BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Küçük çobanın hikmet ve ibret dolu cevapları

Hasan Yavaş
Facebook
Abdullah bin Mübârek hazretleri, koyun otlatan bir çocuk gördü. "Ona bir mesele öğreteyim" diye yanına gitti... 
 
Edep ve nezaket medeniyeti -7-
İslâm âlimlerinin büyüklerinden Abdullah bin Mübârek hazretleri, birkaç koyun otlatan, onlara çobanlık yapan bir çocuk gördü ve; “Zavallı çocuk!.. Büyüyünce Allahü tealanın ibâdet ve mârifetine nasıl kavuşur?” diye düşündü. Gidip çocuğa, Allahü teâlâlayı tanımakta bir mesele öğreteyim diye karar verdi...
Çocuğun yanına geldi ve aralarında şu konuşma geçti:
“Evlâdım! Allahü teâlâyı bilir misin?”
“Kul nasıl sahibini bilmez?”
“Allahü teâlâyı ne ile biliyorsun?”
“Bu koyunlar ile biliyorum.” 
“Bu koyunlar ile Onu nasıl biliyorsun?”
“Bu birkaç koyun, çobansız işe yaramaz. Bunlara koruyucu olarak birisi lâzımdır ki; su ve ot versin! Kurttan ve diğer tehlikelerden korusun! Bundan anladım ki, bu âlemdeki hiçbir şey koruyucusuz olamazlar. Bu binlerce çeşit mahluku korumaya gücü yeten Allahü teâlâdan başkası değildir.”
“Allahü teâlâyı nasıl bilirsin?”
“Hiçbir şeye benzetmeden bilirim”
“Böyle olduğunu nasıl bildin?”
“Yine bu koyunlardan.... Ben çobanım. Onların koruyucusuyum. Onlar benim korumam ve tasarrufum altındadırlar. Onlara dikkatle bakıyorum. Ne onlar bana benzerler ve ne de ben onlara benzerim. Buradan, bir çoban koyunlarına benzemezse, Allahü teâlânın elbette kullarına benzemeyeceğini anladım.”
“İyi söyledin! İlimden bir şey öğrendin mi?” 
Ben bu sahralarda nasıl ilmin sırrını öğrenebilirim?”
“Peki başka ne öğrenmiştin?”
Üç sır öğrendim: Din ilmi, dil ilmi ve beden ilmi sırrı!”
“Bunlar nelerdir? Ben bunları bilmiyorum.” 
“Gönül sırrı şudur ki: Allahü teâlâ bana kalp/gönül verdi. Kendini tanımak ve sevmek yeri yaptı. Bu kalp ile Onu bileyim. Onun sevdiklerine gönülde yer vereyim, sevmediklerine yer vermemeyeyim ve böylelerinden uzak olayım. Dil ilmi sırrı ki, bana dil verdi. Dili zikretmek, Onun adını söylemek yeri yaptı. Bununla Onu hatırlayıp adını söylemeyi, Ondan bahsedilmeyen sözden onu korumayı, böyle sözden uzak olmayı istedi. Beden sırrı şudur ki: Bana beden vermiştir. Onun ile kendine hizmet olan her şeyi yaparım. Hizmet olmayan şeyi ise bedenimden uzaklaştırırım.”
Abdullah bin Mübârek hazretleri, çocuk çobana “Ey evlâdım! Önceki ve sonraki ilimler, senin bana bu öğrettiklerindir. Bana nasihat ver!” deyince, şu nasihati yaptı:
“Ey efendi! Âlim olduğun yüzünden belli oluyor. Eğer ilmi Allah rızası için öğrendiysen insanlardan istemeyi kes! Yok dünya için öğrenmişsen, cennet arzu ve isteğini kalbinden çıkar!”
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
603478 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/hasan-yavas/603478.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT