"Dünya Gıda Günü" etkinliğinin yapıldığı Milano'daki EXPO 2015 fuarını ziyaret eden Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, dünyada açlığı yok etmenin herkesin sorumluluğu olduğunu söyledi.

Milano'da geçtiğimiz 1 Mayıs'ta "Gezegeni beslemek, yaşam için enerji" temasıyla kapılarını açan EXPO 2015 Fuarında, BM Dünya Gıda Örgütü'nün (FAO) 70. kuruluş yıl dönümü nedeniyle "Dünya Gıda Günü" kutlandı.

Törende, İspanya Kraliçesi Letizia, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ile FAO Genel Direktörü Graziano Da Silva de hazır bulundu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun törende yaptığı konuşmada, gündemi gıda krizi olan EXPO Milano'ya katılmaktan onur duyduğunu belirterek, İtalyan hükümetine seçtiği temadan dolayı teşekkür etti.

Dünya genelinde başı çeken sorunlardan biri olan açlık konusuna değinen Ban, "Açlığı yok etmek herkesin sorumluluğudur. Bugün kaynaklarımızı utanç verici bir biçimde israf ediyoruz" dedi.

Ban, üç hafta önce dünya liderleriyle BM Genel Kurul çalışmaları sırasında yoksullukla mücadele için oluşturdukları 2030 Ajandası'na dikkati çekerek, "Bu ajandadaki açlığın ve kötü beslenmeyi ortadan kaldırılması gibi hedefleri, kadınları özgün kılmadan gençleri ve çiftçileri desteklemeden gerçekleştiremeyiz. Başta yerel yöneticiler olmak üzere toprak politikalarını ileriye taşımak için birlikte çalışmak durumundayız. Bu nedenle belediye başkanlarına minnettarım" dedi.

BM Genel Sekreteri, bu konuda pek çok söz verildiğini ifade ederek artık ilgililerin harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Ban, EXPO Milano ruhunu ve temasını daha ileriye taşıma yönünde yapılan çalışmalardan da umutlu olduğunu sözlerine ekledi.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella da, "Gıda ve su hakkı, tüm kıtalarda erişilebilir olmalı. Önemli olan diyaloğun çatışmaların ve fanatizmin üzerinde hakim olmasıdır" dedi.

Mattarella, Ban'ın İtalya temaslarında sıkça vurgu yaptığı 2030 Ajandası için de, "Eğer amaç, 2030 yılında sıfır açlık ise bu sadece kolektif eylemle kötü beslenme ve yoksulluğu ortadan kaldırarak mümkün olabilir" dedi.

Son aylarda daha iyi bir yaşam umuduyla İtalya kıyılarına gelen sığınmacı sayısının 300 bine ulaştığı bilgisini de veren Cumhurbaşkanı Mattarella, "Avrupa vicdanını sarsan bu sığınmacı akını, sığınmacıların geldikleri ülkelerde yaşam koşullarını iyileştirmenin dramatik bir ihtiyaç olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

Konuşmaların ardından İtalya Gıda, Tarım ve Ormancılık Bakanı Maurizio Martina genel sekreter Ban Ki-mun'a EXPO fuarında hayata geçirildiği Milano Sözleşmesi teslim edildi.

BM Genel Sekreteri Ban, EXPO Milano'daki temaslarında İtalyan çikolata firması Ferrero'nun Kinder'in sahip olduğu bölümde, İtalyanların ünlü futbolcusu Roberto Baggio ile birlikte çocukların mini sahada yapacağı futbol maçının başlama vuruşunu gerçekleştirdi. Ban, telefonlarıyla kendisiyle özçekim yapmak isteyenlerle resim çektirdi.

Ban Kimun, İtalya programının yarın ki son gününde Vatikan'a yakınlığıyla bilinen Sant'Egidio merkezinde kalan sığınmacıları ziyaret edecek.