ABD'nin Afganistan'daki faaliyetleri konusunda Kongre tarafından görevlendirilen bir başmüfettiş, projeyle ilgili soruşturmanın sonucunu içeren raporu Savunma Bakanı Ashton Carter'a gönderdi.


Özel başmüfettiş John Sopko, raporla birlikte Carter'a gönderdiği mektupta, ABD'nin bir görev gücünün Afganistan'ın Şibirgan kentinde motorlu taşıtlar için yapılan bir sıkıştırılmış doğalgaz istasyonuna 43 milyon dolar harcadığını belirtti.


Sopko, projenin, Afganistan'daki araçlarda sıkıştırılmış doğalgaz kullanımının uygulanabilir olduğunu gösterme amacı taşıdığını, bu hedefe de ulaşıldığını kaydetti, ancak "Gaz dolum istasyonu inşası projesi amacına ulaşsa da Amerikalı vergi mükelleflerine fahiş bir maliyeti oldu" ifadesini kullandı.


PAKİSTAN'DA MALİYETİ 306 BİN DOLAR

Başmüfettişin raporunda benzer bir istasyonun Pakistan'da 306 bin dolara imal edilebileceği, "Afganistan'daki projenin maliyetinin bunun yaklaşık 140 katı olduğu" ifade edildi.


Sopko, Carter'a gönderdiği mektupta ayrıca, "Bu projenin en sorunlu yanlarından biri de Savunma Bakanlığı'nın yüksek maliyetin açıklamasını yapamaması ya da bunun planlama, uygulama ve sonuçlarına dair endişeleri cevaplayamamasıdır" değerlendirmesinde bulundu.


ABD, Afganistan'a yardım ve ülkenin yeniden inşası çerçevesinde son 13 yılda 110 milyar dolar harcadı. ABD Kongresi, bu kapsamda bağımsız ve tarafsız bir gözetim için Afganistan'ın Yeniden İnşa için Özel Teftiş Bürosu'nun kurulmasını kararlaştırmıştı. Bu büronun başındaki başmüfettiş John Sopko, 2012'de göreve başlamıştı.