BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

İftar ve sahur vaktinin önemi hakkında...

"Allahü teâlâ buyurur ki: İstiğfar eden yok mu, onu mağfiret edeyim. İsteyen yok mu, istediğini vereyim, duasını kabul edeyim."
 
Yarın akşam inşallah ilk teravihi kılıp, ilk sahura kalkacağız. Salı günü de oruçlu olacağız... Ramazan-ı şerif ayında iftar ve sahur (seher) vakitleri, kıymetli iki vakittir. Bu iki vakti iyi değerlendirmelidir... Akşam vaktinin girdiğini kesin olarak anladıktan sonra, önce orucu açıp sonra akşam namazı  kılınır. Ancak iftar sofrasında çeşitli yemekler olduğu için, akşam namazı gecikebilir. Namaz mekruh vakte kalabilir. Akşam namazını, mekruh vakte  kadar geciktirmemek için önce namazı kılmak ve sonra yemeği yavaş ve rahat yemek daha uygun olur. Böyle yapınca yine iftarda acele edilmiş olur...
İftardan önce, Euzü ve Besmele çekilip, (Allahümme yâ vâsi'al-mağfireh iğfirlî ve li-vâlideyye ve li-üstâziyye ve lil-müminîne vel müminât yevme yekûmülhisâb) denir. Mânâsı şöyledir: (Ey mağfireti çok geniş olan Allah'ım! Kıyamet günü hesaba çekilirken, beni, ana babamı, hocamı, erkek ve kadın bütün müminleri affet!)
Ramazanda, şöyle de dua edilir: "Ya Rabbi, Ramazan-ı şerifin şefaatine nail eyle! Ramazan-ı şerifte af ve mağfiret eylediğin ve Cehennemden azat eylediğin kulların arasına bizleri de dâhil eyle!"
Hurma veya su, zeytin yahut tuz ile iftar etmeli. Yani orucu açmalı. Birkaç lokma yiyip içtikten sonra, (Zehebezzama' vebtelletil urûk ve sebe-tel-ecr inşâallahü teâlâ) denir ve yemeğe başlanır. Mânâsı şöyle: (Açlık bitti. Damarlarımızın suya kavuşma vakti geldi. İnşallah sevab hâsıl oldu) [İbni Mace]
Peygamber efendimiz, şöyle de dua ederdi:
(Allahümme leke sumtü ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü, fe tekabbel minnâ. İnneke entes-semiül âlim.) [Mânâsı: “Yâ Rabbî, rızan için oruç tuttum. Sana iman ettim, sana güvenip dayandım. Rızkınla iftar ettim, ibadetimi kabul et! Elbette sen, her şeyi işiten ve bilensin.”] (Ebu Davud)
Yemekten sonra yemek duası yapmalı veya en azından “Elhamdülillah” demelidir.
Mübarek ramazan ayında teravihi de ihmal etmemeli. Vakit girince yatsı ve teravihi bir an evvel kılmaya çalışmalı. 
Sahur vakti, seher vaktidir. Aynı zamanda teheccüd zamanıdır. Dua, tövbe ve istiğfarların kabul olduğu kıymetli bir zamandır. Bereketli bir vakittir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: “Sahura kalkın, sahurda bereket vardır.” [Buhari]
Sahurda, yemeği yedikten sonra veya önce hiç olmazsa iki rekât kaza namazı kılmalı. Böylece teheccüd namazı sevabına da kavuşulur. Söyleyebildiğimiz kadar istiğfar okumalı. En kısa şekli 'Estağfirullah’dır. Manası, “Allah’ım günahlarımı af eyle” demektir.
Bu vakitte bir miktar Kur’ân-ı kerim okumayı ve ilmihal bilgileri öğrenmeyi kazanç bilmeli, hayatta olanlara, kendimize, çoluk çocuğumuza ve bütün müminlere dua etmeli.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
618425 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/salim-koklu/618425.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT