BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

6-0’ın ardından!..

Öcal Uluç
Facebook

Real Madrid maçı bitmiş, yarım saat geçmişti; telefonum çaldı. Galatasaraylı bir meslektaşımdı. “Öcal Abi” dedi; “Fatih Terim’e fazla mı güvendin acaba?..”
Bugüne kadar “yazdıklarımı” kastediyordu, dedim ki; “Hayır, hâlâ da güveniyorum ve güvenmeye de devam edeceğim. Galatasaray futbol takımını bu krizden çıkaracak olan da odur!..” “Bir sorum daha var” dedi; “Kendisi bile ‘Sahada mücadele eden bir takım yoktu, utandık. Ama sorumlu benim’ dedi. Hiç mi hatası, yanlışı olmadı? Bütün suç oyuncularda mı?”
Cevabım net oldu, işte özeti; “Hataları da, yanlışları da var elbette. En büyük hatası da ‘kendine olan sonsuz öz güveni’ sebebiyle, yapılan eleştirilere kulak tıkayarak, yaptığı yanlışların, hataların üzerinde durmadan, o hataları, yanlışları telafi edecek çözümleri bulmadan, ‘aynı’ oyuncularla, ‘başarılı olmadığı görülen’ bir tertip ve taktikte ısrar ve de inat etmesi’ oldu. Beşiktaş maçından sonra ‘geniş bir rotasyon yapacağını açıklamış’ ve Rizespor önünde de başlamıştı; öyle zannedildi. Ama Real Madrid önünde ‘eskiye dönüldü’ ve 6-0 geldi; hezimet çok daha farklı da olabilirdi. Ne var ki, “asıl dram” Galatasaray takımının sahadaki futboluydu. Fatih Hoca’nın artık ortaya çıkan hata ve yanlışlarında ısrar ve inat edeceğini sanmıyorum. Rotayı düzeltecektir!..”
Evet, Real Madrid - Galatasaray maçında, “Topla oynamadaki, pas sayısındaki” büyük farkın yanında, rakibin altı gole, bir altı gol daha ekleyecek fırsatları, şutları karşısında sarı-kırmızılılar “hücum gücü” bakımından 90 dakika boyunca Lemina’nın biri kafa iki şutundan başka bir şey yapamamıştı. Zaten sahada “ne yaptığını bilen” bir tek Lemina vardı, “Galatasaraylı” olarak!..
“O futbol” TV ekranlarında Prekazi’ye “Eski bir Galatasaraylı futbolcu olarak utandım” dedirtti.
Tablo ortada;
1-  G.Saray futbol takımında “takım disiplini” yok; herkes “kafasına göre” takılıyor.
2 - Galatasaraylı oyuncular, 14 resmî maça ve onca hazırlık karşılaşmasına rağmen, fizik kondisyon bakımından dökülüyorlar; neden acaba?
Galatasaray’ın “yaşlı” denilecek oyuncuları ile hemen hemen “aynı yaşta” olan Benzema’yı da seyrettik, çarşamba gecesi; sarı-kırmızılı futbolcularla arasındaki “büyük fark” ortadaydı. Galatasaraylı oyuncular koşamıyor, ikili mücadeleleri “faul yapmazlarsa” kazanamıyorlardı. Geri ve yan paslarda, sonunda Muslera’ya kadar uzanan toplarda “gol yediren” hatalar geldiği hâlde hâlâ ısrar edişin; Muslera’nın ileriye vurduğu topların rakiplere gidişinin bir türlü sonlandırılamamasının cezasının Real Madrid maçında da “nasıl kesildiği” ortadaydı!..
Neden bu hata yapılıyordu, o da ortada idi; Galatasaraylı futbolcuların “topu rakipten kurtararak ileriye götürme gücü yoktu; geri ve yan pas oynanınca, rakip  oyuncular baskıya başlıyor ve bu da “pas hatalarını” getiriyor, kaptırılan toplar Galatasaray kalesi için kabus ve gol oluyordu!..
Buna karşılık top onlara geçince “rakibe baskı” yok, “geri geri kaçış” var; rakip, vızır vızır orta sahayı ve “tek hat üzerindeki” Galatasaray defansını hem kanatlardan, hem ortadan deliyor, art arda golleri sıralıyordu.
Neden; G.Saray, “fizik kondisyon” bakımından rakipten çok geride idi de ondan!..
Soru açık; onca maça ve zamana rağmen, Galatasaraylı oyuncuların “fizik kondisyon” bakımından, bıraktım Şampiyonlar Ligi’ni, hatta Süper Lig seviyesini bulamamasının sebebi, sadece “antrenman yanlışı ve kondisyon uzmanının yetersizliği ile” izah edilebilir miydi?
Bana göre hayır; Afrika ve Güney Amerika kökenli futbolcuların “geride kalmış örnekleri bilinirken” Galatasaraylı “aynı kökenli” futbolcuların acaba İstanbul gibi bir kentte ‘özel hayatlarına da bakılması, denetlenmesi” gerekmiyor muydu?..
Madrid hezimeti ile Fatih Hoca’nın işi Süper Lig’de de zorlaştı; “iki günde bu travmayı nasıl tedavi edecek” ve yarın gece Gaziantep gibi “çetin bir deplasmandan” nasıl sağ salim çıkılacak?..
Çıkılacak mı; bekleyip göreceğiz!..

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
610671 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ocal-uluc/610671.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT