BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Kripto para ve dijital cehalet çağına dikkat!

Anlat Derdini Feridun Ağabeye
Anlat Derdini Feridun Ağabey'e
Facebook
Özel TV kanallarında, bazı sosyal medya hesaplarında, gazete köşelerinde, dergilerde vb. kripto para (cyripto coin, sanal para, digital money) üzerine ahkam kesenlerin yüzde 99’u 0-1 değerlerinden oluşan dijital elektronik hakkında bilgisi olmayan kişilerdir...
Emek harcamadan, ter dökmeden, üretim yapmadan zengin olma hayalleri içinde yaşayan yüz binlerce insanımızın birikimleri aslında olmayan sanal paralar(?), döviz, altın, çürük hisse senetleri, kaldıraçlı foreks oyunlarıyla emilip yok ediliyor. Ülkemizin öz kaynakları sinsice dışarıya aktarılıyor…
Ukala diyenler olabilir ama ifade edeyim. Analog ve dijital (sayısal) elektronikle ilgili tüm temel bilgi kitaplarını yazdım. Bilgisayarın yapısı, çalışması, işletimi ve yazılım kodlarıyla ilgili de çok iyi seviyede bilgiye sahip olduğumu düşünüyorum.
Birikimlerinizi katlama, çoğaltma umuduyla sanal paralar almayınız. Aslında aldığınız bir ürün yoktur. "Davul tozu", "minare gölgesi" alıp sattığınızı biliniz. 
Özellikle 15-30 yaş arası kitlenin aklı-fikri kripto para dünyası olmaya başlamıştır. Kesinlikle bu piyasaya bulaşmayınız. Bunun kumar oynamaktan bir farkı yoktur!
Block chain (blok zinciri), data mining (veri madenciliği) vb. gibi cilalı laflarla halkımızın birikimleri iç edilmektedir. X kripto para bir günde yüzde 10-1000 artabildiği gibi yüzde 99,9 oranında değer de kaybedebilmektedir. 
15.03.2021 itibarıyla 4583 adet kripto paranın alım-satımı internet siteleri üzerinden yapılmaktadır. Paranız gasbedildiğinde başvurabileceğiniz hukuksal bir merci (makam) yoktur. 
Bilgisayar ile dijital “para” üretimi yapılamaz. Yapıyorum diyenler size hayal satmaktadır. 101010101010 şeklindeki işaretler elektrik var, elektrik yok, başka bir deyişle 5 Volt, 0 Volt anlamına gelmektedir. Daha başka anlatımla, sizin “5” diye bildiğiniz sayı dijital (ikili, binary) sayı sisteminde “101” olarak yazılır. Yani bilgisayarın işlemcisine 5 Volt, 0 Volt ve 5 Volt değerinde elektrik sinyali gönderdiğinizde ekranda 5 sayısı oluşur. Konuyu biraz anlamanız için iyice basitleştirerek anlatıyorum…
Kıssadan hisse: Kripto paraların aslı-astarı yoktur. Sadece hayal satılmaktadır. “Ben girdim, köşeyi döndüm” diyenler birkaç gün içinde sıfıra inebilir. Bu saadet zincirine, halüsinasyona kapılmayınız.
Kripto para ve kaldıraçlı foreks işlemleri T.C. yasalarına tabi değildir. Bunlar resmen (alenen) kumardır. Bu işten en çok para kazanan sadece aracı şirketlerdir. Zira her işlemden komisyon kesmektedirler. İlave olarak, aracı kurumların sahiplerinin kim olduğu bile belli değildir...
“O hâlde biz ne yapalım?” diyenlere “Çok sağlam şirketlerin pay senetlerini satın alınız” diyebilirim.
          Ali Özdemir
 
 
“Bizi zorunlu emekli etmeyin” diyorlar
 
Birçok okuyucumuzdan gelen ortak şikâyet var. Hepsinin şikâyet konusu “zorunlu emekli edilmek”... Gülay Günal isimli okuyucumuz “2918 de KHK ile kadroya geçtik fakat KHK hükümleri çerçevesinde zorunlu emekliliğe sevk ediliyoruz. Bizler 48/49 yaşında emekli ediliyoruz ve bize bağlanan maaş 1600/1800 lira... Diğer işçilerde bu durum yok. Onlar 65 yaşına kadar çalışmaktadır lütfen yardımcı olun” der iken Arzu Polat isimli okuyucumuz da “696 KHK ile kadro aldım, ancak koyulan maddeden dolayı zorunlu emekli ediliyorum. Eşimden ayrıyım. Bir oğlum lise öğrencisidir. Bağlanacak maaş miktarı 1800 lira. Ben bununla nasıl çocuk okuturum? Borcum var, hayat şartları zor...” diye devam ediyor. Tabii mail metnini konu bölümüne yazdığı için yazısının devamı çıkmamış. Benzer durumda dertlerini dile getiren Aysel SonuçMelek Naz gibi okuyucularımızın duygu ve düşüncelerini yetkililere iletiyoruz. (F.A.)
 
 
Devlet hastaneleri diğer hastalara bakamıyorsa
 
Feridun Ağabey, korona muhabbeti sebebiyle devlet hastanelerinde tedavisi zaruri olmayan hastalıklara bakılmıyor artık. Parası imkânı olanlar gidip özel hastanelerden hizmet alıyor tedavi oluyor. İmkânı olmayanlar bir yıldır neredeyse sağlık hizmeti almayı bekliyor.
Korona sebebiyle devlet hastaneleri diğer rahatsızlıklarla ilgilenemiyorsa özel hastanelere gitmek zorunda kalan sosyal güvenliği olan vatandaşların ücretini bakanlık karşılasın.
          İsimsiz
 
 
Maske takmadan maske takmaya çağırmak
 
“Feridun Ağabey televizyonlarda haberlerde televizyonlara bağlanan, diğer programlara katılan veya evinden bağlanan bazı sayın profesörler sürekli olarak korona tehlikesine dikkat çekiyorlar. Vatandaşın dikkatsiz davrandığını önemsemediğini söylüyorlar ama kendileri maske kullanmıyorlar? Diyebilirler ki biz evde tek başınayız. Hayır, stüdyoda konuşmaya geldiklerinde de maskesizlerdi. Kaldı ki evde bile maskeyle gezmeyi önerenler vardı...
Hepsini geçin madem bu kadar önemsiyorlar bu konuyu hiç olmazsa ekrana çıkacakları birkaç dakikada olsun evde bile olsalar maske takarak konuşsalar ve vatandaşa örnek olsalar olmaz mı? Bir memur kapalı binada sabahtan akşama kadar maske takarken maskeye ısrarla dikkat çeken bir hocanın birkaç dakika ekranda maskeli durması çok mu zordur? Maske takmadan maske takmaya çağırmak ne kadar doğrudur?!.”
         M. Ali Güven-İstanbul
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
618188 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/anlat-derdini-feridun-agabey-e/618188.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT