Fenerbahçe Başantrenörü Zeljko Obradovic, THY Avrupa Ligi'nde Dörtlü Final'de Rusya'nın CSKA Moskova'yla oynayacakları finali kazanarak kupayı almak istediklerini söyledi.

Turnuvanın düzenlendiği Mercedes-Benz Arena'da final maçının basın toplantısında konuşan Obradovic, şampiyon olmak için kararlı olduklarını belirtti.

Finalde olmaktan büyük mutluluk duyduklarını aktaran Sırp başantrenör, "Çok büyük bir basketbol etkinliği için buradayız. Hiç kolay değildi buraya gelmek. Final de zor olacaktır. Her şey yolunda gidecektir. Harika başladık. Ekibin morali de çok iyi. Harika bir oyun çıkardık dün. Oyun içinde bazen yükselmeler düşmeler olabilir. Baskı olmadan oyuna konsantre olacağız. Kupayı kazanmaya kararlıyız. Oyun içinde de her şeye hazırlıklıyız" ifadelerini kullandı.

CSKA Moskova'nın iyi bir ekip olduğunu vurgulayan Obradovic, "Defansla başlıyorlar. Her şeyleri defans. Daha sonra hücuma geçiş var. Oyuna hemen ayak uyduruyorlar. Çok özel bir takıma karşı mücadele edeceğiz" dedi.

Obradovic, Panathinaikos'ta 13 yıl yardımcılığını üstlenen CSKA Moskova'nın başantrenörü Dimitris Itoudis'le aralarında çok güzel bir ilişki olduğunu aktararak, "Itoudis'le burada 'finalde karşılaşmamız muhtemel' diye konuştuk. İkimizde buraya geleceğimize emindik. Buraya kadar geldiğimizden dolayı mutluyum.  Bazen beni kızdırdığı zamanlar da oldu ama harika bir ilişkimiz vardı. Benim için çok yakın bir asistandı. Hala da böyle yakın bir ilişkimiz var" yorumunu yaptı.

CSKA Moskova'nın iki oyun kurucusu Milos Teodosic ile Nando de Colo'nun çok özel basketbolcular olduğunu aktaran Obradovic, "De Colo MVP oldu. Her oyunda ortalama 20 sayı atıyor. Teodosic'in de sahada hiçbir şey gözünden kaçmıyor. Bu ikisi sahada harika bir birliktelik sergiliyor. Onları durdurmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bakalım, göreceğiz. Sonuçta takım bir ya da iki kişiden oluşmuyor" şeklinde konuştu.

Fenerbahçe taraftarlarına da ayrı bir parantez açan Obradovic, "Seyircilerimiz bizim en önemli kısmımız. Daima bize yakınlar. Sezonun başında beri bize güveniyorlar. Bu güveni de hissetmek bize çok iyi geliyor. Her yer sarı-lacivert olacaktır salonda. Buna inanıyoruz" dedi.

Başarılı bir kariyerinin olduğu hatırlatılıp "Nasıl her zaman bu kadar motive olabiliyorsunuz?" sorusuna Sırp başantrenör, "Çok basit. Ben mesleğimi çok seviyorum. Bu soruya hep bu cevabı veririm. Her sabah kalkıp antrenmana gitmek ya da büroma gitmek çok güzel. Bütün takım da bana motivasyon veriyor. Kendimi çok ayrıcalıklı hissediyorum. Çok sevdiğim bir işi yapıyorum. Bu kadar basit. Oyuncularla sadece basketbolu değil, bütün hayatınızı paylaşıyorsunuz" cevabını verdi.

Fenerbahçe'nin Sırp oyuncusu Bogdan Bogdanovic ise iki takımında mükemmel bir sezon geçirerek finale geldiğini dile getirdi.

Obradovic'in dün "Bogdanovic bir ara maç içinde uyudu sonra uyandı" açıklaması hatırlatılıp "Çalar saatinizi kim kuruyor?" sorusuna Sırp oyuncunun, başantrenörünü işaret etmesi salonda gülüşmelere neden oldu.

Kendisi gibi henüz uluslararası kupa kazanamayan Milos Teodosic'le konuştuklarını aktaran Bogdanovic, vatandaşıyla iddiaya da girdiklerini kaydetti.

ITOUDIS: "FİNAL İÇİN ÇOK HEYECANLIYIZ"
CSKA Moskova Başantrenörü Dimitris Itoudis final için heyecanlandıklarını dile getirdi.

Sezon boyunca uzun bir yolculuk sonunda bu aşamaya geldiklerini anlatan Yunan başantrenör, "Final için çok heyecanlıyız. Çok uzun bir yolculuk yaptık buraya gelene kadar. Şimdiye kadar olan başarılarımızı da unutmuyoruz. Çok güzel bir final için karşınıza çıkacağız Oyuncularım sayesinde buradayız. Obradovic'in önderliğinde Fenerbahçe de mükemmel bir takım. Artık istediğimiz yere geldik. Finale odaklanacağız" dedi.

Fenerbahçe'nin birçok maçını analiz ettiklerini vurgulayan Itoudis, "Fenerbahçe'ni eşsiz bir oyunu var. Her oyuna ayak uyduruyorlar. Çok farklı oyun taktikle oynuyorlar. Her iki takım da Avrupa'da oluşturucu bir oyun ortaya koyuyor. Maçın büyük bir kısmını savunmalar belirleyecek" değerlendirmesinde bulundu.

Yunan başantrenör 13 yıl yardımcılığını üstlendiği Obradovic'le ilk kez 1993 yılında tanıştıklarını aktararak, "Obradovic'le dün akşam konuştum. Rüya gibi bir finale erişmek çok güzel. İki koç arasındaki bu büyük mücadele de önemli. Ailevi bir bağ var aramızda. 1993'te ilk kez kendisiyle karşılaştım.O zamandan beri de ilişkimiz devam etti. 1999'da beni aradı Panathinaikos için. Onun için çalışmak benim için şerefti. Şimdi iki takımda kupayı alarak evine götürmek istiyor" dedi.

Salonda Fenerbahçeli taraftarların fazla olacağını bildiğini aktaran Yunan çalıştırıcı, "Etrafıma bakınca her yer sarı-lacivert olacak. Bunu biliyorum ama benim ekibim bu tür atmosferlere karşı çok oynadı" diyerek sözlerini tamamladı.

CSKA Moskova'nın ABD'li oyuncusu Cory Higgins ise güzel bir finalin kendilerini beklediğini kaydetti.