BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

“Sınıfımı yarıda bırakmak istemiyorum!”

Anlat Derdini Feridun Ağabeye
Anlat Derdini Feridun Ağabey'e
Facebook
Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk Beyefendiye durumumu arz etmek istiyorum. Değerli Bakanım, Saygıdeğer Hocam, şahsım 65 yaştan dolayı mayıs ayının başında kanun gereği mecburen emekli oluyorum. Benim emekli olmam tamam ama öğrencilerim ilkokul çocuğu. Ben onların sınıf öğretmeniyim. Ve o yaştaki çocuklar için “öğretmen” çok önemli.
Benim gideceğimi öğrenen öğrencilerim çocukça duyguyla ağlıyorlar. “Öğretmenim ne olur bizi bırakmayın" diyorlar.
Bizler sonuçta devlet memuruyuz ama öğretmeniz. Biz çocuk eğitiyoruz. Çocuk okutuyoruz. Dolayısıyla öğretmenler için bir ay iki ay her ne ise çocukların o sene karne alıp tatile girmesi sürecine kadar görev bütünlüğü sağlanması çok ama çok önemli.
Bu durum öğretmen için değil özellikle ilkokul çocuklarının ruh hâli açısından son derece önemli. Yıllardır bir türlü bu probleme neşter vurulamadı. Ama yeni Bakanımız Sayın Ziya Selçuk Hocamdan çok ümitliyim. Kendisi başta iyi bir eğitimci olarak bizi en iyi kendileri anlayacaklardır. Kanuni emeklilik yaşı gelen ilkokul öğretmenleri için minik öğrencilerin psikolojileri bozulmaması için o eğitim öğretim yılı tamamlanana kadar görevine devam edip yaz tatilinde emekli olma hakkı tanınsa.
Zaten özel okullarda çalışan öğretmenlere bu hak tanındı. Devlette görev yapan bizlere de bu hakkın tanındığında devlet okuluna giden ilkokul öğrencileri de öğretmensiz kalmanın üzüntüsünü yaşamamış olacak. Bu hakkın devlet kadrosunda görev yapan ilkokul öğretmenlerine de tanınmasını Sayın Bakanımızdan istirham ediyoruz. Basından böyle bir çalışmanın hazırlığının yapıldığını okumuştum. İnşallah bir an evvel sesimize kulak vereceğiniz ümidiyle görevinizde üstün başarılar diliyorum efendim.
            Bahçelievler’de bir ilkokuldan bir sınıf öğretmeni-İstanbul
 
 
Ameliyathane Teknikerleri mağdur olmasın
 
"Türkiye ve KKTC'de olmak üzere 50 üniversitede SHMYO Ameliyathane Hizmetleri Eğitimi verilmektedir. 2002 yılında ABD tabanlı olarak Cerrahi Teknikerliği Bölümü getirilmiş 2011 yılında Cerrahi Teknikerliği ismi değiştirilerek Ameliyathane Hizmetleri olarak değiştirilmiştir. Görev tanımlarımız 2011'de KHK ile yazılmış ardından 2014’te yeni bir yönetmenlik ile tekrar görev tanımlarımız yazılmıştır. Fakat yazılan görev meslek tanımlarımızda açık uçlu maddeler yer almaktadır. Sağlık eğitimleri açısından 20 farklı dersten cerrahlar tarafından eğitim verilmektedir.
Yazılan görev tanımlarımız alınan eğitimler ile ters olup AMELİYATHANE TEKNİKERİ olarak yeni görev tanımı yazılmasını buna yönelik yeni bir yönetmenlik çıkarılmasını ve mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Ayrıca özel ve kamu hastanelerinde bulundurulması zorunlu asgari personel listesinde (PDC Tablosu) bütün branşların yer almasına rağmen Ameliyathane Teknikerleri yer almamaktadır. Türkiye’de bulunan 1730 özel ve kamu hastanelerinin 14860 tane ameliyathane odasında 1500 civarında sertifikalı hemşire bulunmaktadır.
SHGM SAĞLIK İNSAN GÜCÜ PLANLAMA DAİRE BAŞKANLIĞININ 01/07/2015 SAYI 1’de yayınlanan Sağlık İş Gücü Hedefleri ve Sağlık Eğitimi adlı bilimsel çalışmanın 2. sayfasında en çok ihtiyaç duyulan branşın %71.4 ile ameliyathane olduğu görülmektedir yapılan bunca çalışma ve bilimsel veriler göz önüne alındığında;
1- Ameliyathane içerisinde bulunan diğer sağlık personellerinin alımlarının durdurulup bundan sonraki ALIMLARDA Ameliyathane Teknikerinin bulundurulmasını,
2- Ameliyathane içerisindeki sertifikasyonların durdurulup kademeli geçişle Ameliyathane Teknikerinin alınmasını,
3- Üniversitelerden mezun olan 15500 Ameliyathane Teknikerlerinin istihdam alanı oluşması için görev meslek tanımlarında değişikliğe gidilmesini,
4- Kamu ve özel hastanelerde görev yapmakta olan eğitim almamış çekirdekten yetişme veya diğer sağlık personellerinin çıkarılarak daha kaliteli, güvenli bir alanın oluşturulmasını,
5- Personel Dağılım Cetveli (PDC) tablosunda Ameliyathane Teknikerlerinin de yer almasını istiyoruz. Saygılarımızla...
         Cerrahi Tekniker İsa Kopuz
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
606994 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/anlat-derdini-feridun-agabey-e/606994.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT