Boyun genellikle her insanda aynı şikayetlere yol açar. Boyun bölgesinde yer alan 7 adet omur ve 6 adet omurlar arasındaki disk bulunmaktadır. Boyundaki omurlar arasındaki bu diskler alt ve üst omurlar arasındaki eklemlerin görevlerini yerine getirmesini sağlarlar. Stres, iş hayatındaki zorluklar, trafik kazaları, duruş bozuklukları ve oturuş şekliniz boyun sağlığınızı etkileyebilecek durumlara yol açabilir. Boynunuzdaki değişiklikler ilk olarak disk bölgesinden başlar ve disk içerisindeki su azalır. Boyundaki fıtığın ortaya çıkması boynun ön ve arka kısmındaki eklemlerde kireçlenmenin de meydana gelmesine yol açar.

Boyunda Fıtık ya da Kireçlenmenin Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığı ve kireçlenmesi hastalıklarının en yaygın belirtileri arasında hareketlerinizin kısıtlanması ve ağrılar vardır. Ağrıları boyun, omuz, kürek kemikleri ve bazen bacaklarınızda dahi hissetmeye başlayabilirsiniz. Baş ağrıları da bu hastalığı yaşayan kişilerin şikayet ettiği belirtiler arasındadır.

Ağrılar zaman içerisinde şiddetlenmeye başladıkça gündelik hayatınızda pek çok sıkıntı yaşamaya başlayabilirsiniz. Sabahları boynunuz tutulmuş bir şekilde uyanmaya da başlayabilirsiniz. Boyun fıtığı ve kireçlenme durumlarında boyun kaslarındaki spazmlardan dolayı da şiddetli kas ağrıları ortaya çıkabilir.

Ayrıca bu tür ağrılı belirtiler dışında yorgunluk hissinin çoğalması, bitkinlik, ateş yükselmesi ve yoğun bir stresli olma durumu kişilerde görülebilir. Göğüs bölgesine doğru inen ağrılar omuz, kol ve bacaklarınızda da karıncalanma ve his kaybına yol açmaya başlayabilir.

Fıtık Hangi Evrelerden Oluşur?

Boyun fıtığı hastalığını yaşayan insanlarda ortak olarak gözüken birtakım belirtiler ve süreçler bulunmaktadır. Boyun fıtığı yaşamaya başlayan kişilerde ilk dönemlerde herhangi bir belirti ortaya çıkmazken, ilerleyen dönemlerde ufak ağrıların meydana gelmesi ile birlikte belirtiler ortaya çıkmaya başlar ve hastalığın evreleri başlamış olur.

Boyun fıtığının ilk evrelerinde orta düzeyde ve sürekli kendisini tekrarlayan ağrılar ortaya çıkar. Bu ağrıların yanıltıcı olmasının sebebi ise sürekli ortadan kaybolarak tekrar geriye gelmelerine bağlıdır. Ağrıları yaşamaya başladığınız zaman ortadan kaybolduğu için iyileştiğinizi veya bir şeyinizin olmadığını düşünmeniz son derece yanlış bir davranıştır.

Ağrılar boyun bölgesinde başladıktan sonra kısa bir süre içerisinde aşağıya doğru inerek kolunuzda kuvvetsizlik, güç kaybı, karıncalanma ve uyuşma gibi sinir hasarı rahatsızlıklara yol açar. Ağrının kola inmesi beraberinde hayatınızdaki gündelik aktivitelerinizin yapılamaması gibi sorunları da getirir.

Boyun Fıtığı Ne Zaman Tedavi Edilmeli?

Kollara inmiş olan boyun fıtığı ağrılarının bir sonraki evresi ise bacaklarda ortaya çıkacak olan kuvvetsizlik, uyuşma, güç kayıpları ve ağrılardır. Ağrılarınızın bacaklarınıza kadar indiği zaman mutlaka uzman bir doktora giderek muayene olmanız gerekmektedir.

Hastalığın ilk evrelerinde ilaç tedavisi, boyunluk tedavisi ve fizik tedavi yöntemleri denenir. Bu dönemlerde hastalığınız bu yöntemler ile iyileşme veya belirtilerde azalma göstermez ise detaylı bir muayene ve gerekli testlerden geçerek cerrahi müdahale ile tedavi yapılması gerekebilir.

Kaynak: http://www.boyunduzlesmesi.com

İlandır.