BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

GENÇLİK VE SPOR BAKANI KASAPOĞLU TÜRKİYE'YE KONUŞTU

Batuhan Yaşar
Facebook

Kararı VAR değil hakem verir

* "Genel felsefesi minimum müdahale, maksimum yarar olan VAR sisteminin amacı, hakemin kararını sorgulamak değildir"

* Şenol Hoca'nın millî takımımızın başına gelmesiyle birlikte takımımız çok iyi bir ivme yakaladı, âdeta bir kolej takımı havasına büründü."

 

Bugünkü köşemizi önemli bir röportaja ayırdık..

Onu kameraların önünde çok fazla göremezsiniz...

Ta Spor Toto Genel Müdürlüğünden beri sessiz ve derinden giden bir isim...

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ile sporu, gençliği, yatırımları, her şeyi konuştuk...

Önemli sorular sorduk önemli cevaplar aldık…

 

VAR yardım için var

"Genel felsefesi minimum müdahale, maksimum yarar olan VAR (Video Hakem Uygulaması) sisteminin amacı, hakemin kararını sorgulamak değildir. Tartışmalı pozisyonlarda ve zaruret halinde başvuracakları bu yol sayesinde hakemlerimizin işlerini kolaylaştırmaktır. VAR sistemi bir karar mekanizması değil, karar verme sürecinde hakemlerimizi destekleyen bir yardımcı unsurdur. Unutulmamalıdır ki nihai karar her zaman hakem tarafından verilir."

 

Avrupa'da başarı şart

"Avrupa kupalarında takımlarımızın performansı çok daha iyi olabilirdi. Ama bu, ülke futbolumuzun kötüye gittiği, geriye gittiği anlamına gelmiyor. Çünkü ortada bir de millî takımımızın ortaya koyduğu performans var. Önümüzdeki sezonda takımlarımızın Avrupa kupalarında daha iyi sonuçlar alacağına yürekten inanıyorum."

 

Hedef 2020 Tokyo

"2020 Tokyo Olimpiyatları için madalya analizi ve tahmini yapan önemli uluslararası kurumların tahminleri olimpiyat başarılarımızın 2016'daki olimpiyatlardan daha fazla olacağını söylüyor. Sonuçta bu tahminler sporcuların ve takımların bugünkü performansları üzerinden yapılıyor. Tahminlerin ötesinde bizim asıl önemsememiz gereken, hep söylediğim gibi, sürdürülebilir ve modern bir spor sistemimizin olması."

 

Onlar bizim gururumuz

"Son yıllarda ülkemizi yurt dışında ve dünyanın önemli liglerinde temsil eden genç futbolcularımızın sayısındaki büyük artış bizleri gururlandırıyor. Futbolcularımız, EURO 2020 elemelerinde de göğsümüzü kabarttı. Merih Demiral'ın grup maçlarının en iyi ilk 11'ine seçilmesi ve bütün futbolcularımızın ortaya koyduğu inanç, finallerde başarılı sonuçlar alacağımıza yönelik umutlarımızı artırıyor. Bu gençlerimiz futbolumuzun geleceğidir."

 

Okul mu spor mu?

"28 vakıf üniversitesi ile tarihî bir anlaşma imzalayarak uluslararası seviyede başarı kazanan elit sporcuların, vakıf üniversitelerinde tam burslu eğitim görmelerinin önünü açtık. Artık başarılı sporcularımız sadece spor alanında değil istedikleri alanda kariyer yapma imkânına kavuşmuş oldu. Bu şekilde ailelerin ve sporcuların, 'Okul mu, spor mu?' konusundaki tereddütlerini de büyük ölçüde bertaraf etmiş olacağız. Gelecek yıldan itibaren Gençlik ve Spor Bakanlığının vereceği belgeyle sporcu öğrenciler yüzde 100 eğitim bursu alabilecekler."

 

Yurt kapasitesi artacak

"Yıl sonuna kadar yurt yatak kapasitemizi 681 bin 458'e ulaşmayı hedefliyoruz. Dünyanın en büyük otel zincirleriyle yarışıyoruz. Gerçekten 2022 yılı itibarıyla dünyanın en büyük konaklama organizasyonlarından biri hâline geleceğiz. 2022 yılı sonuna kadar 192 yurt binası açarak yurt yatak kapasitesini 867 bin 375'e ulaştırmayı hedefliyoruz. Geçmiş yıllarda doluluk oranı yüzde 60-70 iken, son yıllarda yurtlarımız yüzde 100'e yakın doluluk oranı ile hizmet verir hâle geldi."

Altyapıya Altınordu örnek

"Kulüplerimizin tıpkı dünya futbolunun lider ülkeleri Almanya, Fransa, İngiltere gibi idari, mali ve sportif yönden yeniden yapılanma sürecine girmesi gerektiğini düşünüyoruz. Avrupa kulüplerinin planlı kalkınma programları uygulayarak geliştiklerini görüyoruz. Bizim de bu programları uygulamamız gerekiyor. Altyapı konusunda önümüzde bir Altınordu örneği var. Altınordu çok önemli bir model. Böyle kulüplerin artması hususunda bakanlık olarak da gerekli desteği vermeye hazırız."

 

Kadın spor yaparsa…

"Öncelikli olarak kadın odaklı spor diye tabir ettiğimiz, kadınlarımızın, annelerimizin, eşlerimizin daha fazla spor yapmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Çünkü kadın, toplumu yönlendiren en önemli etkenlerin başında geliyor. Kadın spor yaparsa, bütün aile spor yapar. Bu nedenle tesis kullanımlarında kadınlarımızın desteğini özellikle bekliyoruz."

Yetenek taraması

"Bütün branşlarda yetenekli öğrencileri spora yönlendirmek ve ülkemizi yurt dışında başarıyla temsil edecek sporcu potansiyelimizi ortaya çıkarmak amacıyla Sportif Yetenek Taraması projesi başlattık. Uygulamayla öğrenciler, uzmanlar tarafından yeteneklerine uygun branşlara yönlendiriliyor. Amacımız, olimpik sporcu havuzuna her yıl yaklaşık 4 bin sporcu ekleyerek uluslararası sportif başarılarımızı artırmak. Projenin ilk uygulaması 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı sonunda başladı. Her yıl ilkokullarda öğrenim gören 1 milyon 200 bin üçüncü sınıf öğrencisine uygulanacak."

 

Yeni bir anlayış

"Son 18 yılda, bütün branşları kapsayan tesisleşme anlamında tarihî bir ivmelenmeyi hep beraber yaşadık. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuya yönelik hassasiyetleri, gerçekten ülkemizde yepyeni bir spor anlayışının yerleşmesini sağladı. Pek çok branşta Türkiye, önemli atılımlar gerçekleştirdik. Cumhuriyet Tarihi'nin en büyük altyapı projesini hayata geçirdik. Türkiye'nin dört bir yanında çalışmalar ortaya koyuyoruz."

 

MİLLİ TAKIM BEKLENTİLERİ YÜKSELTTİ

 

Dünya Kupası'na gideriz!

"Şenol Hoca'nın millî takımımızın başına gelmesiyle birlikte takımımız çok iyi bir ivme yakaladı, âdeta bir kolej takımı havasına büründü. Milletimizin de millî takıma olan inancı, desteği en üst seviyede. Ve bunun sonucunda elemelerde grubu ikinci olarak tamamlayarak, finallere katılma hakkı kazandık. Futbolcularımıza, başta Şenol Hoca olmak üzere teknik ekibimize ve federasyonumuza, son dönemde bize yaşattıkları mutluluktan dolayı teşekkürlerimi ifade ediyorum. Millî takımımızın sergilediği bu başarılı performanstan ötürü beklentimizi de büyüttük. Ben, millî takımımızın finallerde başarılı olacağını, hatta ardından da 2022 Dünya Kupası'nda yer alacağını düşünüyorum."

 

**********

UEFA'dan aleyhimize karar çıkmaz

"Asker selamının bizim kültürümüzde ihtiva ettiği manalar sevgidir, barıştır, esenliktir, güvendir. Avrupa'da birçok futbolcunun gol sevincini asker selamı ile yaşadıklarını görüyoruz. Geçmişte bu örneklere ses çıkarmayanlar, şimdi bunu başka yönlere çekmek istiyor. UEFA soruşturmasından aleyhimize bir karar çıkacağını düşünmüyorum."

 

*************

Sponsorlar yeniden sektöre kazandırılmalı

"Kulüplerimizin doğru, akılcı ve finansal açıdan sürdürülebilir bir anlayışla yönetilmesi gerekiyor. Süper Lig kulüplerinin şu anda toplam borcu 14,5 milyar lira civarında. Ligin toplam geliri 4,2 milyar lira. Basit bir hesapla her yıl 10 milyar TL açık gösteriyor. Sponsorların kaçış nedenleri doğru analiz edilmeli ve onlar yeniden sektöre kazandırılmalıdır."

***********

Spor turizmi potansiyelimiz çok yüksek

"Avrupa ülkelerine yakınlığı ve kaliteli konaklama imkânlarıyla Türkiye'nin spor turizminde marka ülke olmasının önünde hiçbir engel yok. Hayata geçirdiğimiz spor tesisi devrimi ile pek çok branşta önemli spor etkinliklerine ev sahipliği yapıyoruz. Türkiye, coğrafi yapısı ve iklim özelliklerinden dolayı spor turizmi potansiyeli çok yüksek bir ülke."

 

Doğu'ya büyük yatırım

"Örneğin; Batman ve Hakkari'ye toplam yatırım maliyeti 56 milyon lirayı bulacak olan gençlik merkezleri, yüzme havuzları, spor salonları, futbol ve basketbol sahaları inşa edeceğiz. Var olan tesislerin bakım onarım çalışmalarıyla beraber Hakkari ve Batman'da toplamda 64 tesis hayata geçirilmiş olacak."

 

Gençlik merkezleri 300'ü geçti

"Bakanlık olarak Gençlik Merkezleri aracılığıyla hayati hizmetler üretiyoruz. 2011 yılında 16 olan gençlik merkezi sayısı 300'ü geçti. 2011 yılında sekiz bin civarında olan gençlik merkezi üye sayımız ise iki milyonu aşmış durumda. Gençlik Merkezlerinde Sosyal Bilimler, Kişisel Gelişim, Dini İlimler, İnovasyon, Değerler, Dil Eğitimleri, Sağlıklı Yaşam ve Spor ve Güzel Sanatlar atölyeleri bulunuyor."

 

Genç ofisler geliyor

"Gençlik Merkezlerini, üniversite ve lise kampüslerinde Genç Ofis biçiminde kuracağız. Geçtiğimiz haftalarda YÖK ile önemli bir işbirliği protokolü imzaladık. Protokolle birlikte üniversitelerde hızlı bir şekilde Genç Ofisleri hayata geçirmeye başladık. Elbette bunun bir de liselerde uygulanacak modeli var. Bu gayretlerle mevcut olan 313 Gençlik Merkezi sayısını üniversiteler ve liselerde kuracağımız Genç Ofisler ile kısa sürede 750'nin üzerine ulaştırmak amacındayız."

GENÇLER KAYNAŞTIRILIYOR

Hareketlilik projelerinden "Biz Anadoluyuz" ve "Damla projesi" kapsamında her yıl 15 bine yakın genç farklı bölge ve kültürleri keşfetmeleri, kaynaşmaları ve ülkemizin zenginliklerini tanımaları için iller arasında hareket etmekte ve ziyaretlerde bulunmakta, eğitim almakta, gönüllü faaliyetler gerçekleştirmektedirler.

YEREL SPOR STRATEJİSİ GELİYOR

Amatör kulüplere olan desteklerimiz hızla devam ediyor. 2002'de ülkemizde 6 bin 35 spor kulübü faaliyet göstermekteyken Bakanlığımızca verilen destekler sayesinde bu sayı 2019 yılı Ekim ayı itibarıyla 17 bin 747'ye yükselmiş durumda. Üzerinde çalıştığımız Yerel Yönetimler Spor Stratejisi projesini de kısa zamanda devreye sokacağız. Bu çalışmayı bitirmek üzereyiz. Yerel yönetimler spor stratejimizde ihtiyaç ve potansiyel odaklı bir çalışma var. Ülkemizde her iklimin, her demografik özelliklerin, o bölgenin insanlarına kazandırdıkları var. Bütün bu parametreler ışığında, yerel yönetimler stratejimizi hayata geçirerek, sporun bütün kazanımlarını bölgelerimize inşallah buluşturacağız."

 

 

 

  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
611072 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/batuhan-yasar/611072.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT