BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Hile yaygaraları…

Neler Oluyor
Nuri Elibol
Facebook
Milletimiz, 16 Nisan günü yüksek bir katılımla sandık başına giderek 150 yıllık ucube sistemi değiştirdi. 15 Temmuz-27 Mayıs parantezlerini kapattı. Yüzde 51.4 ve 1 milyon 379 bin 934 oy farkı ile ‘Evet’ tercihi tescillendi. Türkiye, Cumhuriyetin kuruluşu kadar önemli olan bu büyük değişimi sivil irade ile gerçekleştirme becerisini gösterdi. Bu değişimin baş mimarı Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır. Bu sistemi isteyen rahmetli Menderes, Özal, Demirel, Erbakan ve Türkeş’in ruhları şâd olsun. Bu sistem daha ilk günden istikrar, güven ve umut getirdi. İş ve aşın teminatı olan istikrar artık daha kalıcı olacaktır.
        ***
Bu referandumun kaybedenleri FETÖ, PKK, YPG, PYD, DEAŞ ve HDP’dir. Hollanda, Almanya, Avusturya, Belçika gibi referandumda taraf olan ülkelerdeki gurbetçiler yüksek oranda ‘Evet’ oyu vererek o devletleri şoka sokmuştur. Özetlemek gerekirse 7 düvel 16 Nisan’da kaybetmiştir.
‘Evet’e en yüksek oyu veren Bayburt’tan ‘Hayır’a en yüksek oyu veren Tunceli’ye kadar tüm Türkiye kazanmıştır. Kaybedenler; bu önemli değişim zaferine, bu demokrasi şölenine ve milletin iradesine gölge düşürmek için çırpınıyorlar. Bu hazımsızlar her zamanki gibi tehdide ve küfre sarılıyorlar. Üstte de belirtmiş olduğum gibi bazı Avrupa ülkeleri milletimizin iradesine saygı duyup takdir edeceklerine, Sayın Cumhurbaşkanını arayıp kutlayacaklarına ‘ama’lı, ‘fakat’lı cümlelerle sonucu küçümsemeye kalkışıyorlar. Avrupa, ‘Evet’in hezimetini atlatması lazım. Biri ‘saygılı diyaloglar’, bir diğeri ‘Türkiye ikiye bölündü’ diyor. Unutmasınlar ki bu yaklaşımlar Türk milletinin iradesine saygısızlıktır.       
        ***
CHP’nin başını çektiği bir grup her seçimden sonra ‘hile var’ algısı oluşturmaya çalışmıştır. Aynı senaryo 17 Nisan sabahında da devreye sokuldu. Pozitif bir dil kullandığında, kavgasız-gürültüsüz-patırtısız bir yaklaşım sergilediğinde milletten destek alabileceğini bu referandumda gören CHP’nin şaibe iddiaları ile sonuca gölge düşürmeye çalışması yanlış bir tutum. Başbakan Binali Yıldırım’ın da söylediği gibi: “Sonuca saygı duyun, milletin sözü üzerine söz söylemeyin.”
Sandık  kurulu başkan ve üyeleri zarfa ya da oy pusulasına mühür vurmadı diye vatandaşın oyunun iptal edilmesini talep etmek yanlıştır. Ayrıca bu mühürsüz oyları iptal etseniz dahi ‘hayır’ oyları öne geçmiyor, sonuç değişmiyor.
Sonucu hazmedin ve ülkemize yeni sistemin hayırlar getirmesi için dua edin. CHP gibi bir ana muhalefet partisi, ülkeyi ateşe vermek için benzin arayan FETÖ’cülere, PKK’lılara ve emperyalistlere böyle bir ortamı hazırlamaktan kaçınmalıdır. Özellikle CHP, Mısır örneğini hatırlamalı ve sorumlu hareket etmelidir.       
        ***
Bu referandum sonucunun ‘evet’ çıkmasında en büyük pay Cumhurbaşkanı Erdoğan’ındır. MHP Lideri Bahçeli’nin devlet adamı sorumluluğu ile verdiği tarihî destek olmasaydı bu değişiklik önümüze bile gelemezdi. Gurbetçiler bu değişime müthiş bir destek verdiler.
        ***
Yeni dönemin en önemli mimarlarından biri de; Doğu ve Güneydoğu’da yaşayan halkımızdır. Bu köklü sistem değişikliğine ‘Hayır çıkarsa biteriz’ diyen PKK’ya, HDP’ye, YPG’ye inat ‘Evet’ dediler. Bazı illerde yüzde 10, bazı yerlerde yüzde 23’lere ulaşan oranda ilave destek verdiler. Bu durum, yeni bir dönemin müjdecisidir. Bu çukur siyasetinin kaybettiğinin tescilidir. Bölge insanı ‘PKK’ya hayır, huzura evet’ dedi. Bu eğilim iyi okunmalıdır.
        ***
YSK Başkanı diyor ki: “Oy gerçek, seçmen geçek, mühür gerçek.” Durum böyleyse herkes sonucu saygı ile karşılasın. Referandumun meşruiyetini tartışmak millet iradesine saygısızlıktır. Toplumun diğer yüzde 48,6’sının ‘hayır’ dediği bir anayasa değişikliğini eleştirenler var.  ‘Böyle bir anayasa toplumsal uzlaşma belgesi olamaz’ diyorlar. Bu yaklaşım sakat ve doğru değil. İngiltere kaç yıldır içinde olduğu AB’den 51,9 oyla ayrıldı. ABD başkanı yüzde 48 oyla seçildi ve bugün tüm Amerikaların başkanı. Demokrasinin sihirli rakamı 50+1’dir. Sonuçların yakın çıkması bu milletin demokratik olgunluğunun bir göstergesidir.
Darbesiz, vesayetsiz, savaşsız tamamen sivil iradeyle hükûmet sistemimizi değiştirdik. Bu müthiş demokratik bir başarıdır. Şimdi vites değiştirme zamanı. Artık patinaj yok. Ülkemizin geleceğini ihya ve inşa süreci hızla başlatılmalı. Dün Sayın Başbakan grupta tüm Türkiye’yi kucaklayan bir konuşma ile yeni dönemin şifrelerini verdi. Tüm vatandaşların hukukunu-hakkını korumaktan, kibir ve gurura uzak durmaktan, şeffaf yönetimden ve eleştiriye açık olmaktan bahsetti. ‘Yeni şeyler söyleme zamanı’ diyerek geleceği hedef gösterdi.
Tüm siyasi partiler sonuçları iyi analiz edip milletin verdiği mesajları doğru okumalıdırlar. Aksi takdirde 2019 seçimlerinde tökezlerler.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
596434 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/nuri-elibol/596434.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT