gerçekleşiyor.
Sağlık - Sağlık
03 Temmuz 2024 - 08:58

Havuzda tıkaç kullanın derinlere dalmayın

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muammer Melih Şahin, dış kulak yolu enfeksiyonunun yazın en sık görülen hastalıkların başında geldiğini söyledi.
 - Tansiyon hastalarını ilgilendiriyor: Denize girerken dikkat
02 Temmuz 2024 - 16:32

Tansiyon hastalarını yakından ilgilendiriyor! Yazın denize gireceklere hayati uyarı

Yüzmenin sağlık açısından birçok faydası bulunurken, yüksek tansiyon hastaları için zararlı olabiliyor. Uzmanlar yazın denize girecek tansiyon sorunu olan kişileri uyarıyor.
Sağlık - Sağlık
02 Temmuz 2024 - 12:32

Tedavi destekleyici ürün geliştirdiler! Duyunca şaşıracaksınız! Meğer o hastalıklara...

İnsan sağlığı için yararları oldukça fazla olan sarımsak ve ısırgan otundan tedavi destekleyici ürün geliştirildi. Konu ile ilgili konuşan Prof. Dr. Selçuk Takır, “Sarımsak ve ısırgan otundan birçok hastalığın tedavisinde iyileştirici özelliği bulunan ürünler geliştirdik” dedi. Takviye edici ürünler hakkında doğru bilinen yanlışlara da değinen Takır, bu ürünlerin ilaç olmadığını, ancak hekim ve eczacı tavsiyesiyle kullanılabileceğini belirtti.
 - 17 yılda 150 kez kalbi durdu!
02 Temmuz 2024 - 12:19

Binde 1 görülen sendrom: 17 yılda 150 kez kalbi durdu!

Ciddi ritim bozukluğuna yol açarak kalbi aniden durduran ‘Brugada sendromu’ nedeniyle 17 yılda 150 kez kalbi duran 37 yaşındaki Alper Ayaz, kendisine uygulanan tedaviyle sağlığına kavuştu. Yeni hayatına merhaba diyen Ayaz mutluluğunu “İnşallah daha güzel günlere erişeceğim” dedi.
 - 14 yaşındaki Enes'in iki farklı yüzü var gibi
02 Temmuz 2024 - 11:21

Milyonda bir görülen hastalık: İki farklı yüzü var gibi görünüyor, ailesi doktor doktor gezip çare arıyor

14 yaşındaki Enes, bebekken geçirdiği beyin kanaması sonrası yüzünde oluşan ve zaman içerisinde büyüyen kitle nedeniyle iki farklı yüzü varmış gibi görünüyor. Rahatsızlığı dolayısıyla bir gözünü kaybeden ve zor günler geçiren çocuk, büyüyünce doktor olarak kendisi gibi çocuklara yardım etmenin hayalini kuruyor.
Sağlık - Sağlık
02 Temmuz 2024 - 10:03

İzmir'de acil servisler alarm veriyor! Başvurular arttı, uzmanlar uyardı

Turizm merkezlerinde tatillerini tamamlayan vatandaşlar dönüş yoluna geçtiklerinde soluğu hastaneler ve acil servislerde aldı. Acil Tıp Uzmanı Dr. Efe Kanter, daha çok sıvı kaybı ve sıcak çarpması şikayetleriyle birçok vakanın başvurduğunu belirtti. Başvurularda artışların yaşanabileceği uyarısında bulunan Kanter, dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyardı.
 - Makas kapanıyor! Kadınlarda uyuşturucu kullanımı artıyor
02 Temmuz 2024 - 03:27

Erkeklerle aradaki makas kapanıyor! Kadınlarda uyuşturucu kullanımı artıyor

“Madde Kullanıcıları Profil Analizi 2022 Yılı Narkolog Raporu”na göre Türkiye’de uyuşturucu madde kullananlar arasında kadınlarda büyük bir artış görülüyor. Uzmanlar bu artışın endişe verici olduğunu duyurdu...
 - Uzmanından yeni salgın alarmı: Dünya hazır olmalı
01 Temmuz 2024 - 16:17

Uzmanından yeni salgın alarmı! ‘Dünya hazır olmalı’ dedi ve uyardı

“Küresel ısınma ekosistemleri değiştirerek, mevcut florayı bozarak, hastalık yapan mikropları da etkiler” diyen Halk Sağlığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, bu durumun yeni salgınlara zemin hazırladığının altını çizdi.
Sağlık - Sağlık
01 Temmuz 2024 - 13:41

Sıcak havalara dikkat! Böbrek taşı nedeniyle acil servislerde yoğunluk yaşanıyor

Özellikle yaz aylarında acil servislere böbrek taşı şikayetiyle başvuranların sayısı artıyor. Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Meftun Çulpan, vatandaşların nelere dikkat etmesi gerektiğini bir bir sıraladı.
 - Böbrekleri bitiriyor: Bu yanlışlardan aman uzak durun
01 Temmuz 2024 - 12:57

Uzmanı uyardı, böbrekleri bitiriyor! Bu yanlışlardan aman uzak durun

Nefroloji İç Hastalıkları ve Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Ali Kemal Kadiroğlu, “Gereğinden fazla et ve tuz tüketmenin yanında yetersiz su içmek, doktor bilgisi dışında ağrı kesici ve rastgele antibiyotik kullanmak böbrek fonksiyonlarını bozabilen önemli nedenlerdir” dedi. Kadiroğlu, böbrek sağlığıyla ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.
 - "Ülkemizde patladı" diyerek vatandaşları uyardı!
29 Haziran 2024 - 20:51

Canan Karatay "ülkemizde patladı" diyerek vatandaşları uyardı! Deterjan o hastalığa yol açıyor

Türkiye'de pek çok kimyasal madde içeren deterjan kullanımı engel olunamaz bir hal aldı. Prof. Dr. Canan Karatay, deterjanın çeşitli hastalıklara yol açtığını belirterek, "Hipotiroidi, kronik tiroidit, haşimato hepsi aynı kapıya çıkar. Aynıdır ve bu vücutta bir otoimmün hastalığın olduğu belirtisidir. Otoimmün hastalıkları bütün otoimmün hastalıkları başlatan da vücuda giren toksinlerdir, başta bromür olmak üzere" açıklamasında bulundu.
 - Kalp hastalarının ilaçları yeniden ayarlanmalı
29 Haziran 2024 - 03:35

Uzmanlar uyarıyor! Kalp hastalarının ilaçları yeniden ayarlanmalı

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Oto, aşırı sıcak havalarda ilaç kullanan ve kronik rahatsızlığı bulunan hastaların hekimlerine danışarak ilaç kullanım dozlarını yeniden ayarlaması gerektiği uyarısında bulundu.
 - Protein tozu salgını öldürüyor
29 Haziran 2024 - 03:26

Spor salonlarında gençliği bekleyen sinsi tehlike! Protein tozu salgını öldürüyor

Hızlı şekilde fit ve kaslı bir vücuda sahip olmak isteyen ergenler arasında sentetik hormon ve protein tozu kullanımında salgın yaşanıyor. Aşırı dozda kullanım, böbrek, kalp ve karaciğeri bozuyor, ani ölümlere sebep oluyor.
 - Cilt kanseri uyarısı: Dışarı çıkacağınız saate dikkat!
28 Haziran 2024 - 11:54

Sağlık Bakanlığı’ndan "cilt kanseri" uyarısı! En tehlikeli türüne dikkat çektiler

Sağlık Bakanlığı, güneşin zararlı etkilerinden korunma konusunda vatandaşları uyarıp, bozulan çevresel faktörlerin de etkisiyle son yıllarda cilt kanserlerinde artış gözlenebileceğini bildirdi. Bakanlıktan “Güneşin yoğun olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında dışarıda bulunmaktan kaçının” benzeri uyarlar geldi.
 - Yaşlılar ve bebekler risk altında, acil servisler doldu!
27 Haziran 2024 - 06:32

Güneş çarpmasına dikkat! Yaşlılar ve bebekler risk altında

Güneş çarpması yüzünden hastaneye başvuranların sayısı arttı, uzmanlar uyardı. Yaşlı ve bebekler risk altında eğer bu belirtiler varsa dikkat!..
 - Telefonu buzdolabında soğutmayın
27 Haziran 2024 - 05:38

Sıcak hava onları da yakıyor! Telefonu buzdolabında soğutmayın

Son dönemlerde telefon yangınlarındaki artışın sıcak havalara bağlı olduğunu belirten uzmanlar, telefonu güneşte bırakmayın, yanmaya başladıysa suyla söndürmeye çalışmayın, telefonu buzdolabına koymayın uyarısında bulunuyor.
 - Boğazında çıkanlar doktorları şaşırttı
26 Haziran 2024 - 15:36

Doktorları şaşırtan vaka: Sigara içen adamın boğazında kıllar çıktı

Yıllardır sigara içen bir adam ses kısıklığı, nefes almada güçlük ve kronik öksürük şikayetiyle hastaneye başvurdu. Doktorlar 52 yaşındaki adamın boğazında kıllar tespit etti. Nadir görülen vaka tıp literatürüne girdi.
 - Anne babalar dikkat: Salgın var! Ateşle başlıyor...
26 Haziran 2024 - 12:27

Anne babalar dikkat: Salgın var! El, ayak, ağız hastalığı en çok havuzdan bulaşıyor

Bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı olan 'el, ayak ve ağız hastalığı' hakkında bilgi veren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nazlı Karakullukçu Çebi, “Hastalık solunum yoluyla, tükürükle, yakın temasla ve dışkı yoluyla bulaşabilir” dedi. Çebi, yazın havuz sezonunun açılması ve enfekte havuz sularının yutulması ile bulaşma riskinin arttığının altını çizdi.
Başa Dön Sona Git