Altın ham olarak kullanıldığın da kolay şekil alan bir madendir. Altın kolye, altın yüzük, altın bileklik ve daha pek çok takı dizaynında kullanılmaktadır. Çok az işleme girerek kararma gibi durumların önüne geçilerek uzun yıllar kullanım sağladığı için altının kıymetini her geçen gün artırmaktadır. 

Altının madeninin ham hali sarıdır ama çeşitli alaşımlarla birleştirilerek beyaz altın ve yeşil altın gibi çeşitlilik kazanan altınlar da elde edilmektedir. Altın özellikle asidik maddelere karşı dirençli bir madendir. Saf altının içine bakır alaşımı kattığımız da yeşil altın elde edilir. Öte yandan saf altına nikel alaşımı kattığımızda ise beyaz altın elde edilir.Altın kolye tasarımlarında da göz kamaştıran bu renklendirme kadınların hoşuna gitmiştir. Sırf sarı altından yapılan kolye tasarımları bazı bayanlar tarafından hale tercih edilse de genç bayanlar tarafından beyaz altın daha beğenilmektedir. Özellikle beyaz altın takılar pırlanta ile özdeşleşmiştir. Pırlanta taşlı tektaş altın yüzük modelleri 18 ayar altın kullanılarak yapılır.

Altın uzun vade de sürekli değer kazanandığı için insanların birikinti için kullandığı yatırım aracı olmuştur. Özellikle günümüzde ev hanımları altın günlerine girerler ve altınlar toplandığı zaman eğer acil ihtiyaçları yoksa altın bileklik, altın kolye satın alırlar. Artık çok fazla rastlamasak da eskiden düğünler de geline takılan çeyrek altınlardan beşi bir yerde olarak bilinen altın kolye kadınların zor günlerine sakladıkları bir ziynettir. Beşi biyerde altın kolye takacak kişinin bütçesine göre çeyrek, yarım ya da tam altından oluşuyordu. Altın, genel de günlük harcamalarının dışında kalan nakitlerini biriktirip daha sonra bu parayla altın bileklik alırlar.

Altın bileklik ve altın kolye geçmişte olduğu gibi her dönemin yatırım aracı olmaya devam edecektir. Sizde hem özel, hemde maddi değeri olan bir hediye almak isterseniz altın kolye ilk tercihiniz olsun. Kapalıçarşıdaki altın üretici markası Besay Kuyumculuk güvenle alışveriş yapabileceğiniz adresdir. Özellikle İstanbul dışındakiler internetten www.besaygold.com sitesini ziyaret ederek özel tasarım altın kolye ve altın yüzük modellerini satın alabilirsiniz.

İlandır.