BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Gence’de Nuri Paşa’yı andık…

Meryem Aybike Sinan
Facebook
Kafkas Türk İslam Ordusunun 15 Eylül 1918’de Bakü’yü düşmandan kurtarışının üzerinden bunca yıl geçmiş olsa da “kardeş kömeğinin” ne denli önemli olduğunu biz ve onlar hiç unutmadık.
Aradan tam 101 yıl geçmiş.
Bugün hâlâ bu muhteşem ordunun muzaffer yürüyüşü konuşulmaya devam ediyor. Geçen gün bu münasebetle Türkiye Cumhuriyeti Gence Başkonsolosluğunun düzenlediği anma programında idik.
Gence Başkonsolos Muavini Ahmet Karakaya Beyefendi’nin ince ve nazik mihmandarlığı, aslında iyi bir diplomat nasıl olur sorusunun da tam olarak cevabı niteliğinde idi. Bir imparatorluk bakiyesi olan ülkemizin dışarıda temsili noktasında kimseyi ayırmadan tek tek ilgilenen, misafirlerini özenle ve ciddiyetle karşılayan, duruşuyla iftihar ettiğimiz bu genç kardeşimizin çok daha yüksek mevkilerde görevlendirilmesi sanırım ülke temsili noktasında çok yararlı olacaktır. Temsil nezaket, incelik, ciddiyet ve hassasiyet ister ki bu diplomatımız bu anlamda gerçekten de bütün misafirler tarafından takdir gördü ve bendeniz de bu hususu Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlut Çavuşoğlu’na buradan özellikle duyurmak istiyorum.
Programda Azerbaycan milletvekilleri ve Türkiye’den gelen arkadaşlarımız, Nuri Paşa ve Bakü’nün kurtuluşu üzerine konuştular.
Gence Vali Yardımcısı Vefa Abbasova Hanımefendi, Türkiye Azerbaycan kardeşliğinin tarihî geçmişine vurgu yaparak dostluk ve kardeşlik hukukunun önemine değindi ve ilişkilerin artarak devam etmesini arzuladıklarını ifade ederek 15 Eylül’ün önemli bir kader birliği olduğunu söyledi.
Gence Milletvekili Doç. Dr.  Pervin Kerimzade’den bahsetmek istiyorum. Gence Milletvekili olduğu hâlde başkent Bakü’ye taşınmayıp Gence Bilimler Akademisi Tarih Kürsüsünde derslere girmeye devam edip hocalık faaliyetlerini yürüten bu millî ve entelektüel Hanımefendi ise konuşmasında şunları söyledi:
“Biz Türkiye ile güçlü olmak zorundayız. Bizim başka bir yolumuz ve şansımız yoktur. Nuri Paşa da tıpkı Enver Paşa gibi sadece bir Osmanlı Paşası olmayıp Azerbaycan’ın geleceği üzerinde imzası olan çok büyük bir askerî dehadır aynı zamanda diyerek, Türkiye ve Azerbaycan’ın geçmişinden feyz alarak bu kutlu yürüyüşe devam edeceğiz” dedi.
Tovuz Milletvekili Ganire Paşayeva ise bütün Türk gençliğini ortak tarihimizi derinden öğrenmeye ve öğretmeye çağırarak bunun vatani ve vicdani bir borç olduğunun altını çizdi.
Türkiye’den programa iştirak eden Ahmet Yesevi Derneği Başkanı Dr. Fatma Sönmez ise çok duygusal bir konuşma yaparak büyük bir ilgi topladı. Ağabeyi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’yu işaret ederek:
“Abisinin bacısı olarak söylüyorum ki bu topraklarda Ahmet Yesevi Ocağının izleri duruyor. Ve diyorum ki hep birlikte geliniz Gence’de Ahmet Yesevi’yi yeni baştan ayağa kaldırıp yeni baştan “Türkistan” yapalım” dedi.
Yıldız Teknik Üniversitesi araştırma görevlisi Neslihan Kabaklı da bir konuşma yaptı. Neslihan Kabaklı konuşmasında “Türk ordusu, tarihinin en zor dönemeçlerinden geçerken bile kardeşlerinin yardımına koşarak Bakü’yü düşmandan temizleyen ve büyük bir zafer kazanan başta Enver Paşa ve kardeşi Nuri Paşa olmak üzere Anadolu, Azerbaycan ve Dağıstan şehitlerini rahmet ve minnet duygularıyla anıyoruz” dedi.
Ötüken Yayınlarından editör Ayşegül Büşra Çalık konuşmasında, tarih bilincinin önemine değindi ve iki ülke arasındaki her türlü çalışmada yer almak istediğini ifade ederek bu hususta aydın tavrının çok belirleyici olduğunun altını çizdi. 
Gence güzel bir Türk şehri, kâh Bursa, kâh Malatya oluyor gözümüzde. En çok da Malatya gibidir. Millî konularda çok hassas olduğunu bildiğimiz Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan Beyefendi’ye “Sayın Başkan’ım, Malatya’yı geliniz bu güzel Gence’ye kardeş kılalım, çınarlar, tarih, derinlik ve içtenlik yarışsın ve iki şehir kader birliği edip, el ele tutuşsunlar!” diye seslenmek istiyorum.
Belki de ses gelir!
Kim bilir?
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
609848 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/meryem-aybike-sinan/609848.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT