BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Anasayfa > Haber > Askerlik borçlanması 1260 günden sayılmaz

Askerlik borçlanması 1260 günden sayılmaz

07.02.1967 doğumluyum. 01.07.1985 tarihli Sigorta girişim var. 1998/2007 yıllarında Bağ-Kur’a prim ödedim. 06.04.2009 tarihi itibariyle 4/a kapsamında prim ödüyorum. 18 ay askerliğim var. Borçlansam, bir faydası olur mu, kaç günüm var, ne zaman emekli olurum?



> M. Erol / BALIKESİR 07.02.1967 doğumluyum. 01.07.1985 tarihli Sigorta girişim var. 1998/2007 yıllarında Bağ-Kur’a prim ödedim. 06.04.2009 tarihi itibariyle 4/a kapsamında prim ödüyorum. 18 ay askerliğim var. Borçlansam, bir faydası olur mu, kaç günüm var, ne zaman emekli olurum? CEVAP: 01.07.1985 tarihli Sigorta girişiniz ve 4/a, 4/b kapsamında toplam 5.504 gününüz var. 25 yıl, 49 yaş ve 5.300 günle Sigorta’dan emekli olabilirsiniz. 25 yılınız ve gününüz dolmuş. Bağ-Kur’dan sonra Sigorta’ya 863 gün prim ödemişsiniz. 14 ay daha 4/a kapsamında prim öderseniz 1260 güne tamamlayarak, 49 yaşınızın dolduğu 07.02.2016 tarihinde, emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Gününüz yeterli ve askerlik borçlanması 1.260 güne dahil olmadığı için borçlanmanıza gerek yoktur. NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM? > H. Yağbasan 03.02.1963 doğumlu bayanım. 11.10.1982 tarihli Sigorta girişim var. 27.09.1994 ve 13.06.1997 doğumlu iki çocuğum var. 25.08.2009 tarihi itibariyle İsteğe Bağlı prim ödüyorum. Ne zaman emekli olurum, doğum borçlanması yaparsam kaç lira ödemem lazım? CEVAP: 11.10.1982 tarihli Sigorta girişiniz var. Buna göre; 20 yıl, 40 yaş ve 5000 günle normal emekli olabilirsiniz. İki çocuk için 4 yıl (1.440 gün) doğum borçlanması yapabilirsiniz. 1.278 gün sigortanız var. 4 yıl doğum borçlanmasını Sigorta’ya yapıp. 2 yıl 6 ay da Bağ-Kur’a İsteğe Bağlı prim öderseniz; 58 yaşınızın dolduğu 03.02.2021 tarihinde, 3.600 günle Sigorta’dan emekli olursunuz. 4 yıl doğum borçlanması 13.616,64 TL olup, tebliğ tarihinden itibaren bir ay içerisinde ödemek gerekiyor. İstediğiniz zaman borçlanabilirsiniz. Hepsini bir defada borçlanmak zorunda değilsiniz. İstediğiniz zaman istediğiniz kadarını borçlanabilirsiniz. Ama 2.5 yıl Bağ-Kur’a prim ödeyeceksiniz. Doğum borçlanmasını Bağ-Kur’u terk edip Sigorta’ya kayıt yaptıktan sonra Sigorta’ya yapacaksınız! Bağ-Kur’da doğum borçlanması yoktur. > Ş. Bayraktar 15.01.1965 doğumluyum. 1985/1986 yıllarında 18 ay askerlik yaptım. 01.03.1987 tarihli Sigorta girişim var. 1999/2009 yıllarında 4/b kapsamında prim ödedim. Askerlik borçlanmasının bana bir faydası olur mu, ne zaman emekli olabilirim? CEVAP: 01.03.1987 tarihli Sigorta girişiniz ve 4/a, 4/b kapsamında toplam 5.685 gününüz var. 25 yıl, 50 yaş ve 5.375 günle Sigorta’dan emekli olursunuz. Gününüz dolmuş. Askerliğiniz 01.03.1987 tarihinden önce olduğu için, sadece 4 ayını borçlanırsanız, giriş tarihiniz 01.11.1986 olur ve 49 yaşınızın dolduğu 15.01.2014 tarihinde, 5.300 günle emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Fakat Bağ-Kur’dan Sigorta’ya geçtiğiniz için, 2829 sayılı Kanunun 8. maddesi gereği Sigortaya 90 gün prim ödemişsiniz. 1.260 güne tamamlamak için Sigorta’ya 1.170 gün daha öderseniz Sigorta’dan emekli olursunuz. > B. Sofuoğlu / MALATYA 01.03.1967 doğumluyum. 01.05.1992 Sigorta girişim var. 06.05.1997 tarihi itibariyle Bağ-Kur’a prim ödüyorum. 18 ay askerlik borçlandım. Hangi Kurum’dan, ne zaman emekli olurum? CEVAP: 01.05.1992 tarihli Sigorta girişiniz ve 18 ay askerlik borçlanması ile birlikte 4/a ve 4/b kapsamında toplam 6.960 gününüz var. 2.040 gün daha prim öderseniz, 52 yaşınızın dolduğu 01.03.2019 tarihinde, 9.000 günle Bağ-Kur’dan emekli olabilirsiniz. 18 ay askerlik borçlanmanız 01.05.1992 tarihinden önce olduğu için, giriş tarihiniz 01.11.1990 olur. Sigorta’ya 1.260 gün prim öderseniz, 52 yaşınızda, Sigorta’dan emekli olursunuz. İki kurumdan da 52 yaşınızda emekli oluyorsunuz. Sigorta’ya daha az prim ödeyeceğiniz için Sigorta’dan emekli olmayı tercih edebilirsiniz. e-mail: calisandunyasi@tg.com.tr Adres: 29 Ekim Cad. No:23 Yenibosna-İST. Not: Emekliliğini hesaplatacak okuyucularımızın sırasıyla; T.C. Numaralarını, baba, il ve ilçe adı, cilt no, aile sıra no ve doğum tarihini ay ve gün olarak bildirmeleri gerekiyor. SGK’nın yeni düzenlemesine göre, eksik bilgi verenlerin sorularına cevap verilmeyecektir.
 
 
 
 
 
 
 
KAPAT