Aksiyon kamerası ismine pek aşina olmasak dahi son zamanlarda ufak boyutları, hafiflikleri, geniş açı lensleri ve birçok ekstrem spor dalında kullanılması yüzünden adlarını bolca duyuyoruz. Aksiyon kameraları, uzun zamandır akıllı telefonlarımızın kamera performanslarının artması ile hantal ve ağır olan DSLR kameraların yerine alternatif olarak gelmeye başladılar ve anlık çekimde alışkın olduğumuz kameralara rakip oldular. Peki nedir bu aksiyon kameraları ? Aslında sadece birer kameralar ancak asıl özellikleri diğer bildiğimiz klasik fotoğraf makineleri gibi minimum gereksinimleri karşılayacak basit kameralar değiller. Yani pozlama, netleme, kompozisyon, kadraj gibi minimum özellikler dediğimiz şeyleri yapamazlar.

Kısacası sizin bir fotoğraf makinesinden beklediğiniz pek çok şeyi yapamazlar, asıl ve tek yapabildikleri aksiyonu kaydetmektir. Nedir bu aksiyonu kaydetmek ? Örneğin paraşütle atlayan,bisiklet, araba, kaykay kullanan bir adamın yaptığı hareketleri onun gözünden kaliteli bir şekilde kaydetme imkanı veriyor sizde çektiğiniz görüntülerden istediğiniz anları keserek kullanıyorsunuz ve dahası bahsettiğimiz aksiyon kameraları HD çözünürlükte, piksellenme, çözünürlük vs gibi teknik olarak yüksek, tatmin edici imkanlar sunuyor. Piyasada birçok aksiyon kamerası mevcut ancak bunların arasında tüm dünyada en çok bilinen, dikkat çeken ve dolayısıyla tercih edileni ABD üretimi olan GoPro aksiyon kameralarıdır. Şu ana kadarki GoPro’lar arasında en gelişmişi , GoPro Hero4 tür ve bu kamera geliştirilmiş görüntü kalitesine, 2 kat daha güçlü işlemci ve hızlı video kare hızı oranına sahiptir.

GoPro Hero4, etkileyici,çarpıcı ve 3D kalitesinde görüntüler kaydetmenize olanak sağlar. Aynı zamanda GoPro Hero4, 40M derinliğe kadar su geçirmez ve saniyede 30 kare 12MP fotoğraf çekip video kaydedebilme özelliğine sahiptir. High Fidelity yani doğala en yakın ses kayıtları yapma imkanıda tanıyan ürün 1,795.00 TL lik fiyatı ile oldukça cep yakıcak bir fiyata sahip ama piyasada yakın özelliklerde de olsa oldukça uygun fiyata, arka LCD ekranı ve bol aksesuarları ile birlikte harika alternatifleride mevcut. Bunlardan en çok bilinen aksiyon kamerası, SJ4000 adı ile GoPro’nun oldukça altı bir fiyata satılıyor. SJ4000 Türkiye pazarında da artık resmi olarak satışta. Peki SJ4000’in ne gibi özellikleri var ? 1080p 30 fps ve 720p 60 fps video ve 12 megapiksel fotoğraf çekebilme özelliğine sahip. Arkasında da GoPro’lardaki gibi ancak onlar kadar kaliteli olmayan lakin başarılı sayılabilecek bir lcd ekran mevcut. GoPro ile karşılaştırdığımızda yaptığı iş bakımından bir hayli uygun bir fiyata sahip. Şekli itibariyle GoProya çok benziyor ve fiyat olarakta baktığımızda fiyatına göre oldukça makul bir aksiyon kamerası. İlk kez aksiyon kamerasına sahip olmak isteyenler için SJ4000 fiyat ve performans açısından oldukça iyi bir alternatif olabilir.

http://www.herigo.com

İlandır