Başbakan Ahmet Davutoğlu'dan Suruç'a geçmiş olsun ziyareti… Katliamın hemen ardından Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'i Şanlıurfa'ya gönderen Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün eşiyle birlikte kentteydi. Yaralıları ziyaret edip şifa dileyen Davutoğlu, "Faillerden hesap soracağız" dedi. Çıkışta, Bakanlar Kurulu'nda sınıra ek tedbirleri ele alacaklarını söyleyen Başbakan, failin kimliği konusunda mesafe alındığını da aktardı. Bir şüphelinin tespit edildiğini, bağlantılarının üzerinde çalışıldığını açıklayan Davutoğlu, "Anlaşılan o ki, ya bir sızma, ya grup içinde olan bir şahıs tarafından katliam gerçekleştiriliyor" diye konuştu. 
Başbakan Davutoğlu saldırı günü üç parti liderine yaptığı "teröre karşı ortak deklarasyon" çağrısını da tekrarladı: "4 parti Genel Başkanları olarak terörün her türüne karşı ortak vatandaşlık bilinciyle tavır almamız gereken günlerdeyiz. Kimse siyasi istismara yönelmemeli. Terör, şiddet söz konusu olduğunda hepimiz ortak bir anlayışla buluşmalıyız." 
Ancak Başbakan'ın çağrısı ilk andan karşılıksız kaldı. Muhalefet partileri, değişik bahanelerle teklifi reddetti. MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Deklarasyon çağrısı samimiyet ve gerçeklerden uzaktır. MHP'nin duruşu deklarasyona bağlı değildir" diye konuştu.
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da "Bizce sakıncası yok. Ortak deklarasyon çözüme katkı sağlayacaksa imzalarız" dedi. Ancak Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç "Önce yanlış dış politika tercihlerinden vazgeçin. Rüzgar eken fırtına biçer" açıklaması yaptı. 
HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ise "Dolmabahçe"yi öne sürdü, "Siz daha o deklarasyona sahip çıkamaz durumdasınız. Yarın bir gün, ortak deklarasyonlara ne kadar sahip çıkabilirsiniz?" dedi.


Şehide veda
? Adıyaman'da teröristlerle girdiği çatışmada şehit olan jandarma uzman onbaşı 22 yaşındaki Müsellim Ünal'ın cenazesi memleketine uğurlandı. İl Jandarma Komutanlığı'nda düzenlenen törende gözyaşları sel oldu. Törene Başbakan Davutoğlu'nun yanı sıra çok sayıda bakan, askeri ve mülki yetkililer, CHP yöneticileri ile şehidin yakınları katıldı. Törende gözyaşlarına hakim olamayan Başbakan Davutoğlu, şehit askere Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diledi. Şehit Ünal'ın Türk bayrağına sarılı tabutu, törenin ardından gözyaşları arasında askerlerin omzunda taşındı. Ailesinin tek çocuğu olan Ünal'ın cenazesi, bugün Kayseri'de defnedilecek.