BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Başarı prensiplerinden...

Yetenekli Kalemler
Facebook
Gün içerisindeki en büyük stres kaynaklarından biri, sürekli yaptığımız telefon görüşmeleridir. Aradığımız kişiyi bulmak için telefon hatları ve numaralarla boğuşup dururuz. Bu da yetmezmiş gibi, bir iş için aradığınız firmada çalışan ve telefonda görüştüğünüz görevlinin tutumu sizin o firmayla ilgili tüm olumlu hislerinizi yok eder. Aradığımıza arayacağımıza pişman olup telefonu kapatır, günün geri kalanını da hırsınızı çıkartacak bir kurban arayarak geçiririz.
Her iki tarafın da kaybetmesi olarak tanımlayabileceğimiz bu tarz durumlara düşmek istemiyorsanız, sizin için çeşitli kaynaklardan araştırarak özetlediğimiz aşağıdaki kuralları uygulayabilirsiniz.
1) Kendinizi tanıtın. Telefonu açtığınızda kiminle görüşeceğinizi söylemeden önce kendinizi tanıtın. Aşağıdakine benzer konuşmalarla vakit kaybetmemeniz için telefon ettiğinizde, adınız, soyadınız ve kurumunuzun adını söylemeyi unutmayın.
2) Şirketinizin, kurumunuzun imajını doğru yansıtan bir şekilde cevap verin. Telefonu açan kişi sanki film izliyormuş da zevki bölünmüş gibi bir ifadeyle telefonun ahizesini kaldırır ve ağzını yayıp "aloo" derse işte o an ne olur biliyor musunuz? İş yerinin, şirketin kurumun tüm karizması yok olur.
3) Telefonda gülümseyin. Tamam, karşıdaki sizin gülümsemenizi görmeyebilir ama telefonda gülümsemek sesinize yansır. Eğer görüntülü arıyorsanız kesinlikle gülümsemelisiniz. Gülümseme konuşmaya olumlu bir hava katar, kavga etmek için arayanın bile tavrı değişebilir.
4) Arayan kişiye olabildiğince yardımcı olmaya çalışın. Yanlış cevaplar "bilmiyorum", "bu mümkün değil", "hayır" gibi olumsuz mesajlar içeren tavırlardır. Doğru cevap ise "sizin için araştıracağım", "sizi bekletebilir miyim?" gibi olumlu mesajlar içerir.
5) Eğer şirketinizi telefonla arayan kişiyi bekletmeniz gerekiyorsa bunu önce kendisine açıklayın, daha sonra beklemeye alın. Telefonu açar açmaz arayan kişiyi, herhangi bir açıklama yapmadan beklemeye almak oldukça olumsuz hisler yapabilir. Bu davranış, onun suratına telefonu kapatmanıza benzer bir etki yapar. Bekleyen kişiye bir açıklama yapmalısınız. Bunu da "Bir saniye" gibi anlamsız bir süre yerine "Hatta beklemenizi rica edebilir miyim?" gibi gerçekçi yaklaşımlarda bulunarak ifade edin. Böylece arayanın güvenini kazanmış olursunuz.
             Rumuz: “İletişim Uzmanı”-İstanbul
 
 
ŞİİR
 
           Ömür dediğin
 
Gözlerim neminde, kaldı gülmenin,
Çağırmış durulmaz, Sevgili Mabut.
Faydası var mıdır, son üzülmenin?
Musalla taşında, bir garip tabut.
 
Bu ömür dediğin; belki dört beş yıl,
Bir saat, bir hafta, birkaç tane ay.
Ölüm bir uykuymuş, gelmeden ayıl,
Tükendi seneler, inanmazsan say.
 
Bir meyyit omuzda, o giden benim,
Hüzünlü bir döngü, garip bir oyun.
Bir zaman gülerdim, tabutta tenim,
Doymadım dünyaya, az yere koyun.
 
Dinlemez bilirim, duymaz kulaklar,
Değişmez kaderler, aksa da yaşlar.
Tükendi debdebem, şöhret ulaklar?
Vursaydım başımı, nerde o taşlar?
 
Mezarım; dar derin böyle kim açmış?
Sarsmadan indirin, incinir beden.
Son durak vakit geç, fırsatlar kaçmış,
Anladım doğmaya, ölümmüş neden.
 
Son görev duadır ve toprak atmak.
Birkaç el mahzunca, sular bitti mi.
Bekleyin, yalnızca, korkutur yatmak,
Bilirim gelmezler, dostlar gitti mi?
 
                   Seyfettin Karamızrak
 
 
 
ENTERESAN BİLGİLER
 
HECE VEZNİ: Hece vezni bir nazım ölçüsüdür. Bir şiirdeki mısraların aynı sayıda heceden meydana gelmesi esasına dayanır. Eskiden buna parmak hesabı da denilirdi. Türklerin şiirde asıl olarak kendilerine has ölçüsü hece veznidir.
Hece vezninin evveli en eski Türk edebiyatı vezinlerine kadar uzanır. Orta Asya devrinden kalma ve İslamiyet’ten önceki devirlere ait Türk edebiyatı örneklerinin ufak tefek aksamalar hâriç hece vezniyle yazıldığı görülür.
Türkler, Müslüman olduktan sonra öğrendikleri Arap ve Fars dilleri ile aruz veznini de alarak mükemmel şiirler yazdılar ve aruz vezni de millî oldu. Ancak halk içinde yetişen şairler hece vezni ile yazıp söylemeye devam etmişlerdir.
Hece vezni ile yazılmış bir şiirde, bütün mısralarda aynı sayıda hece bulunur. Heceler, tek tek sayılarak o şiirin hangi hece ölçüsüyle yazıldığı anlaşılır.
Hece vezninde en işleği 4+3=7, 4+4+3=11, 6+5=11, 4+4=8’li şekilleridir.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
611067 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/yetenekli-kalemler/611067.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT