BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

“Kul namazdan yüz çevirdiği vakit!..''

YOLUMUZU AYDINLATANLAR
Vehbi Tülek
Facebook
“Namazı, sanki Allahü teâlâyı görüyormuş gibi kıl! Sen O’nu görmüyorsan da, O, seni görmektedir”
 
Bedreddîn Zerkeşî hazretleri Tefsîr, hadîs ve Şafiî mezhebi fıkıh âlimidir. Türk asıllıdır. 745 (m. 1344) senesinde Kâhire’de doğdu. 794 (m. 1392) senesinde Kâhire’de vefât etti. Naklettiği hadis-i şeriflerden bazıları:
Behz bin Hakîm’in dedesi şöyle dedi. Resûlullah efendimizden (sallallahü aleyhi ve sellem) duydum. Buyurdu ki: “Konuşurken, yanındakileri güldürmek için yalan söyleyen kimseye yazıklar olsun, ona yazıklar olsun, ona yazıklar olsun.”
Resûlullah efendimizşöyle buyurdu ki: “Allahü teâlâ kimin hakkında hayır murâd ederse, onu dinde fakîh yapar.” 
Enes bin Mâlik’in (radıyallahü anh) rivâyet ettiği hadîs-i şerîfte ise, Peygamber efendimiz; “İlmin kalkıp cehâletin yerleşmesi, içkinin içilip, zinânın ortaya çıkması, kıyâmet alâmetlerindendir” buyurdular.
Hadîs-i şerîfte Peygamber efendimiz, “Kul namaza yöneldiği zaman, Allahü teâlâ da ona yönelir. Namazdan yüz çevirdiği vakit, Allahü teâlâ da ondan yüz çevirir” buyurdu. Yine Resûlullah efendimiz, “Namazı, sanki Allahü teâlâyı görüyormuş gibi kıl! Sen O’nu görmüyorsan da, O, seni görmektedir” buyurdu.
Hazreti Âişe vâlidemiz şöyle anlatır: Resûlullah efendimize namazda bakınmayı sordum. “O bir kapmadır ki, şeytan onu kulun namazından kapar” buyurdu.
Sıla bin Esyem Adevî’nin (radıyallahü anh) rivâyet ettiği hadîs-i şerîfte, Peygamber efendimiz “Kim, dünyâ ile alâkalı bir şeyi kalbinde hatırlamadan namaz kılar, o namazda Allahü teâlâdan bir şey isterse, Allahü teâlâ onu ona verir” buyurdu.
Hassan bin Atiyye şöyle buyurdu: “İki kişi aynı namazı kıldılar. Fakat aralarında, fazîlet bakımından yerle gök arası kadar fark vardı. Çünkü birisi Allahü teâlâya bütün kalbi ile yönelmiş, diğeri ise Rabbinden gâfîl idi.”
Ubâde bin Sâmit’in (radıyallahü anh) rivâyet ettiği hadîs-i şerîfte, Peygamber efendimiz, “Kim beş vakit namazın abdestini güzelce alır, rûkû’larını, secdelerini ve huşû’larını güzelce yaparsa, onun için Allahü teâlânın katında, ona azap verilmeyeceğine dâir bir ahid yazılır. Kim de böyle yapmazsa, Allahü teâlâ dilerse ona azap eder, dilerse onu af ve mağfiret eder” buyurdu.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
618337 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/vehbi-tulek/618337.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT