Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, geçen yıl kasım ayında yayımlanan iki kitapla patlak veren ikinci köstebek skandalında ortaya çıkan bir kişinin aziz ya da kutsal kişi ilan edilmesi süreçlerinde fahiş paralar harcandığı gibi suistimal iddiaları sonrası Azizler Konregrasyonu’na yönelik yeni mali denetim kuralları getirdi.

Vatikan’dan yapılan açıklamada, Papa Franciscus’un Katolik inanışında olan Azizlik mertebesiyle ilgili işlerinden sorumlu bakanlık seviyesindeki Azizler Kongregrasyonu’na mali denetim ve sorumluluk getiren kurallar koyduğu belirtildi. Papa’nın yeni kurallarının, Azizler Konregrasyonu’na mali konularda nispeten özerklik sağlayan Papa 2. Jean Paul’ün, 1983 yılındaki düzenlemelerinin yerine getirildiği bildirildi.

VaticanInsider isimli Vatikan’a yakın haber sitesinde konuyla yer alan haberde, aziz ve kutsal kişi ilan edilme süreçlerinde Azizler Kongregrasyonu’na yüksek meblağlarda paralar ödeniyor olmasının bir süredir Papa Franciscus’un gündeminde olduğu belirtildi.