BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Bir varmış bir yokmuş...

Pembe Zamanlar
Halime Gürbüz
Facebook
Bir varmııış, bir yokmuuuş... Evvel zaman içinde kalbur saman içinde masallar varmııış... Kâh gözlerimiz bayıla bayıla dinledik, kâh korkudan gözlerimizi pörtlettik, kâh uyuyacağımız yere üzüldük ağlamaktan yüzü gözü şişirdik. Yanılttıkları olmadı mı sanki? Köşede beyaz atlı prensleri bekleye bekleye yaşı kemale erdirdik. Ama biz masallardan çok şey öğrendik...
Sinderella; Hatun kısmısının gece 12.00'den sonra sokakta işi yoktur! Küçük ayak hem seri sonu indirimlerden hem de prens bulmakta avantaj sağlar! Kendini kaptırma, neyin ne zaman balkabağına dönüşeceği belli olmaz.
Pamuk Prenses; Kadınlar kadınları kıskanır!.. Aynalar yalan söylemez. Durduk yere ormana gitmemelidir. Her beleşe gelen elma yenmemelidir. Prensleri cezbeden, 'uyanık olmayan' prenseslerdir. Hayatınızı kurtaran küçük sandığınız insanları, önünüze ilk gelen prense takılıp terk etmek ayıptır. Nasibin seni nerede olsa bulur...
Uyuyan Güzel; Güzellik uykusu gerçektir. Uyku güzelleştirir, hücreleri yeniler, 100 yıl uyuyunca ipek gibi teniniz olur. Tüm dünya "Dur bi bakayım şu sarayda ne var" merakıyla yanıp tutuşan yakışıklı prenslerle doludur. Dolayısıyla evde oturup kısmet beklenmelidir.
Rapunzel; Uzun saçların bakımı zordur lakin bir gün gerekli olabilir. Saç, kadının süsüdür. Süs dışı işlevlere kullanırsan kopar! Seni kurtarmak için bile olsa, saçını çeken prensten insana hayır gelmez!
Kırmızı Başlıklı Kız; Sokakta her gördüğün zibidiyle konuşulmaz! Etraf evcil olmayan hayvanlarla dolu, dikkatli olmalıdır. Bugün ninesini tanımayan, yarın kendini de tanımaz.
Çizmeli Kedi; Kedinizin bir bildiği vardır.
Çirkin Ördek Yavrusu; Güzelim deme bir sivilce yeter, çirkinim deme büyüyünce geçer.
Alice Harikalar Diyarında; Her tavşanın lafına kanma, her gördüğünün peşine takılma.
Ali Baba ve Kırk Haramiler; Şifreler iyi saklanmalı, onun bunun yanında bağırarak söylenmemeli, bankamatik kuyruğunda yabancılardan yardım alınmamalıdır.
Hansel ile Gretel (Oduncu'nun Çocukları); Çocuklar evden kaçtıklarında geri dönüş yolunu bulmak için sepeledikleri materyalin yenmez, çürümez, paslanmaz alaşımdan yapılmış olmasına özen göstermelidir. Çikolatadan evler yenmemelidir. Can boğazdan gelir, boğazdan da gider. Her yaşlı kadın nene değildir. Tüme varım olaraktan da her sakallı deden değildir!.. Cadıları ittirmekte sakınca yoktur. Kötüler eninde sonunda yanacaklar!..
 
Ninem diyor ki: Bin bilsen de bir bilene danış.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
598405 http://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/halime-gurbuz/598405.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Reklamı Geç
KAPAT