BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Uyuyan ekonomik dev: D-8

Dış Politika
M. Necati Özfatura
Facebook
Erbakan’ın başbakanlığı zamanında 8 İslam ülkesi harf sırasına göre (Bangladeş, Endonezya, İran, Malezya, Mısır, Nijerya, Pakistan ve Türkiye) arasında mal ve hizmet konusunda ekonomik iş birliği için; 17 Haziran 1997 tarihinde İstanbul’da bir deklarasyon yayınlandı. D-8 Gelişmekte olan (Developing)-8 ülke demektir. Bu kuruluş ABD, AB ve diğer emperyalist güçleri rahatsız etti.
Türkiye’deki Siyonizmin, küresel sermayenin, ABD ve Almanya lobilerinin medya ve siyasileri laiklik tehlikede çığlıklarıyla ve Türk Silahlı Kuvvetlerini de kullanarak Çevik Bir’in dolduruşa geldik itirafını unutmayın. 28 Şubat postmodern bir darbe ile Refah Yol hükûmeti istifaya mecbur edildi. Başaktör Demirel’di. Müslümanları devamlı kullandı. Türkiye gibi Endonezya, Malezya, Pakistan ve Nijerya’da olağanüstü kötü olaylar yaşandı.
1997-2017 arasında D-8 zirveler yaptı ise de kâğıt üzerinde kaldı. Karadeniz Ekonomik İşbirliği gibi. D-8 kurulduğunda kişi başına düşen millî gelir 1820 dolar idi. Bugün ise 4500 dolardır. Türkiye şu anda D-8 dönem başkanıdır. 8 ülke içinde Türkiye Endonezya’dan sonra 2. Ekonomik büyük güçtür. Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf’a göre: “Türkiye büyük bir ekonomiye sahip, büyük etkisiyle D-8 kuruluşunu daha etkin hâle getirir.” D-8 üyeleri üç kıtaya hâkimdir. Yer altı ve yer üstü doğalgaz zenginliklerine hâkimdir. Kurulduğunda 800 milyon nüfusa sahip idi. Bugün ise 1 milyar 100 milyon nüfusa sahiptir. Son derece genç nüfusa sahip hatta dünya genç nüfusunun 7’de biridir. Toplam ekonomik gücü 3 trilyon 770 milyar dolar.
9'uncu D-8 zirvesinde önemli kararlar alındı... Üye sayısını 8’den 20’ye çıkartarak D-20 olmuş bu ise G-20’nin rakibi olmaya adaydır. Şu andaki D-8 ülkelerinin kendi arasındaki ticaret hacmi 130 milyar dolar olup bu hacmin 500 milyar dolara çıkarılmasına karar verilmiştir. 1997’de 20 milyar dolardı. Savunma sanayii başta olmak üzere ortak üretim savunmada dış güçlere bağlılık giderek azalacaktır. Arakanlı mültecilere yardım yapılacak... Cumhurbaşkanı konuşmasında temiz enerji (yenilenebilir enerji) eğitim, çevre, ulaştırma, geniş bir iş birliği teklifinde bulundu. İran’da D-8 üniversitesi kurulacağı açıklandı. En önemli istek D-8’in D-20’ye dönüşmesi olacaktır. ABD bunu önlemek için her çareye başvuracaktır...
Türkiye ile Pakistan arasında ekonomik sınırların kaldırılacağı görüşü gelişiyor. D-8 Ekonomik İşbirliği Teşkilatının önümüzdeki yıllarda önemli başarılara imza atacağına inanıyorum. D-8’in 9. Zirvesinde Türkiye Dışişleri Bakanı özet olarak şunları söyledi: “Dünyanın ekonomik ekseni bizlerin yaşadığı bölgelere doğru kaymaya başladı. Bu fırsatların hep birlikte nasıl değerlendirileceğini kendi aramızda istişare etmemiz lazım. D-8 üyesi ülkeler olarak teşkilatımızın sürekli değişen dünyanın şartlarına ayak uydurmasını hep birlikte sağlayabiliriz...”
 
 
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
599007 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/m-necati-ozfatura/599007.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT