AK Parti İl Başkanlığına geçen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, göğüs ağrısı çekenlerin 112'yi aramalarını ve ambulans çağırmalarını istedi. Avrupa ve Dünyanın en gelişmiş acil hasta taşıma sistemlerinden birinin 
 Türkiye'de olduğuna dikkati çeken Akdağ, Türkiye'de hava ve kara ambulans sisteminin hiçbir ücret almadan parasız hizmet verdiğine vurgu yaptı. Vatandaşın bu açıdan büyük olanaklar elde ettiğine işaret eden   Akdağ, şunları söyledi:

 "Benim hususen bu hizmetlerle ilgili olarak vatandaşlarımızdan da bir talebim var. Bu kendileri ile yakından alakalı. Özellikle göğüs ağrısı çeken, göğüs ağrısı ani başlayan, şiddetli göğüs ağrısı olan herkes mutlaka 
 112'yi  çevirerek ambulans talep etmelidir. Görüyoruz ki genç yaşta erkekler, babalar, kadınlar içinde bu geçerli, evlerinde uzunca bir süre göğüs ağrısı çektikten sonra ambulans çağırmakta. Ancak netice itibariyle de  bazen iş işten geçmiş olmaktadır. Ambulanslar şehirlerde 10 dakika içinde ulaşmaktadır. Yüzde 90'ın üzerinde çağrı 10 dakikada karşılanabiliyor. Kırsalda bunu 30 dakika düşünüyoruz. Şimdi İstanbul'da sistemi biraz  daha güçlendirmemiz lazım. Önümüzdeki aylarda sistemi çok ciddi ve hızlı bir biçimde daha da güçlendireceğiz."

 "AB'NİN SAMİMİ OLMASI LAZIM"

 Recep Akdağ konuşmasında İngiltere'nin AB'den ayrılma kararını da değerlendirdi. Başbakan Cameron'un iç siyasete Türkiye'yi karıştırdığını hatırlatan Akdağ, "Biz AB'ye demokrasi, özgürlükler, ekonomik gelişme adına girmeyi istiyoruz. Ancak AB'nin çifte standardı bırakması lazım. AB'nin samimi olması lazım. AB'nin her gün yeni bir bahane uydurmaması lazım. Türkiye'nin büyük ölçüde Müslümanlardan oluşan bir ilke olması aslında Avrupa Birliğinin Türkiye'ye karşı çıkardığı en büyük engel olarak algılanıyor" şeklinde açıklamada bulundu.