BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

İyi ki varsın!

Para
Necmettin Batırel
Facebook
Türkiye 11 günde destan yazdı. İki süper gücü dize getirdi. Wall Street Journal: Erdoğan silip süpürdü; Türkiye Suriye'de istediğini aldı, ABD yaptırımları kaldırdı, diyor. Ama Avrupa ile birlikte yurt içindeki hainler bu zaferi hazmedemiyor. Cumhurbaşkanı’nın başarısını, dirayetini, kararlılığını, diplomasi ustalığını kabullenemiyorlar. Erdoğan olmasaydı, bugün sınırımızda Kürt devleti kurulmuştu. Ülkede ne huzur kalmıştı, ne ekonomi.. Her şey berbat olmuştu. Türkiye uçurumun kenarından döndü farkında değiller. Barış Pınarı Harekâtı 9 Ekim’de başladı. 8 gün sonra ABD teslim oldu. 5 yıldan beri beslediği teröristlerin yok edilmesine dayanamadı. Trump A takımını Ankara’ya gönderdi, ateşi kesin ne isterseniz yaparım dedi.. Al bu çapulcu takımını bölgeden defol git dedik. Teröristler 120 saatte güvenli bölgenin dışına çıktı. Yaptırımlar kaldırıldı. 22 Ekim’de Soçi kentinde Cumhurbaşkanı Erdoğan 6.5 saat süren büyük pazarlık sonunda Rusya Devlet Başkanı Putin’i de ikna etti. Tel Abyad, Menbiç ve Ayn el-Arab’daki YPG’li teröristler 150 saat içinde bölgeyi terk edecek.. Kremlin bunlara “gidin yoksa Türkler sizi yok edecek” dedi...
ABD ve Rusya ile Suriye’deki güvenli bölge konusunda yapılan anlaşmalar jeopolitik gerilimi sona erdirdi. Piyasaların üzerinden ağır bir yük kalktı. Kurlar gevşedi, Merkez Bankası’nın eli güçlendi. Haftalık repo faizini 250 puan indirerek %14 düzeyine çekti. 3 ay içinde 10 puanlık indirim gerçekleşti. Yıllık enflasyon 9.26, haftalık repo faizi %14… Türkiye’de hâlâ dünya ortalamasının çok üzerinde %4 reel faiz kazancı var. Nitekim geçen hafta ABD ile işler bozulacak diye gaza gelip 641 milyon dolarlık tahvil satan yabancı yatırımcılar yeniden alıma geçti. 2 yıllık gösterge tahvilde faizler 13,25’le son 20 ayın en düşük seviyesine geriledi. Ekimde TÜFE baz etkisi sebebiyle %8 düzeyine inince reel faiz getirisi daha da yükselecek. Talep daha da yoğunlaşacak. Para Politikası Kurulu karar metnine “Güncel tahminler yıl sonu itibarıyla enflasyonun Temmuz Enflasyon Raporu’nda öngörülenin (13,9’un) belirgin olarak altında kalacağına işaret etmektedir ifadesini koydu.. Merkez Bankası yıl sonu TÜFE’nin tahminlerin ötesinde düşük kalacağını öngörüyor. Bu yüzden 100 puanlık piyasa beklentisinin üzerinde bir indirime gitti.
Sonuç: Aralık toplantısında 150 baz puanlık indirimle yılı 12,50’lik repo faiziyle tamamlayabiliriz...
Merkez Bankası bugüne değil gelecek enflasyon beklentilerine göre para politikasını şekillendiriyor. Piyasalar bu yüzden büyük faiz indirimine olumsuz tepki vermedi. BİST yükselişini sürdürdü, kurlarda oynama olmadı. Jeopolitik ortam son derece pozitif. Avrupa ve ABD Merkez Bankaları genişleyici para politikası uygulamasına geçti. Bol para, reel faizin yüksek olduğu ülkelere (Türkiye’ye) akacak. Fon girişi artacak TL değer kazanacak. Kredi faizlerinin düşmesi maliyetleri azaltacak, fiyat artışları sınırlı kalacak, enflasyon düşecek. En büyük golü yerli döviz yatırımcısı yedi. ABD ile gerilimin artacağı palavrasına kandılar, geçen hafta 1,4 milyar dolar daha aldılar. (Bireysel ve kurumsal) yatırımcıların döviz hesapları toplamı 194,2 milyar dolara yükseldi. Demek ki bu alım gerçekleşmese dolar bugün 5.60-5.65 TL aralığında olacaktı..
5 yıllık risk priminin 377’den 357 düzeyine gerilemesi pozitif havanın güçlendiğini gösteriyor. Dünya Bankası’nın iş yapma kolaylığı raporuna göre Türkiye 190 ülke arasında 10 sıra yükseldi, 33'üncü oldu. İsviçre ve Hollanda’yı solladık. Hazine ve Maliye Bakanlığı, endeksteki en büyük sıçramanın vergi alanında sağlandığını bu sıralamada 80’den 26’ya çıkıldığını açıkladı.
Türkiye kazandı. İyi ki varsın Cumhurbaşkanı'm...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
610440 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/necmettin-batirel/610440.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT