BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Ekonomi gelişiyor

Dış Politika
M. Necati Özfatura
Facebook
Doğalgaz’da arz güvenliği için Tuz Gölü’ndeki depolama kapasitesi arttırılıyor. Ek FSRU tesisleriyle Türkiye’nin yıllık ihtiyacının yüzde 20’si depolanabilir hale gelecek ve risk bitecek. Türkiye’nin de ortak olduğu TANAP’ın yüzde 94’ü Eylül 2017 sonunda tamamlandı. 2018 yılında Türkiye’ye 2020 sonunda Avrupa’ya doğalgaz verilecek.
Rusya’dan Türk Akımı doğalgaz inşası devam ediyor. ABD bu hattan rahatsız. Hatay Dörtyol ve Saros Körfezinde 2 adet yüzer LNG ve yeniden gazlaştırma FSRU 2017 sonunda faaliyete geçecek. Doğalgaz depolama kapasitesi 10 milyar metreküpe yani yıllık tüketimin yüzde 20’sine çıkartılacak. Tuz Gölü’nden ilk doğalgaz Ocak 2018’de kullanılmaya başlanacak.
Depolama 5.4 milyar metreküp olacak. Geri üretim kapasitesi 80 milyon metreküpe çıkacak. 2016 yılında 44 adet petrol arama ve üretim kuyusu açıldı. 2017 yılında sondaj yapılan kuyu sayısı 65. Maden kömürü arama sondajı 1 milyon 2018 2 milyon 2019 3 milyon yerli maden kömürü ile doğalgaz ithalatımız yüzde 14 azalacak.
Akkuyu ve Sinop nükleer santralleri inşaatında 20 bin kişi çalışacak. İşletme döneminde ise 7 bin kişi çalışacak. Üniversitelerde nükleer mühendisliği bölümü açılacak. Doğalgaz ticaret merkezi kurulacak. AK Parti iktidarının en önemli hedefleri terörü sona erdirmek, pahalılık ve işsizliği azaltmaktır. Hükûmet üretimi destekleyip fiyat artışlarının önünü kesecek, kamu borçlarını azaltacak. Her bakanlık hayat pahalılığını önleyecek tedbirleri devreye sokacak.
Gelibolu ve Lapseki’de köprü güzergâhındaki yollar için çalışmalar 24 saat sürüyor. Gelibolu Kaymakamı Hakan Kılınçkaya: “Çanakkale Köprüsü için yıl sonuna kadar 2017 kuru havuz işi bitiyor. Köprü ayakları bu havuz içerisine inşa edilecek.” 170x270 ebatlarında 15 metre derinliğinde olan bu havuzlar deniz üzerinde yüzdürülecek. Sanayide istihdam 5 milyon 437 bin oldu. (Ağustos 2017)
Yeşilköy Havaalanı 3 milyon 308 889 yolcu ile dünya sıralamasında 10. oldu. Yeşilköy Havaalanı en çok gelişen havaalanı seçildi. TUSAŞ-TAI bünyesinde kurulan ve az sayıda ülkede bulunan tesis ile Türkiye uzay sistemleri montajı ve test hizmetlerini sürdürerek bu anlamda küresel oyuncu oldu. İlk yerli ve millî Türksat-6A çalışmaları devam ediyor. Katar krizinde gıda tedarikinin önemini anlayan Körfez ülkeleri, özellikle Doğu-Güneydoğu Anadolu bölgelerinde tarım ve hayvancılık yatırımları için teşebbüse geçtiler...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
599593 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/m-necati-ozfatura/599593.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT