BAŞA DÖN

BİZİM SAYFA

Hayırlı kimse, ailesine, çoluk çocuğuna faydalı olan kimsedir. Abdülkâdir-i Geylânî “Rahmetullahi aleyh” 


GÜNÜN KONUSU

Gece başlayınca iftar edilir

Sual: Yüksek yerlerde güneş daha geç batıyor. Yüksek yerlerde oturanlar vadide oturanlardan daha geç mi orucu açacaklar? Orucun bozulma şüphesi olduğunda ne yapılabilir?

Cevap: İbni Âbidîn, orucun müstehablarını anlatırken diyor ki, (Alçak yerde olanlar, güneşin gurup ettiğini görünce, iftar ederler. Yüksekte olan, gurup ettiğini görmedikçe, bunlarla beraber iftar edemez). Orucu tarif ederken yazdığı (Oradan gece başlayınca iftar edilir) hadîs-i şerifinin (Şark tarafında karanlık başlayınca iftar edilir) demek olduğunu bildirmektedir. [Şark tarafta karanlığın başlaması, en yüksek yerde ziyanın kalmaması demektir.]

İftarı akşam namazından önce yapmak müstehab ise de, bir ibadeti bozmak şüphesinden kurtarmak için müstehab terk edilmelidir. Önce akşam namazını kılmalı, sonra iftar etmelidir. Böylece iftar yine, yıldızlar görünmeden önce olur. Yani, acele edilmiş olur ve oruç, bozulmak tehlikesinden kurtulur. Akşam namazını vakti çıkmadan, tekrar kılmak mümkündür. Takvim, saat, kandil, top ve ezan yanlış olunca, oruç kurtulmaz. İbni Âbidîn, namaz vakitlerini anlatırken buyuruyor ki, (İftar etmek için, güneşin battığını iki âdil Müslümanın haber vermesi lâzımdır. Bir olursa da, mahzuru yoktur). [Görülüyor ki, takvimi hazırlayanın ve iftar topu atanın, ezan okuyanın âdil olmaları lâzımdır.] (Tam İlmihâl s. 317)

 

www.dinimizislam.com

Osman Ünlü’nün Türkiye gazetesinde bugün yayımlanan makalesi için tıklayınız...GÜNÜN TAKVİMİ
 
Hicrî Kamerî : 23 ŞA'BÂN 1437
Hicrî Şemsî :1394  Rûmî :  17 Mayıs 1432   Hızır :  25
30
2016

Mayıs

Pazartesi

 

Sultan Abdülazîz Hân’ın hal’i (1876) - Kabak Meltemi
Sultan Alaeddin Keykubat’ın vefâtı (1236)

Hayırlı kimse, ailesine, çoluk çocuğuna faydalı olan kimsedir. Abdülkâdir-i Geylânî “Rahmetullahi aleyh” 

   Türkiye Takvimi   
Reklamı Geç
KAPAT