BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Yer altı hizmeti emeklilik yaşını geri çeker mi?

Lütfi Köksal
Facebook
Halit C.                

12.12.1972 doğumluyum. 12.07.2005 tarihi itibariyle 3337 gün yer altında geçen hizmetim var. Yer altı hizmetim yaştan düşer mi, yeni yasa ile birlikte ne zaman emekli olabilirim? İyi çalışmalar dilerim.

CEVAP: 10.07.1991 tarihli Sigorta girişiniz ve 4265 gününüz var. 25 yıl, 53 yaş ve 5600 günle emekli olabilirsiniz.

5510 sayılı Kanunun geçici 9. maddesinin beşinci fıkrası kapsamında, 2008 yılı Ekim ayı başından önce maden iş yerlerinin yer altı veya yer altı münavebeli işlerinde çalışan ve daha sonra da bu işlerde çalışmaya devam eden sigortalıların bu işlerdeki çalışmasının en az 1800 gün olması halinde bu çalışmalarının dörtte biri toplam prim ödeme gün sayılarına ilave edilecek ancak, ilave edilen süre kadar ayrıca yaştan indirim yapılmayacaktır.
Bunun için 13.07.2005-30.09.2008 tarihleri arasında yer altında 1117 gününüz var. Bunun ¼ ü 279 gün emeklilik gününüze ilave ediliyor.
01.10.2008 tarihinden sonra ilk defa maden iş yerlerinin yer altı veya yer altı münavebeli işlerinde çalışmaya başlayanlar hakkında, 5510 sayılı Kanunun fiili hizmet zammı süresine ait hükümlerinin uygulanması gerekiyor. Yani maden ocakları (elementer cıva bulunduğu belirlenen cıva maden ocakları hariç), kanalizasyon ve tünel yapımı gibi yer altında yapılan işlerde çalışanların her yıl başına 180 gün fiili hizmet zammı kazanmaları, aynı zamanda bu 180 günün yarısının tespit edilen yaştan da indirilmesi gerekiyor. Buna göre 01.10.2008-30.11.2014 tarihleri arasında 2211 gününüz var. 2211 günün yarısı 1106 gün kadar emeklilik gününüze ilave ediliyor. Fakat giriş tarihiniz 01.10.2008 tarihinden önce olduğu için 1106 gün:2=553 gün emeklilik yaşınızdan düşülmüyor. Toplam 1385 gün emeklilik gününüze ilave ediliyor ve gün sayınız 5650 gün oluyor. 53 yaşınızın dolduğu 12.12.2025 tarihinde emekli olursunuz.
Yer altı çalışmanız için 1385 gün fiili hizmet zammı avantajınız oluyor. Ama yaş indiriminden faydalanamıyorsunuz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM?

>Şengül Y.
08.10.1968  doğumlu bayanım. 01.02.2001 tarihi itibariyle sigortalı çalışmaktayım. 1985-1988 ve 1989 doğumlu üç çocuğum var. Doğum borçlanması yapabilir miyim, ne zaman emekli olabilirim?
CEVAP: 01.02.2001 tarihli Sigorta girişiniz ve 2303 gününüz var. 58 yaş ve 7000 gün veya 58 yaş, 25 yıl ve 4500 gün şartıyla emekli olabilirsiniz. Çocuklar 01.02.2001 tarihinden önce olduğu için, doğum borçlanması yapma şansınız bulunmuyor.

>Cem D.
25.02.1969 doğumluyum. 1993-2008 yıllarında 5480 gün BAĞ-KUR ödedim. 01.05.2008 tarihi itibariyle sigortalı çalışmaktayım ve 2130 günüm var. Ne zaman emekli olabilirim?
CEVAP: 10.02.1993 tarihli BAĞ-KUR girişiniz ve 4/a, 4/b mevzuatına göre ödenmiş toplam 7610 gününüz var. 25 yıl, 54 yaş ve 5675 günle emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz 10.02.1993 tarihinden önce olmak şartıyla, üç ayını borçlanırsanız 53 yaşınızda emekli olursunuz.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
584363 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/lutfi-koksal/584363.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT