BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

SGK’dan sigortalıya kaplıca keyfi bedava

İsa Karakaş
Facebook
SGK, sigortalıların öncelikle sağlıklarının korunmaları, çeşitli hastalık ve diğer sağlık riskleri ile karşılaşmaları hâlinde muayene, ilaç ameliyat ve diğer tedavi masraflarını belirli şartlarda karşılamaktadır.
Başta romatizmal ve ortopedik olmak üzere birçok rahatsızlıklara iyi gelen kaplıca tedavileri de SGK tarafından karşılanmasına rağmen birçok sigortalının bu tedaviden haberdar olmadığı gelen sorulardan anlaşılmaktadır.
 
Sağlık kurulu raporu zorunlu
 
SGK’nın kaplıca tedavilerini karşılaması için en başta gelen şart resmî sağlık kurumlarınca en az bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon veya tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji uzman hekiminin yer aldığı sağlık kurulları tarafından sağlık kurulu raporu almak gerekmektedir. Sağlık raporunda teşhis, önerilen tedavi, seans ve gün sayısı bilgilerine de yer verilmesi gerekmektedir.
 
Rapor 6 ay geçerli
 
Sağlık kurulu raporunun düzenlendiği tarihten itibaren 6 (altı) ay içerisinde kaplıca tedavisine başlamak gerekmektedir. Bu süre içinde başlanmaması hâlinde yeniden sağlık kurulu raporu almak gerekmektedir. Aksi takdirde SGK kaplıca tedavi giderlerini karşılamaz.
 
Sağlık Bakanlığı izni
     
SGK’nın kaplıca tedavilerini karşılamasının diğer bir şartı ise tedavi için gidilecek tesisin Sağlık Bakanlığından işletme izni almış olması gerekmektedir.
Keza kaplıca tedavisine gerek görülenler, sadece Sağlık Bakanlığınca işletme izni verilen kaplıca tesislerine müracaat edebilmektedir.
Sağlık Bakanlığınca işletme izni verilmeyen kaplıcalarda tedavi görenlerin banyo ücreti, yol, gündelik ve refakatçi giderleri SGK tarafından karşılanmamaktadır.
 
Yol ve refakatçi masrafları SGK’dan
 
Kaplıca tedavileri için gidiş-geliş yol masrafları, hastanın gündelikleri ile refakatçi zorunluluğu öngörülmüş ise refakatçi giderleri tedavi için düzenlenen sağlık kurulu raporuna SGK tarafından öngörülen tarifeye dayanılarak karşılanmaktadır.
Sağlık kurulu raporunun düzenlendiği gün dahil 5 (beş) iş günü içinde kaplıca tesisine müracaat edilmesi gerekmektedir. Bu süre içinde kaplıca tesisine müracaat edilmemesi hâlinde yol gideri ve gündeliklerin ödenebilmesi için yeniden sağlık kurulu raporu düzenlenmesine gerek bulunmamaktadır. Ancak bu raporun geçerli olduğu 6 (altı) aylık süre içerisinde sağlık hizmet sunucusu tarafından sevk belgesi düzenlenerek sevk edilmesi gerekmektedir.
 
SGK’nın giderleri ödeme kıstasları
 
Ödemeler, tedavinin sağlanabildiği en yakın kaplıca tesisinin bulunduğu yerleşim yeri esas alınarak yapılmaktadır.
18 yaşını doldurmamış hasta çocuklar için raporda refakatçi zorunluluğu şartı aranmamaktadır. 18 yaşından büyük hastalar içi ise raporda/sevk formunda refakatin tıbben gerekli olduğunun belirtilmesi ve tedavinin yapıldığı tesis tarafından refakatçi kalındığının belgelenmesi hâlinde refakatçinin yol giderleri ve gündelikleri SGK tarafından karşılanmaktadır.
Yol giderleri mutat taşıt bedeli üzerinden ödenmektedir. Otobüs ile gidilmiş ise otobüs bileti saklanmalıdır. SGK’nın karşıladığı gidebileceğiniz güncel kaplıca listesini www.isakarakas.com 'dan görebilirsiniz.
            ***
 "Kişinin hayatı, düşünün rengine boyanmıştır." M. AURELİUS
 
 
“BAŞIN DÜŞERSE DARA, İSA KARAKAŞ’I ARA”
 
18 yaşını dolduranlar SGK sağlık yardımlarından nasıl faydalanır?
 
"İsa Ağabey, ben bu yıl liseyi bitirip 18 yaşımı dolduracağım. Annem ve babamın sigortası yoktu. Sağlıktan para ödemeden faydalanıyordum. 18 yaşıma girdikten sonra SGK benden sağlık sigortası primi alacak mı?" Eymen Taşkın
Eymen Bey, 18 yaşından küçük öğrenciler, herhangi bir şart olmaksızın SGK genel sağlık kapsamındaki yardımlardan faydalanabiliyor.
Lise ve dengi öğrenimden mezun olanlar 20 yaşını, yükseköğrenimden mezun olanlar ise 25 yaşını geçmemek şartıyla sağlık primleri devlet tarafından karşılanmakta olduğundan mezun oldukları tarihi izleyen günden itibaren 2 yıl, gelir tespiti yapılmaksızın genel sağlık sigortası sağlık yardımları alabilmektedir.
Diğer yandan lise ve dengi öğrenimden mezun olanlara mezuniyet tarihinden itibaren 120 gün süreyle SGK, otomotik provizyon vermekte olduğundan öğrenci belgesi istenmeden sağlıktan faydalanmaları sağlanmaktadır.
 
Bağ-Kur’lular 3600 günle emekli olur mu?
 
"İsa Beyannem 1977 tarihinde sigorta girişli olup 77 gün SSK'sı var. Sonraki çalışmaları 6 ay Bağ-Kur'u var, 2014 yılından bu yana da isteğe bağlı ödüyoruz. 3 çocuk için de borçlanma hakkımız var, borçlanma yaparsak, mayıs ayında 3600 gün doluyor. Bu durumda emekli olur mu?" Elif Atasoy
Elif Hanım, 15 yıl 3600 günle yaş haddinden emeklilik SSK’lılar içindir. İsteğe bağlı sigortalılık maalesef Bağ-Kur kapsamında sayılmaktadır. Bağ-Kur’dan yaş haddinden emeklilik için ise 3600 gün değil, 15 tam yıl (5400 gün prim) prim ödenmesi zorunlu bulunmaktadır. Annenizin emeklilik planlamasını bu şartlara göre değerlendirip borçlanma yaparak emekli yapabilirsiniz.
            ***
20.11.1967 doğumluyum, Sigorta giriş başlangıcım 01.01.1989 ve 9520 günüm var. Ne zaman emekli olabilirim?" Yaşar Kurt
Yaşar Bey, 51 yaş, 25 yıl sigortalılık ve 5450 gün prim şartları ile emekli olabilmektesiniz. 4070 gün fazla priminiz var. Yaşınızın gün ay olarak dolacağı 20.11.2018 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.
            ***
"Uyandım baktım ki bir sabah. Güneş vurmuş içime. Kuşlara, yapraklara dönmüşüm. Pır pır eder durur bahar rüzgârında...” O. VELİ
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
601759 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/isa-karakas/601759.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT