ABD'nin Missouri Üniversitesi Rektörü Tim Wolf, okulda başlayan ırkçılık karşıtı protestoların ardından kendisine yöneltilen, ırkçılığın önlenmesi için yeterince mücadele vermediği eleştirileri üzerine istifa etti.

Beyaz öğrencilerin ağırlıkta olduğu üniversitede, siyahi öğrencilerin kendilerine yönelik ayrımcılık yapıldığı ve sistematik olarak başarılarının görmezden gelindiği iddialarıyla başlayan, daha sonra bir öğrencinin açlık grevine başlamasıyla devam eden protestolar Rektör Wolfe'nin istifasını getirdi.

Wolfe istifasıyla ilgili yaptığı basın toplantısında, doğduğu Columbia şehrine olan sevgisinden dolayı aldığı kararın "bazıları için hoşnutluk, bazıları için de öfkeye" neden olacağını ifade etti.

Wolfe, daha önce yaptığı açıklamalarda üniversitedeki ırkçılık sorunuyla ilgileneceğini söylemiş, değişim ihtiyacı olduğunu kabul ederek, endişelerin paylaşılmasını önemsediğini belirtmişti. Ancak öğrencilerin protestolarının devam etmesi ve son olarak Missouri Üniversitesi futbol takımındaki siyahi oyuncuların, üniversite rektörü istifa edene kadar maçlara çıkmayacaklarını açıklamasının ardından sorun ulusal bir hale dönüşmüştü.

Missouri'nin St. Louis kentine bağlı Ferguson ilçesinde geçen ağustosta beyaz bir polis tarafından öldürülen 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown'un ardından ırkçılık tartışmaları ülke genelinde yayılmıştı.