Hemen hemen herkesin bildiği Halikarnas balıkçısı takma lakaplı Cevat Şakir Kabaağaçlı ile de dikkatleri üzerine çeken şehir, aslında siyasi görüşü nedeniyle sürgün olarak Bodrum'a gönderilen yazarı ile de hafızalarda yer alıyor. Zamanla Bodrum'a aşık olan yazar, bu şehirde gömülmeyi ve kemiklerinin bu topraklarla bütünleşmesini istediğini vasiyet ederek bu muhteşem şehirde sonsuza kadar misafir ediliyor.

Bodrum’un Tarihi Yerleri

Bodrum yarım adasını tamamen kaplayan sarnıçlar, kümbet şeklindeki yapıları ile şehre ayrı bir hava kazandırıyor. Tarihi ve turistik yerleri açısından da zengin olan şehir, dillere destan tarih kokan Bodrum kalesi ile adından söz ettiriyor. Milattan önce Doryalılar tarafından yapılan kale hala eski özelliklerini taşıyor ve her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Geleneksel konserlerin verildiği yapı buram buram kokan tarihi ile tatilcilere muhteşem müzik ziyafeti veriyor. Turgut Reis yolu üzerinde yer alan antik tiyatro, Kral Mausolos tarafından inşa ettirilen muazzam bir yapı olarak geçmişe yolculuğun basamaklarını oluşturuyor. Birbirinden güzel ve masmavi denizin yer aldığı koylar, mavi yolculuk yapmak isteyen tüm misafirlere kucağını açıyor ve eşsiz bir tatilin nefesini ensenizde hissettiriyor.

Bodrum’un Güzellikleri

Tarihin ve muhteşem mavinin memleketi olan Bodrum, son yıllarda tatil gezileri yapmak için en çok tercih edilen beldelerden biri haline geliyor. Doğal güzelliklerinin yanı sıra her adımda tarih kokan muhteşem geçmişi ile de kendine hayran bırakan şehir, jeopolitik konumu nedeniyle birçok uygarlığa ev sahipliği yapıyor ve her uygarlıktan kalan kültür zenginliklerini günümüze yansıtıyor. Mandalina bahçelerinden yayılan mis gibi kokular ve Bodrum ile bütünleşen erguvan çiçeklerinin görüntüsü, şehre attığınız ilk adımda hemen sizi sarıyor ve sanki hep bu şehirde yaşamış gibi hissetmenizi sağlayarak yabancılık çekmenizi engelliyor.

Bodrum Geceleri

Bodrum'da gün hep devam ediyor, sabah günün ilk ışıkları ile eğlence mekanından dönenlerle günlük hayatına yeni başlayanları aynı karede görebildiğiniz şehir, kendine özgü eğlence anlayışı ve hoşgörülü yapısıyla diğer tatil beldelerinden ayrıcalığını fark ettiriyor. Güneş ışıklarının tüm şehri aydınlattığı gündüz vakitleri deniz ve kumun keyfini çıkaranlar, gece içki ve dansın yer aldığı gece eğlencelerinden de nasibini alıyor. Dar sokaklarına yankılanan müzik sesleri ve ılık Akdeniz rüzgarı ile hayat bulan Bodrum, yanık tenlerin ve aşkların meskeni haline geliyor. Kendine özgü bir dokuya sahip olan şehirde, sadece Bodrum'u düşünmekle meşgul oluyorsunuz. Başka bir şey düşünmeye ihtiyacınızın olmadığı tarihi şehirde yaşananlar hayat boyu hafızalara kazınıyor.

Bodrum’a Ulaşımı Dert Etmeyin

Avrupa’nın birçok şehrinden Bodrum’a ulaşım artık eskisinden daha kolay. SunExpress ve diğer birçok hava yolu şirketinin Bodrum’a uçuşları bulunmaktadır.  Örneğin; Frankfurt’tan ortama 3 saatlik bir uçuş ile Bodrum Milas Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Havalimanından transferler ile de Bodrum merkeze ulaşmak mümkündür. 

İlandır.