Suriye'de savaştan dolayı zor günler yaşayan halkın ihtiyaçlarını belirleyip Türkiye'den topladıkları yardımları direkt onlara ulaştıran Bayır-Bucak Türkmen Dağı Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Derneği üyeleri, Anadolu halkının mazlumların yanında olduğunu herkese gösteriyor.

Dernek Başkanı Mehmet Ali Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3-4 yıldır savaş bölgesinde görev yaptıklarını ve belirledikleri yardımları en kısa zamanda ulaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

Yaklaşık 9 ay önce derneklerinin resmi olarak kurulduğunu ve yardımları tek çatı altında götürmeye başladıklarını anlatan Öztürk, şöyle konuştu:

"Oradaki ihtiyaçları sahadaki elemanlarımız tespit ediyor. Bağışçılarımızın yapmış olduğu ayni ve nakdi yardımları Cilvegözü ve Öncüpınar sınır kapılarından içeri sokarak ihtiyacı olanlarla buluşturuyoruz. Biz nokta teslimi yapıyoruz. Oradaki mücahit gruplar mihmandarlığında Halep, Türkmendağı, Hama, Humus ve kuşatma altında olan bölgelere yardımlarımızı ulaştırmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar 9 aylık resmi sürecimizde 600 tıra yakın yardım gönderdik."

'Lağımdan su için çocuklar gördük'

Öztürk, Halep'te yaptıkları çalışmalarda çocukların lağımdan su içtiğini gördüklerini anlatarak, "Yaklaşık 450 tırla 10-12 bin ton civarında temiz su götürdük. Halen de su götürmeye devam ediyoruz" dedi.

Bölgede hemen hemen her şeye ihtiyaç olduğunun altını çizen Öztürk, "Türkmendağı kırsalında son Rusya operasyonunundan önce 20 bin sivil vardı. Halep merkez ve civarında 500 bin civarında sivil halk var. Bunlar mağdur durumda kalmış aileler. Elimizden geldiği kadar onların ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Çok büyük bir rakam bu. Tek Türkmenler'in altından kalkabileceği bir rakam değil. Allah Anadolu insanından razı olsun. Anadolu insanı muhacirliğin göçmenliğin ne olduğunu bilen kişiler. Onların yardımlarını sağlıklı bir şekilde aktarmaya çalışıyoruz" dedi.

Başlattıkları battaniye kampanyasıyla temin ettikleri 10 bin battaniyeyi de bölgeye gönderdiklerini vurgulayan Öztürk, şu anda dağıtımların yapıldığını sözlerine ekledi.