Katar resmi haber ajansı QNA'nın haberine göre, Katar Emiri Şeyh Temim ile Bahr Sarayı'nda görüşen Zarif, Emir'e İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin mesajını iletti.
Görüşmede, iki ülke ilişkileri ve bölgedeki gelişmelerin ele alındığı ifade edildi. Zarif'in, İran ile BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasında, ülkesinin nükleer programına ilişkin varılan anlaşmanın sonuçlarına da değindiği kaydedildi.
İran Dışişleri Bakanlığı tarafından daha önce yapılan açıklamada, Zarif'in, bölge turu kapsamında Kuveyt, Katar ve Irak'a giderek, bu ülkelerin üst düzey yetkilileriyle görüşeceği, temasları kapsamında, İran ve 5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşma, ikili ilişkiler ve bölgedeki gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulunacağı ifade edilmişti.
Anlaşma, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri tarafından farklı tepkilerle karşılanmıştı. Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, Viyana'da varılan anlaşmayı "memnuniyetle" karşıladıklarını duyurmuştu.
İran ve ABD arasında farklılıkların giderildiği iddia edilen müzakerelere evsahipliği ve arabuluculuk yapan Umman ise anlaşmayı "diplomasinin başarısı ve dünya barışına katkı" diye nitelemişti.
Buna karşın Suudi Arabistan, anlaşmanın ihlali halinde yaptırımların yeniden uygulanması çağrısında bulunmuştu.
Öte yandan, KİK ülkelerinin yakın müttefiki ve anlaşmaya taraf devletlerden ABD'nin Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, anlaşmanın içeriğine ilişkin gelecek hafta başkent Doha'da KİK dışişleri bakanlarıyla bir araya geleceği bildirildi.
Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin de yarın Suudi Arabistan ve İran'ı kapsayacak ziyaretlerine başlayacağı açıklandı.