İran Yol ve Şehir Planlama Bakan Yardımcısı Davud Keşaverziyan, bakanlığın internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, İran ve Türkiye arasındaki en büyük kara geçiş kapısı olan Gürbulak-Bazargan Kapısı'nın tek yönlü olarak kapatıldığını duyurdu. 

Açıklamada, İran plakalı bir kamyonun dün Türkiye topraklarında saldırıya uğradığını; bunun üzerine kapının İran'dan Türkiye'ye giden yönünün kapatıldığını söyledi.

İRAN DIŞİŞLERİ BAKANI'NIN TÜRKİYE ZİYARETİ İPTAL OLMUŞTU
Kapatma işleminin Türkiye'nin isteği üzerine yapıldığını öne süren Keşaverziyan, kapının İran yönünün açık olduğunu, Türkiye'deki kamyonların İran'a giriş yapabileceğini kaydetti.

Keşaverziyan son günlerde Türkiye'de İran araçlarına yapılan saldırılar üzerine Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin ile görüştüğünü ve  İran'ın bu konudaki itirazını kendisine ilettiklerini ifade etti.

Gürbulak-Bazargan Sınır Kapısı, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bulunuyor.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI
 
Ağrı Valiliği Gürbulak- Bazargan Gümrük kapılarının kapalı olduğu yolundaki haberler üzerine şu açıklamayı yaptı:
 
"Bazı basın yayın organlarında İran ile ülkemiz sınırındaki Gürbulak- Bazargan Gümrük Kapısı'nın kapatıldığına dair haberlerin yer alması üzerine açıklama yapma gereği duyulmuştur. Gürbulak-Bazargan Gümrük Kapısı'nın kapatılması söz konusu değildir. Basın ve kamuoyunun bilgisine sunulur."