BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Resûlullahı, Allahü teâlâ övmüştür

Gönül Pınarı
Osman Ünlü
Facebook
 
Resulullah Efendimizi övmek ibadettir. Eshab-ı kiramın hepsi övmüşlerdir.
 
Sual: Bazı kimseler, Kasîde-i bürdede Peygamberimizin aşırı övüldüğünü söyleyerek bunu tenkit etmektedirler. Peygamberimizi övmek, dinimiz açısından uygun değil midir ki böyle tenkit ediyorlar?
Cevap: Resulullah Efendimizi, bizzat Allahü teâlâ övmüştür. Kendisi de, kendisini överek, Allahü teâlânın kendisine ihsan etmiş olduğu nimetleri saymıştır. Buhârîdeki bir hadis-i şerifte, Peygamber Efendimiz;
(Her asırda, her zamanda yaşayan insanların en iyilerinden, seçilmişlerinden dünyaya getirildim) buyurmuştur. Yine Tirmizî'nin bildirdiği hadis-i şerifte;
(Allahü teâlâ, insanları yarattı. Beni insanların en iyi kısmından vücuda getirdi. Sonra, bu kısımlarından en iyisini Arabistan'da yetiştirdi. Beni bunlardan vücuda getirdi. Sonra evlerden, ailelerden en iyilerini seçip, beni bunlardan meydana getirdi. O hâlde, benim ruhum ve cesedim, mahlukların en iyisidir. Benim silsilem, ecdadım en iyi insanlardır) buyurulmuştur.
Peygamber Efendimizin bu övmeleri, o kadar çoktur ki, İmam-ı Busayri hazretlerinin "Kasîde-i bürde"sindeki övmesi, onların yanında hiç kalmaktadır. Çünkü Resulullah Efendimizi övmek ibadettir. Eshab-ı kiramın hepsi övmüşlerdir. Bunlardan Hassân bin Sâbit ve Kâ'b bin Züheyr hazretlerinin uzun övmeleri meşhurdur. Kâ'b bin Züheyr hazretleri, Peygamber Efendimizi, "Bânet sü'âd" kasidesinde, İmam-ı Busayri hazretlerinden daha çok övmüştür. Resulullah Efendimiz, bunu beğenip, hazret-i Kâ'bın önceki kusurunu affetmiş ve mübarek hırkasını ona hediye etmişlerdir. Bu Hırka-i saadet, şimdi İstanbul'da Topkapı Sarayı'ndadır.
           ***
Sual: Erkeklerin kırmızı ve sarı renkli elbise giymelerinin bir mahzuru var mıdır?
Cevap: Erkeklerin de her renk elbise giymeleri caiz ise de, kırmızı, sarı renkli elbise giymelerinin tenzihen mekruh olduğu bildirilmiştir. Başa giyilen başlık ve takkenin ise, kırmızı ve sarı renklerde olmasının, mekruh olmadığı söz birliği ile bildirilmiştir. Resulullah efendimizin ayakkabısının siyah olduğu, Şir'at-ül-islâm şerhinde yazılıdır.
           ***
Sual: Anne, baba, günah olan bir şeyi küçük çocuklarına yaptırırsa, bu günah çocuğun mu yoksa ana, babanın mı olur?
Cevap: Büyüklere yani ana, babaya haram olan şeyleri, kendi çocuğuna yaptıran kimse, haram, günah işlemiş olur.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
614989 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/osman-unlu/614989.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT