BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Cumhurbaşkanı adayı aranıyor!

Prof. Dr. Mehmet Şahin
Facebook
Cumhur İttifakı’nın adayı belli. İttifakın her iki bileşeni de 2023 seçimlerinde adaylarının mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu açıkladılar.
 
Millet İttifakı ise adaylarının kim olduğunu açıklayamıyor. İttifakın açık, örtülü ve müstakbel bileşenleri ne hikmetse bir araya gelerek ortak bir karara varamadılar.
 
İşin ilginç yanı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu zaman zaman adayın kim olduğunu değil de taşıması gereken özellikleri sayıyor.
 
Adayda aranan nitelikler şu şekilde sıralanıyor:
 
Bir başarı öyküsü olacak,
 
Ekonomiyi bilecek,
 
Bilgi birikimi yüksek olacak,
 
Yaşayışı ve ailesiyle topluma örnek olacak,
 
Devleti tanıyacak,
 
Liyakatli olacak,
 
Kavgacı olmayacak,
 
En önemlisi de nefsine hâkim olacak, seçildiğinde makama ısınmayacak…
 
Gören de cumhurbaşkanlığı için aday belirlenmiyor, işe adam aranıyor zanneder!
 
Bunlar ilk aşamada istenen özellikler. İlk aşamayı aşmayı başarır, ikinci aşamaya yani işe/göreve geldiğinizde yeni taleplerle karşılaşacaksınız.
 
Esas gariplik ikinci aşamada karşınıza çıkıyor. Diyelim göreve geldiniz, yani üstün yeteneklere sahip olarak makama seçildiniz. O zaman aday olduğunuz sırada istenen özellikleri görevde iken kullanmayacaksınız.
 
Bu konuda söz vereceksiniz. “Ben en az halkın 50+1’inin oyunu aldım. Yürütme görevinin başı olarak halk beni seçti. Mevcut sistemle birlikte halk kabineyi oluşturma görevini doğrudan bana verdi. Anayasal görev ve sorumluluklarım neyse ona göre hareket ederim” demeyeceksiniz.
 
Anayasa ve yasalara göre değil de sizi aday gösteren ve seçim sürecinde destekleyen partilerin kendi aralarında imzaladıkları ortak deklarasyona uygun şekilde hareket edeceksiniz.
 
Daha bitmedi. Üçüncü aşama da var.
 
Cumhurbaşkanlığı seçimiyle aynı gün yapılan parlamento seçimlerinde oluşacak olan yeni Meclis'teki kompozisyona göre karşınıza iki yol çıkacak;
 
1. Millet İttifakı’nın sandalye sayısı 360’ın üzerine çıkarsa birinci yoldan gitmeniz istenecek.
 
2. Yok, eğer ittifakın milletvekili sayısı 360’ın altında olursa ikinci yolu takip etmeniz gerekecek.
 
Diyelim, Millet İttifakı’nın sandalye sayısı 360’ın üzerine çıktı. O zaman, sizi seçim sürecinde destekleyen partilerin yönetimlerinin istekleri doğrultusunda hazırlanacak olan parlamenter sisteme geçiş sürecine hazır olacaksınız.
 
Sizi destekleyenler parlamenter sistem için hazırladıkları ortak metni referanduma götürecekler. Eğer halk onay verirse eski sisteme geçilecek. Sonrasında yeniden bir seçime gidilecek. Ülkede yeni bir siyasi tablo oluşacak. Bu arada siz muktedir ve sorumlu bir
cumhurbaşkanı olarak değil de süreci tahminen iki yıl boyunca idare edecek bir aktör gibi davranacaksınız. Tabii süreç istedikleri gibi giderse sizi de unutmayacaklar!
 
Ya ittifakın sandalye sayısı 360’ın altında olursa?
 
O zaman, ittifakı bir arada tutmak ve halkın karşısına birlikte çıkmak için dillendirilen sistem değişikliği olamayacağı için fiilî bir durum oluşturulacak. Sizin de bu fiilî duruma göre davranmanız beklenecek.
 
Nasıl olacak bu iş?
 
İlk başta istenen niteliklerinizi unutacaksınız. Anayasal görevlerinizi sizi destekleyen siyasi parti liderlerinin isteklerine göre dağıtacaksınız.
 
Görev alanların kimi “Başbakan”, kimi de eski sistemin bakanı gibi davranacak.
 
Yetki sizde olduğundan dolayı, tüm üst düzey yöneticileri siz atayacaksınız ama onlar görev yaparken başka yerlere bakarak hareket edecekler.
 
Tüm bunlar olurken, yani en üst düzeyde yetki başkaları tarafından kullanılırken, anayasal sorumluluk tamamen sizde olacak.
 
Efendilerin sizden tam olarak istediği; cumhurbaşkanı olmanız ama cumhurbaşkanı gibi davranmamanız.
 
Kafanızın karıştığını ve yorulduğunuzu biliyorum. Daha fazla detaya girmeyeyim.
 
Ezcümle, birinci aşamada istenen nitelikleri, ikinci ve üçüncü aşamada talep edilecek davranışları sergileyebilecekseniz adaylık için başvuru yapabilirsiniz…
 
Ne diyeyim…
 
Allah hem size hem de millete kolaylık versin…
 
İçeride tüm bunlar yaşanırken, Suriye, Irak, Libya, Doğu Akdeniz, Kafkasya başta olmak üzere yakın çevremizde dönen dolaplara nasıl cevap verilecek düşünmek bile istemiyorum.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
620979 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/prof-dr-mehmet-sahin/620979.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT