BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Ölen insanın ruhu nereye gider?

İnsan ölünce, ceset çürüyünce, kalb ve ruh yok olmaz...
 
Sual: İnsan ölünce, ruhu ne olur, bir yere gider mi yoksa yok mu olur?
Cevap: İnsan ölünce, ceset çürüyünce, kalb ve ruh yok olmaz. Ölmek, bunların bedenden ayrılması demektir. Bedenden ayrılınca, mücerred yani maddi olmayan âleme karışırlar. Kıyamete kadar yok olmaz. Din âlimleri, felsefeciler ve müteassıb olmayan fen adamları böyle söylemiştir. Tabiatçılardan az bir kısmı, bu söz birliğinden ayrılmış, doğru yoldan kaymıştır. Bunlar, insanı, çöldeki otlara benzettiler. İnsan ot gibi biter, büyür, yok olur, ruhu kalmaz dediler. Böyle söyledikleri için Haşhaşîler, yani Otçular adı ile anıldılar. Din âlimleri ve felsefeciler, bu otçuların düşüncelerini çeşitli delillerle reddettiler.
Sual: Yaratılan bütün cisimler, eşit mi yoksa farklı olarak  mı yaratılmış?
Cevap: Bütün cisimler madde olmaları bakımından birbirlerinden farksızdır. Hepsinin ağırlığı ve hacmi vardır. İnsan ve hayvan da, bu bakımdan, cansızlarla müsavi, eşittir. Fakat cisimler, özel hassaları yani özellikleri ile birbirinden ayrılır.
Sual: Küfr-i inadi diye bir şey okudum ama anlamadım, bu ne demektir?
Cevap: Küfr-i inadi; küfür, inkâr olduğunu bilerek, inat ederek, inkâr etmek, kâfir olmak demektir. Kibir sebebiyle,  mala, zevke ve mevki, makam sahibi olmayı sevmekten veya ayıplanmaktan korkmak sebebi ile hasıl olur. Firavunun ve yoldaşlarının küfürleri, inkârları böyle idi. Musa aleyhisselamın mucizelerini gördükleri hâlde, iman etmediler. Bizim gibi bir insana inanmayız dediler. Kendileri gibi bir insanın Peygamber olacağını kabul etmediler. Peygamber melekten olur sandılar. Hâlbuki, kendileri gibi insan olan Firavun'a ilâh dediler. Ona tapındılar!
Sual: Gayr-i müslimlerin mubah olan âdetlerini yapmanın, dinimiz açısından bir mahzuru olur mu?
Cevap: Kâfirlerin âdetlerini yapmak, onlara benzemek niyeti ile olmazsa ve haram veya kötü âdetler değilse, faydalı şeyler ise, caiz olur. Onlar gibi yemek, içmek böyledir. Onlara uymak için olur veya haram veya fena, kötü şeyler ise, haram olur.
Sual: Haramları beğenmek, sevmek, imanı giderir mi?
Cevap: Küfrü, haramları, mekruhları sevmek, beğenmek küfür olur.
Sual: Namazda konuşmak, namazı bozar mı?
Cevap: Namazda bir kelime de söylense namaz bozulur.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
628497 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/osman-unlu/628497.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT