ABD'de gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimi öncesinde Demokrat ile Cumhuriyetçi aday adayları partilerini temsil edebilmek için çaba harcıyor. Demokrat Parti'de adaylığı muamma olan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın ne yapacağı siyasi gündemin en çok konuşulan konuları arasında bulunuyor. 
ABD'nin 2016 başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi Parti'de Donald Trump ile Ben Carson isimleri öne çıkıyor. Demokrat Parti'de ise şu ana kadar Hillary Clinton ve Bernie Sanders en çok konuşulan aday adayları arasında. Ancak bu ikilinin yarışına 72 yaşındaki Biden'ın katılıp katılmayacağı henüz belirsiz.
Aday adayı olacağı aylardır konuşulan Biden'ın ağzından bu konuda henüz bağlayıcı bir ifade çıkmadı ancak yakın çevresinden birkaç gündür sızan haberler, Başkan Yardımcısı'nın son değerlendirmelerini yaptığı ve kararını vermeye çok yakın olduğu, birkaç gün içinde bunu açıklayabileceği yönünde. 
Amerikan medyasında son günlerde Biden'ın aday adaylığı konusunda çok sık haberler yer alıyor. Biden'ın yakın çevresine atıf yapılan haberlerde, bu hafta sonu, seçimler için önemli eyaletler arasında gösterilen Iowa'da yapılacak ve Demokrat Parti'nin tüm aday adaylarını ağırlayacak parti yemeği öncesinde Biden'ın kararını duyuracağı belirtiliyor. Yemeği düzenleyenler, yarışa gireceğini açıklaması halinde diğer aday adayları gibi Biden'ın da davet edileceğini söylüyor.
Anketlerde Clinton önde
NBC televizyonu ile Wall Street Journal gazetesinin yaptırdığı son ankete göre Demokrat aday adayları arasında Hillary Clinton'ın ismi öne çıkıyor. Ankete katılanların yüzde 49'unun desteğini alan Clinton'ın ardından Bernie Sanders'a verilen destek yüzde 29 civarında. Henüz yarışta olup olmayacağını açıklamayan Biden yüzde 15 desteğe sahip. Ancak bu oran geçen ay yüzde 17 civarındaydı.
Geç mi kaldı?
Diğer adayların aylardır çalışma yürüttüğü, bağış topladığı, ekip kurduğu göz önöne alındığında,  kısa bir süre içinde kararını vermesi beklenen Biden'ın "geç kaldığı" yorumu yapılıyor. Siyasi gözlemciler, ABD'de tarihinde adaylığını bu kadar geç açıklayan hiç kimsenin kazanamadığını hatırlatıyor.
Brookings Enstitüsü'nden siyasi uzman John Hudak, Biden'ın 2016 başkanlık seçimlerinde yarışmak için adaylığını daha önceden duyurması gerektiğine işaret etti. AA muhabirine konuşan Hudak, "Biden'ın yarışta etkili olması için oldukça geç. Biden herhangi bir bağış toplamadı, herhangi bir organizasyonu da yok. Biden bu kampanyaya oldukça tereddütlü ve kaygılı yaklaşıyor" dedi.
Oğlunun vasiyeti iddiası
Mayıs ayında 46 yaşındaki oğlu Beau Biden'ı beyin kanseri nedeniyle kaybeden Biden, eylül başındaki bir açıklamasında, "Karar almaktaki en önemli etken, ailemin ve benim bu iş için gerekli duygusal enerjiye sahip olup olmadığımız. Kendime 'bunu yapabilir miyim' diye sorup duruyorum. İnanın ki yanıtı ben de bilmiyorum. İşte bu nedenle de gözlerinizin içine bakıp 'bunu yapabileceğimi biliyorum' diyemem" şeklinde konuşmuştu.
Beau Biden'ın ölmeden önce babasına başkanlık için aday olması yönünde vasiyette bulunduğu öne sürülmüştü.
Joe Biden, 1988 ve 2008 yıllarındaki seçimde Demokrat Parti'den aday adayı olmuştu.