BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Falcao’lu uyanış!..

Öcal Uluç
Facebook

Bakın bakalım kulüpler bu yıl mı, geçen yıl mı transfere daha çok harcadı? Üstelik de Mali Fair Play sınırlarını aşmadan…

Hey… Galiba isteniyor ki; “Türk futbolu, içine kapanmış Balkanlardan daha öteye gitmesin!”        
Dahası; “TV’lerde seyredilebilir hâle gelen Türk futbolu, gene ‘radyo günlerine’ dönsün!..”
Dahanın da dahası; “Maç naklen yayınlarını yapan” şirket “Birleşik Arap Emirlikleri’nde, Çin’de, Japonya’da, ABD’de daha kaliteli / mücadeleli / TV başına , tribünlere daha çok seyirci toplayan futbol oynanıyor” diyerek, “terki diyar etsin!..”
Bitmedi; “Kulüp store’ları ‘sinek avlayarak” kapansın ve de o “modern ve çok ülkenin ağzının suyunu akıtan” tribünler, “seyircisiz cezası almışların” görüntüsüne bürünsün!..
Spor sayfaları ve TV ekranları, Monaco gibi bir “ışıltısız” bir kulübün “bonuslar hariç, 12 milyon avro yıllık maaş ödediği” Falcao gibi “Dünyanın hâlen futbol oynayan en ünlü beş golcü santrforundan birini” hem de “bonservis bedeli” ödenmeden Türkiye getirilişini “Vay efendim, Türk kulüpleri borç içinde, bu paraları nasıl verirlermiş” yorumları ve manşetleriyle (Sizlerin de kulaklarınız çınlasın benim sevgili Ümit Aktan ve Kemal Belgin kardeşlerim) dolduranlara, inanamıyorum. Adam daha maça çıkmadan “kulübüne kazandırmaya başladı”; imza töreni  tribünleri ve store’lardaki forma satışları  neyi gösteriyor?..
Bir de, evet bir de düşünün bakalım, “sizlerin dediğiniz olursa”, kaç kişi kalacak spor müdürlüklerimizde  ve TV ekranlarımızda, “bedava” yazdırılan ve konuşturulanlardan başka; istediğiniz bu mu?.. “Futbol Federasyonu ve UEFA uyuyormuş” diye yazarken, konuşurken hiç olmazsa biraz “hesap kitap” yapın!..
Bakın bakalım; geçen sezonun başında mı, yoksa bu transfer ayının sonunda mı Galatasaray’ın, Fenerbahçe’nin, Beşiktaş’ın, Trabzonspor’un “bütçeleri, futbolculara ödenecek maaş ve prim toplamları, ödenen bonservis bedelleri” daha düşük ve de “gönderilenlerden, satılanlardan” kasalara giren paralar daha fazla?..
Federasyonun ilan ettiği “harcama ve gider üst sınırlarını” aşan var mı; UEFA’nın “sattığın kadar al” diyen Mali Fair Play’ini “taciz eden” var mı; yok; peki daha ne istiyorsunuz?..
Falcao’nun “Sanki Galatasaray Şampiyonlar Ligi şampiyonu olmuş da, sözleşmesinde yazılı bonusu almış” gibi yapılan hesaplamalar insanları kahkahalar ile güldürecek cinsten!..
Keşke, “Galatasaray Şampiyonlar Ligi kupasını alsa” da o “hesap ettiğiniz bonus” da Falcao’nun maliyetine girse. Kaç para, kaç milyon avro?..
El insaf; “Galatasaray Şampiyonlar Ligi şampiyonu olana kadar” ne kazanacak, hiç aklınıza gelmiyor mu? UEFA’nın “Şampiyona vereceği” bonuslar, her kazanılan veya berabere kalınan maçların, atlanan her turun Galatasaray’ın kasasına koyacağı milyon avrolar; dolacak tribünler, satılacak formalar, aksesuarlar, Galatasaray A.Ş. hisselerinin borsada yapacağı zirveler, yeni sezonda Galatasaray’ın peşinde koşacak sponsorlar, stada, formalar alınacak reklamların sıçrama yapmış bedelleri… Eee, onlar Falcao’ya ve diğer Galatasaraylı futbolculara verilecek bonusların kaç misli olacak; “5 koy (O da Galatasaray Şampiyonlar Ligi şampiyonu olursa!!!) 50 al, hatta 100 al!” Keşke…Keşke…Keşke olsa, olabilse!..
O bonusların “hepsi verilebilse” de, karşılarında yazılan “başarılar” elde edilebilmiş olsa; Galatasaray Kulübü “iki, bilemedin üç yılda” bütün borçlarını siler süpürür!..
Galatasaray 14 futbolcu aldı; ödediği “bonservis parası 9,1 milyon avro”; kurulan kadroya bakın. Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor kulüpleri başta, Alanyaspor’dan, Kayserispor’a kadar Süper Lig’in diğer kulüpleri de öyle.
Bu sezon “kalite / heyecan / gerilim / mücadele dolu bir lig” bekliyor bizi. TV başları da, tribünler de dolacak; hem de “geçen yıllara göre kulüplerin çok daha az para harcadığı” ve bütçelerini “denk hâle getirdiği” bir sezon girişinde!..
Soruyorum, kıyameti koparmak isteyenlere; daha ne olsun?..

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
609665 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/ocal-uluc/609665.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT