BAŞA DÖN

BİZİM SAYFA

Din bilgilerinin, alışveriş kısmını bilmeyen, haram lokmadan kurtulamaz ve ibâdetlerinin sevabını bulamaz. İmâm-ı a’zam “Rahmetullahi aleyh”


GÜNÜN KONUSU

Müslümana nasihat

Sual: Müslüman olarak yapmamız gereken şeyler kısaca nelerdir?

Cevap: Muâz bin Cebel diyor ki, Resûlullah “sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem” elimden tuttu. Birkaç adım yürüdükten sonra, (Ya Muâz! Takva üzere ol. Hep doğru söyle. Ahdına sadık ol. Emanete hıyanet etme. Yetimlere merhamet et. Komşunun hakkını gözet. Kimseye kızma. Hep tatlı konuş. Her Müslümana selâm ver. İmamın lâzım olduğunu bil. Kur’ân-ı kerimin yolu olan fıkıh bilgilerini öğren ve bu bilgilerden ayrılma. Her işinde ahireti düşün. Hesap gününe hazırlan. Dünyaya gönül bağlama. Hep güzel, faydalı işler yap! Hiçbir Müslümanı kötüleme. Yalancı şahitlik yapma. Doğru sözü kabul eyle. İmam-ı âdile [yani hükûmete], isyan etme. Yeryüzünde fesat çıkarma. Her zaman Allahı zikret [yani hatırla]. Gizli günahlara gizli tövbe et. Aşikâr günahlara aşikâr tövbe et!) buyurdu. Abdullah ibni Ömer diyor ki, bir kimse, Resulullahtan sordu: Hizmetçimi kaç kere af edeyim dedi. Cevap vermedi. Tekrar sordu. (Her gün, yetmiş kere af et!)buyurdu. (Hak Sözün Vesîkaları s. 347)

 

 

www.dinimizislam.com

Osman Ünlü’nün Türkiye gazetesinde bugün yayımlanan makalesi için tıklayınız...GÜNÜN TAKVİMİ
 
Hicrî Kamerî : 29 RECEB 1437
Hicrî Şemsî :1394  Rûmî :  23 Nisan 1432   Hızır :  1
06
2016

Mayıs

Cuma

 

Hızır Günleri (Yaz) başlangıcı- Hıdrellez - İctimâ vakti: 22:30
Şeyh Şâban-ı Veli ve Kastamonu Evliyâlarını Anma Haftası

Din bilgilerinin, alışveriş kısmını bilmeyen, haram lokmadan kurtulamaz ve ibâdetlerinin sevabını bulamaz. İmâm-ı a’zam “Rahmetullahi aleyh”

   Türkiye Takvimi   
Reklamı Geç
KAPAT