BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Peygamber Efendimizin şefaati

Peygamber Efendimiz secde edip, dua edecek ve şefâati kabul olacaktır...
 
Sual: Peygamberlere şefaat izni verileceği kitaplarda yazılı. Peygamber Efendimiz de ümmetine şefaat edecek mi ve kimler bu şefaatten faydalanacaktır?
Cevap: Mahşer günü, kabrinden ilk önce Resulullah Efendimiz kalkacaktır. Üzerinde cennet elbisesi bulunacaktır. Burak isimli bir hayvan üzerinde mahşer yerine gidecektir. Peygamber Efendimizin elinde Livâ-ül-hamd denilen bayrak olacaktır.
Peygamberler dâhil bütün insanlar bu bayrağın altında duracaktır. Mahşer halkı, beklemekten çok sıkılacaklardır. Önce Âdem aleyhisselama, sırasıyla Nuh aleyhisselama, İbrahim aleyhisselama, Musa aleyhisselama ve İsa aleyhisselama gidip, hesabın başlanması için şefaat etmelerini dileyeceklerdir. Her Peygamber, birer özür bildirerek, Allahü teâlâdan utandıklarını söyleyecekler ve şefaat edemeyeceklerdir. Son olarak insanlar, Resulullah Efendimize gelip yalvaracaklardır. Peygamber Efendimiz secde edip, dua edecek ve şefâati kabul olacaktır.
Mahşer günü, önce Muhammed aleyhisselamın ümmetinin hesabı görülecek, sırattan geçecek ve cennete gireceklerdir. Resulullah Efendimiz, altı yerde şefaat edecektir:
Birincisi, Makâm-ı Mahmûd denilen şefaati ile, bütün insanları mahşerde beklemek azabından kurtaracaktır.
İkincisi, Resulullah Efendimiz şefaati ile, çok kimseyi hesapsız cennete sokacaktır.
Üçüncüsü, azap çekmesi lazım olan müminleri azaptan kurtaracaktır.
Dördüncüsü, iman ile ölüp günahı çok olan müminleri Cehennemden çıkaracaktır.
Beşincisi, sevabı ve günahı eşit olup, Arâf denilen yerde bekleyen müminlerin Cennete gitmelerine şefaat edecektir.
Altıncı olarak Peygamber Efendimiz, cennette olanların derecelerinin yükselmesi için şefaat edeceklerdir.
Peygamber Efendimizin şefaat ile hesaptan kurtardığı yetmiş bin kimsenin her birinin şefaatleri ile de, yetmişer bin kişi hesapsız cennete gireceklerdir. Bu fazilet ve üstünlük de, yalnız Peygamber Efendimize mahsustur.
Allahü teâlâ, Resulullah Efendimiz diri iken olduğu gibi, vefatından sonra da, dünyanın her yerinde ve her zaman Onun hatırı ve hürmeti için isteyenlerin duasını, hep kabul etmiş ve etmektedir. Zira Allahü teala, hadis-i kudside;
(Sen olmasaydın, hiçbir şeyi yaratmazdım) buyurarak, Resulullah efendimizin üstünlüğünü bildirmektedir.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
615905 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/osman-unlu/615905.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT