BIST 100 endeksi cuma günü kapanışına göre 30,01 puan düşerken, bankacılık endeksi yüzde 0,12 geriledi, holding endeksi yüzde 0,01 değer kazandı. Açılışta en çok kazandıran sektör endeksi yüzde 0,69 ile "madencilik", en çok kaybettiren sektör endeksi ise yüzde 0,67 ile "taş, toprak" oldu.

Geçen hafta, Türkiye'nin dış ticaret açığının azalması, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı'nın para politikasında sadeleşme söylemleri ve TCMB'nin yıl sonu enflasyon tahminini 0,1 puan artırarak yüzde 6,9'a çıkarması piyasaları pozitif etkiledi. Cuma günü BIST 100 endeksi yüzde 2,09 değer kazanarak haftayı 79.909,68 puandan tamamlarken, haftalık bazda da yüzde 1,52 yükseldi.

Analistler, bugün yurt içinde açıklanacak temmuz ayı enflasyon, yurtdışında ise imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksleri (PMI) ve ABD kişisel gelir ve harcamalar verisinin takip edileceğini belirtiyor. AA Finans'ın bugün TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon verilerine ilişkin anketine göre, ekonomistlerin temmuz ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 0,05 oldu. Bu beklentiye göre, haziran ayında yüzde 7,20 olan yıllık enflasyonun yüzde 6,77'e gerileyeceği hesaplanıyor.

Teknik olarak BIST 100 endeksinin 80.100 seviyesinin direnç konumunda olduğunu, bu seviyenin üzerinde kapanış yapılıp yapılamayacağının kısa vadede yön üzerinde belirleyici olacağını dile getiren analistler, yoğun veri akışının izleneceği hafta boyunca piyasalarda sert dalgalanmaların görülebileceğini ifade ediyor.