BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Göbü’deki yağmur duası...

Ünal Bolat
Facebook
Bu hatıram da Zonguldak’ta ismi sizde mahfuz "Şahin Bey"e aittir...
 
“Yaklaşık 20 yıl öncesinde Göbü (Zonguldak) taraflarında bir mesire yerinde yağmur duasına çıktık. Buralarda yağmur duasına gitmeye “yağmur bayramına gitmek” de denilir. Yağmur dualarına gitmenin bayrama gitme olarak ifade edilmesi; çocuk ve fakirleri bayram havası içerisinde yedirmek ve içirmektir. Ayrıca genelde dua sonrasında yağmurların yağacak olmasına olan inançtır.
Kuraklık, insanlara fazla eziyet verdiği için, insanlar canları ve malları ile yağmur dualarına katılırlar. Yiyecek, içecek ne bulurlarsa yağmur bayramında ikram için oraya gönderirler. Bunlar, davar, fasulye, mısır, yağ, yoğurt, ayran, yöresel komposto, çay vb.dir.
İnsanlar, yağmur duası için suyun bol aktığı çimenlik geniş alanlara toplanır. Toplanma alanına değişik kollardan dua yapılarak ulaşılır. Sonra toplu dua yapılır, namaz kılınır, yenilir içilir. Günler öncesinden tellal, belediye anonsları ve cami duyurularıyla halk haberdar edildiği için katılım yüksek olur. Göbü'deki yağmur duası böyle olmuştu.
Bayrama katılım çok yüksekti. İşin enteresan tarafı da genç hocaların yağmur bayramına katılmış olmalarıydı. Hava açık ve güneşli idi. Genç hocalar; toplu dua öncesinde dargın olanları barıştırdılar. Harama helale dikkat etmediği bilinen kişilerin dua öncesi tövbe etmeleri istendi. Canı gönülden dualar yapıldı. Namaz kılındı. En sonunda yeme-içme yapıldı. Yeme-içmenin sonlarına doğru hava kapandı ve yağmur yağmaya başladı. O kadar çok yağmıştı ki insanlar sırılsıklam ıslandılar. Hatta çamurdan yürüyemez hâle gelen ayakkabılarını çıkarıp yalın ayak yürüyenler oldu.
Çocukluğumda çok sayıda yağmur duasına katıldım. Genelde yağmur dualarında yağmurun yağdığına şahit olduk. Pek azı da 1-2 gün içinde gerçekleşmişti.
Ama 1983 yılında Tuzla mesire yerinde bir yağmur duasına katılmıştım. Dua yine aynı şekilde kurallar ölçüsünde dualar yapılmıştı. Ancak dua yerine gönderilen yiyecekler, olması gerekenden çok azdı. Her evden yiyecek içecek gönderildiği hâlde bu durum olmamalıydı. Bunca yiyecek ne olmuştu?
Yemekten sonra dua yapıldı ama o gün akşama kadar ertesi gün ve sair günlerde yağmur yağmadı...
Aradan geçen günlerde bazı kimselerin şu sözlerine şahit oldum: “Etleri, fakirlerin haklarını uyanık kişiler yediler, yemediklerini ormandan aşağı aşırdılar ve evlerinde yediler..." Allah herkesin niyetini halis eylesin.
      Bayram Ören
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
618576 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/618576.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT