KYK yurt başvuruları ne zaman açıklanır, merakla bekleniyor.  Öğrenciler 2015 KYK Sonuçlarını sabırsızlıkla bekliyor. KYK sonuçları belli oldu mu, tıkla öğren... KYK yurt başvurularını yapan adaylar şimdi de merakla sonuçları bekliyor. KYK yurt başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? Pek çok aday bu sorunun cevabını merak ediyor! KYK yurt başvuru sonuçları hakkında detaylı bilgiyi haberimizden öğrenebilirsiniz.

##tgvideo##

KYK YURT BAŞVURU SONUÇLARI AÇIKLANDI! 

KYK BURS SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

KYK YURT SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ!


KYK yurt başvurularının yapılmasının ardından sonuçların ne zaman açıklanacağı merakla beklenmektedir. KYK yurt başvuruları yapıldı, peki KYK burs başvuruları ne zaman yapılacak?

Gençlik ve Spor Bakanlığı gençlere sosyal medya üzerinden ulaşıyor. Sosyal medyada 650 bin takipçiye ulaşan bakanlık ayrıca, İletişim Merkezi'ne çeşitli iletişim kanallarından gelen başvuruları da zaman kaybetmeksizin cevaplandırarak vatandaşlara yardımcı oluyor. Bakanlık, bu yılın ilk 8 ayında İletişim Merkezi'ne yapılan 39 bin 959 başvuruyu cevapladı. Bu başvuruların 25 bin 689 tanesi Başbakanlık İletişim Merkezi'nden (BİMER) geldi. Bununla birlikte Bakanlığa, kurumsal elektronik posta adresi üzerinden 421, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında 8 bin 043, Dilekçe Hakkı Kanunu üzerinden de 5 bin 806 istek, şikayet ve ihbar niteliğinde başvuru ulaştı.
 
ÖĞRENCİLERE YOL GÖSTERİYOR
Gençlik ve Spor Bakanlığı Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformları üzerinden her gün çeşitli paylaşımlarda bulunuyor. Özellikle sabahları yaptığı paylaşımlarla gençleri spora ve sağlıklı hayata teşvik ederek daha sağlıklı bireyler olmaları konusunda yol gösteren Bakanlık, sporcu başarıları, yatırımlar, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtları ilgili  güncel bilgiler vererek takipçilerinin ilgi alanlarındaki konularda gelişmeleri  yakından takip etmelerine yardımcı oluyor. Ayrıca sosyal medya platformlarında Gençlik Kampları ve Gençlik Merkezleri'nin aktiviteleri duyurularak gençlerin buralara kolay ulaşımı sağlanıyor. Sosyal medya sayesinde KYK yurtlarında kalan öğrencilerin şikayet, barınma ve beslenme ile ilgili sorunlarına anında müdahale edilebiliyor.


KYK YURT SAYILARI


Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu (KYK), bu yıl sonuna kadar yapımı devam eden 39 yurt ve yeni kiralamalarla yatak kapasitesini 68 bin 9 kişi artırarak yurtlarda barınan öğrenci sayısını 453 bin 244'e çıkaracak.KYK'nın 81 ilde, 162 ilçede ve 2 de KKTC'de olmak üzere 552 yurdu bulunuyor. Bu yurtlardan 277'sini kız, 175'ini erkek, 100'ünü de karma öğrenci yurdu oluşturuyor.Toplam kişi kapasitesi 385 bin 235 olan yurtlarda, 244 bin 630 kız, 140 bin 605 erkek öğrenci barınıyor. Bu kapasiteye ek olarak 2015 sonuna kadar 39 yeni yurt devreye girecek.


Bu yurtlara 2016 yılında 69, 2017'de 43, 2018'de de 23 yurt olmak üzere 174 yurt daha ilave edilecek. Yurtların, TOKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü aracılığıyla yaptırılması planlanıyor. 2015-2016 yılları arasında kiralama yoluyla teslim alınan ya da alınacak 96 adet 90 bin 241 kapasiteli yurdun hizmete açılması da planlanıyor.Bu yılın sonuna kadar yaptırılan 15 bin 895 kapasiteli 39 yurt ile kiralama yöntemi ile devreye girecek 52 bin 114 kapasiteli yurtlarla toplam yatak kapasitesinde 68 bin 9 artış olacak. Yıl sonu itibarıyla KYK yurtlarında barınan öğrenci sayısı ise 453 bin 244'e ulaşacak.


KURUMUN BURS, ÖĞRENİM VE KATKI KREDİLERİNE YÖNELİK AÇIKLAMALARI
Kurumca memleket içerisinde yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencilerine burs, öğrenim ve katkı kredisi verilmektedir.
Burs nedir ?
Yurt içerisinde yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 Sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi verilmesine ilişkin Kanun doğrultusunda karşılıksız verilen paradır.
Burstan yararlanacak ögrenciler,
Ön lisans öğrencileri
Lisans öğrencileri
Açık Öğretim (Sadece öncelikli öğrenciler, şehit,gazi çocuğu,anne baba ölü vb.)
İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına ara vermeden intibakı yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında okuyanlara burs verilmez.)
Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri, (hazırlık sınıfında okuyanlara burs verilmez)
Vakıf Üniversitesi öğrencileri
ÖSYM Sınavı sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık, yabancı dil dallarında ilk 100'e giren öğrenciler
Ülke adına müsabakalara katılan, Amatör Milli Sporcu öğrenciler,
İkinci öğretim de okuyan öğrenciler
Burstan yararlanabilir.


Not:Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi; öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir. Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.


Burstan Yararlanamayacak Olan Öğrenciler
Kurumdan burs yada öğrenim kredisi alan ögrenciler,
5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,
Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
Giriş tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
Yabancı uyruklu öğrenciler,
Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
Ek (Artık Yıl) süre öğrenim gören öğrenciler,
Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında , en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,
Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler ,
Burs alamaz.


Öğrenim Kredisi nedir?
Ülke içerisinde yüksek öğrenim yapan Türk gençlerini maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenim süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.Öğrenim kredisi borcu, öğrenciye normal öğrenim süresince verilen miktarlara Devlet ıstatistik Kurumu toptan eşya fiyat endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.
Öğrenim Kredisinden Yararlanacak Öğrenciler;


Ön lisans öğrencileri
Lisans öğrencileri
Açık öğretim (Sadece öncelikli öğrenciler, şehit,gazi çocuğu,anne baba ölü vb.)
İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına ara vermeden intibak yapan öğrenciler(ıntibak veya hazırlık sınıfında okuyanlara öğrenim kredisi verilmez)
Yüksek lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında okuyanlara öğrenim kredisi verilmez)
Vakıf Üniversitesinde okuyan öğrenciler
İkinci öğretim de okuyan öğrenciler,


Not: Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi; öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir. Bir öğrenciye hem burs hem de öğrenim kredisi verilmez.


Öğrenim Kredisinden Yararlanamayacak olan öğrenciler Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip öğrenciler, Bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrenciler,
Ek (Artık Yıl) süre öğrenim gören öğrenciler, Sağlık sebebi dışında önlisans mezunlarından ara vermek suretiyle intibak programına başlayan öğrenciler, Önlisanstan lisans öğrenimine geçmek için intibak eğitimi yapan öğrenciler, (ıntibak programı süresince)
Kredi isteğinde bulunduğu tarihte kayıtlı olduğu öğretim kurumunda bir öğretim yılından fazla başarısız olan öğrenciler,
Kurumdan daha önce burs yada öğrenim kredisi almış olan öğrenciler, Anarşi ve terör olaylarına karışan öğrenciler, Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler, Yabancı uyruklu öğrenciler, Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre,kredi almaya yeterli bulunmayan öğrenciler, Öğrenim kredisinden yararlanamaz.


Katkı Kredisi nedir ?
Yüksek öğretim kurumlarında bir öğrenci için cari hizmet ödeneği karşılığı Bakanlar Kurulunca tespit edilen miktarın devlet katkısı dışında kalan ve borçlanma karşılığı Kurumca öğrenci adına üniversite hesabına ödenen paradır.Katkı kredisi borcu; öğrencinin normal öğrenimi süresince öğrenci adına üniversite hesaplarına ödenen miktarlara Devlet İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.Ayrıca, Bakanlar Kurulu Kararına istinaden 1996-1997 öğretim yılından bu yana üniversitelere ilk defa kayıt yaptıracak olanlardan katkı kredisi almak için Kurumumuza başvuranlar, öğretim kurumlarına kayıt esnasında katkı payı ödemeksizin kayıt yaptırabilmektedirler.


Katkı Kredisinden Yararlanacak Olan Öğrenciler;
Ön lisans öğrencileri,
Lisans öğrencileri,
Açık öğretimde okuyan öğrenciler, (Sadece öncelikli öğrenciler şehit,gazi çocuğu,anne baba ölü vb.)
İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına ara vermeden intibakı yapılan öğrenciler, (intibak veya hazırlık sınıfında okuyanlara öğrenim kredisi verilmez)
Katkı Kredisinden Yararlanamayacak olanlar
Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip öğrenciler,


Bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrenciler,
Sağlık sebebi dışında önlisans mezunlarından ara vermek suretiyle intibak programına başlayan öğrenciler,
Önlisanstan lisans öğrenimine geçmek için intibak eğitimi yapan öğrenciler, (ıntibak programı süresince)
Kredi isteğinde bulunduğu tarihte kayıtlı olduğu öğretim kurumunda bir öğretim yılından fazla başarısız olan öğrenciler,
Ek (Artık Yıl) süre öğrenim gören öğrenciler,
Kurumdan daha önce katkı kredisi almış olan öğrenciler,
Anarşi ve terör olaylarına karışan öğrenciler,
Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
Yabancı uyruklu öğrenciler,
İkinci öğretim ve Vakıf üniversitesinde okuyan öğrenciler ile yüksek lisans öğrencileri,
Vakıf üniversiteleri veya yurtdışında eğitim gören ve denklikleri yapılarak,memleket içerisinde bir üniversitede lisans tamamlamalarına karar verilerek, üniversitelere yerleştirilen ve geçiş yaptıkları öğretim kurumuna ikinci öğretim öğrencileri düzeyinde katkı payı ödeyen öğrenciler,
Üniversite tarafından özel muafiyetle katkı payı üniversite tarafından karşılanan öğrenciler,
Üniversitelere yabancı uyruklu öğrenci sınavı (yös),veya Yöse eşdeğer kabul edilen diğer sınav sonuçlarını kullanarak, yabancı uyruklu öğrenci kontenjanından yararlanarak kayıt yaptırmış olup, sonradan T.C. Vatandaşlığına geçen öğrenciler,
şehit ve gazi çocukları,Katkı Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre, kredi almaya yeterli bulunmayan öğrenciler,
Katkı kredisinden yararlanamaz.


KURUMDAN İLK DEFA BURS, ÖĞRENİM VE/VEYA KATKI KREDİSİ ALMAK İÇİN MÜRACAATTA BULUNACAK ÖĞRENCİLERİN YAPACAKLARI İŞ VE İŞLEMLER İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR


Üniversiteye ilk defa kayıt yaptıran öğrencilerin burs, öğrenim ve katkı kredisi müracaatları ÖSYM sonuçları açıklandıktan sonra ÖSYM web sonuç sayfasından, Ara sınıf, ön kayıt, özel yetenek, Master-doktora öğrencilerinin müracaatları ise internet ortamında interaktif olarak www.kyk.gov.tr web adresinden kabul edilmektedir. Burs, kredi müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi, anne, baba meslek belgesi istenilmektedir. Diğer beyan edilen bilgilere dair belgeler alınmamakta ancak, kontrolleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamlarda yapılmaktadır. ıstenilen belgeler öğretim kurumlarında ve Kurumun www.kyk.gov.tr adresinde ilan edilmekte, Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin ise adreslerine duyuru yapılmaktadır.


Öncelik Belgeleri
Amatör Milli Sporcu belgesi, ilgili federasyondan alınacak,
şehit veya gazi çocuğu belgesi
Ama, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayanlar (tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak),
Lise ve dengi öğrenimlerini Yetiştirme Yurtlarında tamamlama belgesi,
Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlama belgesi,
Anne ve/veya babası Yurtkur'da çalışanlar, emekli olanlar (ilgili kuruluştan alacakları onaylı belge),
5532 Sayılı Kanun kapsamında terör sebebiyle köyleri boşaltılanlar (valilikten alınacak)
Öğrenciler söz konusu belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alarak, belirlenen süre içerisinde bulundukları yerlerdeki Kurumun Bölge ve/veya Yurt Müdürlüklerine, Bölge ve Yurt Müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise Kurumun "Cemal Gürsel Cad. No:61 06590 Cebeci/ANKARA " adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.


Belgeleri ile beyanları arasında farklılık bulunan öğrencilerin burs, kredi tahsis işlemleri belgeleri esas alınarak yapılacaktır. Tahsis yapılamayan öğrencilere ayrıca bilgi verilmeyecektir.Öğrencilerin müracaat etmiş olmaları kendilerine mutlaka burs, kredi tahsis edileceği anlamına gelmemektedir. Değerlendirme sonucunda burs, kredi tahsisi yapılan öğrencilere ait listeler yine öğretim kurumlarında ve Kurumun www.kyk.gov.tr internet adresinde ilan edilerek, kazanan öğrencilerden senet yaptırmaları istenecektir.
En az asgari ücret düzeyinde bir gelirle sürekli çalışanlara ilgili mevzuat gereği burs, öğrenim ve katkı kredisi tahsisi yapılmamaktadır.


Burs, kredi tahsisi yapılan öğrencilerin listeleri ve adlarına hazırlanmış Burs-Kredi Taahhüt Senetleri öğretim kurumlarına gönderilecek, Öğrenciler Burs-Kredi Taahhüt Senetlerini öğretim kurumlarından teslim alacaklar, notere tanzim ve tasdik ettirdikten sonra belirlenen süre içerisinde belirtilen yerlere teslim edeceklerdir.Burs-Kredi Taahhüt Senedini noterde tanzim ve tasdik ettirmeyenler ile belirlenen süreye kadar Kuruma vermeyenlere burs, kredi verilmeyecek, ayrıca bildirim yapılmayacaktır.
18 yaşından küçük olanlar Burs-Kredi Taahhüt Senetlerini noterden velileri ile birlikte imzalayacaklardır. 18 yaşından büyük olanlar ise kendileri imzalayacaklardır.Kuruma gönderilen Burs-Kredi Taahhüt Senetleri incelenerek, eksiklik veya yanlışlık görülmediği takdirde burs veya öğrenim kredisi ilgili banka şubesine, katkı kredisi ise öğretim kurumlarının hesabına ödenecektir. Burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin adını, soyadını ve banka şubesini belirten listeler öğretim kurumlarında ve Kurumun www.kyk.gov.tr internet adresinde ilan edilecektir.Adına burs veya kredi ödemesi yapılan öğrenci; ilgili T.C. Ziraat bankası şubesine müracaat edecek ve adına düzenlenmiş olan BANKKART'ını alarak (daha sonrada gönderilebilir) burs yada kredisini T.C. Ziraat Bankası ATM'lerinden süre tahdidi olmaksızın istedikleri zaman, ATM'lerin bulunmadığı yerlerde ise herhangi bir T.C. Ziraat Bankası şubesinden masraf ödemeden tahsil edebileceklerdir.
Burs veya öğrenim kredisi ödemeleri, öğrencilere her yılın Ocak ayından başlamak üzere her ayın 7 sinde aylık olarak yapılacaktır.


ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİ BORCUNUN TESPİTİ
Kurumdan öğrenim ve/veya katkı kredisi alan öğrencilerin borcu, kredilerinin verildiği tarihten, öğrenim sürelerinin bitimine kadar geçen veya herhangi bir sebeple kredisinin kesildiği tarihe kadar kredi olarak verilen miktarlara, Devlet İstatistik Kurumu'nun Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi suretiyle, tespit edilmektedir.
Öğrencilerin ödeyecekleri kredi (TEFE) borcu, öğrencilerin öğretimi süresince Kurumdan aldığı toplam kredi miktarının 3 katını geçmemektedir.


ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİNİN KESİLME SEBEPLERİ
Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,
Vazgeçmesi, izin alması, kayıt dondurması,
Sağlık sorununun olması,
Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski okulunda bir yıldan fazla başarısız olması,yada öğretimine bir yıl ara vermesi,
Öğretim kurumunun kapatılması,
Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,
Devamlı gelirle çalışması,
Kesin hükümle mahkum olması
Hallerinde öğrencilerin öğrenim ve katkı kredisi kesilmektedir.


BURSUN KESİLME SEBEPLERİ
Başarısızlık sebebiyle,
Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,
Vazgeçmesi, izin alması, kayıt dondurması,
Sağlık sorununun olması,
Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski okulunda bir yıldan fazla başarısız olması, yada öğretimine bir yıl ara vermesi,
Öğretim kurumunun kapatılması,
Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,
Devamlı gelirle çalışması,
Kesin hükümle mahkum olması
Hallerinde öğrencilerin bursu kesilmektedir.