Rus Interfax haber ajansı, Rusya, Suriye, İran ve Irak'ın, Bağdat'ta kurulacak bir koordinasyon merkezi aracılığıyla IŞİD'e karşı mücadeleyi daha etkin hale getirmeyi amaçladığını yazdı.


Ajansa bilgi veren Rus askeri ve diplomatik kaynaklar, "Bağdat'a kurulacak merkezde söz konusu ülkelerin Genelkurmay Başkanlıklarından temsilciler bulunacak" dedi.


Bağdat'taki merkezin öncelikli amacının IŞİD'e dair elde edilen istihbaratın toplanıp ülkeler arasında paylaşılması, analiz edilmesi ve bu istihbarat doğrultusunda harekete geçilmesi olduğu ifade ediliyor.


Askeri temsilciler Bağdat'ta olacak Interfax'a bilgi veren kaynaklar, ileri aşamalarda dört ülke arasındaki istihbarat koordinasyonunun operasyonlara dönüşebileceği de ifade ediliyor.


Fransız habner ajansı AFP'ye konuşan Irak Başbakanı Haydar El Abadi'nin sözcüsü Saad el-Hadisi ise "Dört ülke arasındaki koordinasyon sağlanacak. Her ülkenin askeri temsilcileri arasında istihbarat paylaşımı olacak" dedi.


Dün açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov, Bağdat'ta bir istihbarat koordinasyon merkezi kurulacağı iddialarını yalanlamıştı.


 


(Kaynak: BBC Türkçe)