Öğrencilerin merakla bekledikleri DGS sınav giriş yerleri belli oldu. DGS Sınav Giriş Yeri Öğrenmek için tıkla. 2015 ÖSYM DGS Giriş yeri...ÖSYM, 26 Temmuz 2015 tarihinde yapılacak Dikey Geçiş Sınavı'nın (2015-DGS) giriş belgelerinin adayların erişimine açıldığını duyurdu. 

DGS SINAV GİRİŞ BELGESİ ALMAK İÇİN TIKLA 

ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlanan duyuruda, 26 Temmuz 2015 Pazar günü saat 09.30'da yapılacak 2015-DGS'ye başvuran adayların sınava girecekleri bina ve salonlara atanma işlemlerinin tamamlandığı bildirildi. Sınav giriş belgelerinin gönderilmeyeceği adaylar, sınava giriş belgesini TC kimlik numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edinecekler. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacak. Belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunlu olacak. Adayların sınava girebilmeleri için sınava giriş belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunlu olacak. Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında TC kimlik numarası, soğuk damga veya güncel bir fotoğrafı bulunmayan adayların kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekiyor. 

DGS'NİN BASKI KALİTESİ BİR KEZ DAHA BELGELEDİ 

DGS Baskı Teknolojileri A.Ş. Etiket Sanayicileri Derneği (ESD)'nin 12. Etiket Bayramı kapsamında düzenlediği Ulusal Etiket Baskı Yarışması'nda Flekso Baskı Kategorisi'nde 'Tat Ketçap' etiketiyle mansiyon ödülü kazandı. 

2000 yılında kurulan ve 15. yılını kutlayan DGS Baskı Teknolojileri, kalitesini aldığı ödüllerle belgeledi. Tat Ketçap etiketiyle bir kez daha ödül kazanan DGS, sektördeki tecrübesine, kadrosuna ve kalitesine duyduğu güvenle etiket sektöründe de öne çıkıyor. Etiket Sanayicileri Derneği'nin İstanbul'da düzenlediği 12. Etiket Bayramı kapsamında gerçekleşen Ulusal Etiket Baskı Yarışması; Tat Ketçap etiketiyle DGS'ye bir ödül daha kazandırdı. Geçtiğimiz yıllarda aynı yarışmada 3 kez ödül kazanan DGS Baskı Çözümleri, kalitesini bu yıl da Flekso Baskı Kategorisi'ndeki yeni ödüllüyle kanıtladı. 

Değişik sektörlerde faaliyet gösteren 500'ü aşkın müşterisine sunduğu hizmetlerle markalara değer katan uygulamalar gerçekleştiren DGS Baskı Teknolojileri, bir ulusal yarışmadan daha kazandığı ödülü diğerlerinin yanına koyup, sıradaki ödül için çalışmaya başladı.

DGS PUAN HESAPLAMA

DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ağırlıklı ön lisans başarı puanlarının (AÖBP) belli kat sayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilir. Aşağıda DGS puan hesaplaması için kullanabileceğiniz formülü basit olarak verdik. Bu sayede DGS puanı nasıl hesaplanır kolayca öğrenebilirsiniz.

Dgs Sözel: 87.747 + (Sözel net x 1.681) + (Sayısal Net x 0.315) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Dgs Sayısal: 105.536 + (Sözel Net x 0.336) + (Sayısal Net x 1.575) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Dgs Ea: 96.642 + (Sözel Net x 1.009) + (Sayısal Net x 0.945) + (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı: Bölümünü iyi dereceyle bitirenler 80, orta sıralarda bitirenler 65, son sıralarda bitirenler 50 olarak girebilir.

DGS'ye kimler başvurabilir?

DGS'ye başvuracak adaylarda, meslek yüksek okulları ve açıköğretim önlisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksek okullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS'ye başvurabilirler.

Gerek merkezi yerleştirme gerekse özel yetenek sınavıyla öğrenci alan meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezi sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS'ye girmek zorundadırlar.Açıköğretim ve meslek yüksekokullarının önlisans programlarından mezun olanlardan kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenlerin bu sınava girmeleri gerekmemektedir. Bu durumdaki adaylar kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkına sahiptirler. Başvurabileceğiniz bölümleri görmek için buraya tıklayınız.Açıköğretim dahil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS'ye başvuramazlar.