BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Dört halifenin kıyametteki şefaati

Bir gün Cebrâîl aleyhisselam geldi ve Resulullaha "günahkârlar cehenneme gidecektir" dedi...
 
 
Sual: Peygamberler şefaat ettiği gibi, kıyamet günü dört büyük halife ve diğer sahabiler de, günahkâr olan müminlere şefaatçi olacaklar mıdır?
Cevap: Menâkıb-ı Çihâr Yâr-i Güzîn kitabında şöyle neklediliyor:
“Bir gün Resulullah efendimiz Mescid-i Nebide otururken Cebrâîl aleyhisselam geldi ve Ümmet-i Muhammedin günahkârlarının Cehenneme gideceklerini söyledi. Bunun üzerine Resulullah efendimiz çok üzülüp, mahzun oldular, hüzünlendiler. Çihâr yâr-i güzîn hazretleri yani dört halife de huzurda idiler ve birbirine bakıştılar. Resulullah efendimiz onlara;
-Bu hâle ne dersiniz? diye sual edince hazret-i Ebu Bekir;
-Ben onların günahlarının yarısını üzerime alır götürürüm diye cevap verdi. Hazret-i Ömer de;
-Ben de yarısını üzerime alarak götürürüm cevabını verdi. Hazret-i Osman ise;
-Ben Allahü teâlâya dua ederim. Ta ki beni onlara feda etsin. Beni o kadar büyük, iri yapsın ki, Cehennemde onların bütün yerlerini doldurayım. Onlara girecek yer kalmasın diye arz etti. Hazret-i Ali de;
-Allahü teâlâ bana o kadar kuvvet versin ki, sıratın köşesini düz tutayım. Ta ki, onlar selametle sıratı geçsinler diye arz etti.
Allahü teâlâ, Meryem sûresi 85. âyet-i kerimesinde meâlen;
(O gün müttekileri rahmân huzurunda elçiler olarak haşr ederiz) buyurmuştur. Âyet-i kerimedeki “Vefd” kelimesi Sahabelerdir. Kıyamet günü olunca, Resulullah efendimizin hizmetinde ve ümmet-i Muhammedin şefaatinde kıyam gösterirler.”
Sual: Vefat eden herkese hatta  küçük yaşta ölen çocuklara da kabir suali var mıdır?
Cevap: Bu konuda Sirâc kitabında şu bilgiler verilmektedir:
“Bütün insanlara kabir suali olacağını, Ehl-i sünnet âlimleri söz birliği ile bildirmektedir. Sabî (çocuk) iken ölene de cenâb-ı Hak, cevap vermesini ilham edecektir.” İbni Abdül-Berr ve imâm-ı Süyûtî hazretleri de;
“Mümin ve münafık olan ehl-i kıbleye sual vardır” buyurmuştur. Hazret-i Ömer'e kabir suali olduğu ve verdiği cevabı bildiren haberler, kitaplarda mevcuttur.
Sual: Bir yerinden devamlı kan gelen kimsenin abdesti, vakit içinde kanaması devam etse, abdesbti bozulur mu?
Cevap: Özür sahiplerinin, devam eden özürleri, abdestlerini bozmaz. Fakat, başka bir abdest bozan sebep ile bozulur. Vakit çıkınca, özür sebebi ile de abdest bozulmuş olur.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
620504 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/osman-unlu/620504.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT