İrlanda dil okulları gün geçtikçe popüler hale gelen özellikle de ülkemizden ciddi talep gören eğitim merkezlerinden. Bizler de bu yazımızda İrlanda’da İngilizce kurslarını ve yaşam koşullarını Teori Eğitim danışmanları ile birlikte ele aldık.  İrlanda’da dil kursu başta olmak üzere eğitim olanaklarını, yaşam koşullarını, vize ve çalışma hakkı konusunda detaylı bilgi sunmaya çalışacağız.

İrlanda kimilerine göre adanın asi çocuğu, kimilerine göre Avrupa’nın en sıcak kanlı insanlarının ülkesi, Atlantik’in kıyısındaki bu muhteşem doğa ülkesi günümüzde eğitim alanında da en fazla tercih edilen ülkelerden biri konumunda. Çağımızın olmazsa olmazı İngilizce ve İngilizcenizi en hızlı geliştirebileceğiniz sistemlerin başında da İngilizceyi günlük hayatta kullanabileceğiniz bir ülkede eğitim almak geliyor.

Teori Eğitim kıdemli danışmanlarından Erdinç Bey’e göre İrlanda’da dil kurslarını ön plana çıkaran üç önemli kırılma söz konusu. 

1) Öğrencilerin Türk öğrenci yoğunluğunun  olmadığı dil okulları arayışı :

“İngiltere’de ortalama bir okulda Türk öğrenci sayısı %5 ile %9 arasında değişiyor. Öğrencilerin dil gelişimini burada kurulan arkadaşlıklar olumsuz etkiliyor. Sonuç olarak öğrencilerimiz Türk öğrencinin olmadığı ya da olsa bile daha dengeli olan şehirler, okullar tercih ediyor. “

2) İrlanda’da yerel para biriminin Euro olması ve okulların daha ekonomik olması:

“İngiltere’nin aksine İrlanda Euro kullanıyor. Bu da demek oluyor ki İngiltere’ye göre her şey %25 daha ucuz. Öğrencilerimiz çoğu zaman uzun süreli programlar kurguluyorlar ve gerek yaşam masrafları gerekse de İrlanda’daki dil okulları bakımından kur farkını törpülemeye çalışıyorlar.”

3) İrlanda’nın kolay vize politikası ve uzun dönem öğrenciler için çalışma hakkı tanıması

“Türkiye ile İrlanda arasında varılan anlaşma çerçevesinde 24 haftaya kadar İrlanda’da dil kursu almak isteyen öğrenciler için kolaylaştırılmış vize politikası uygulanıyor.

İrlanda’daki bir dil okulunda 25 hafta ve üzerinde eğitim almak isteyen öğrenciler için ise haftalık 20 saat olmak kaydıyla part-time çalışma hakkı tanınıyor.  Özellikle üniversite mezuniyeti sonrası iş hayatına atılmadan önce İngilizcesini ileri seviyeye taşımak isteyen arkadaşlarımız için bu son derece elverişli bir fırsat. Neredeyse yaşam masraflarını karşılayıp ailelerine çok yük olmadan eğitimlerini tamamlayabiliyorlar.

İrlanda nasıl bir ülke, hangi şehirlerde dil eğitimi alabilirim?

İrlanda kendisi değil ama insanları sıcacık bir ülke. Doğa ile iç içe uçsuz bucaksız kırlarla dolu yeşile, doğaya çok büyük önem veren neşeli ve insan kalabilmeyi becermiş bir ülke. 

Konumuz İrlanda’da İngilizce kursları olduğu için bir dil okulu öğrencisi için ciddi katkı sağlayabilecek bir ülke. Avrupa’da misafirperverliği ile övünen ve övülen az sayıdaki ülkeden biri İrlanda. Özellikle İrlanda’da dil eğitimi aldığı süre boyunca İrlanda kültürünü yakından tanımak isteyen öğrenciler için İrlandalı bir ailenin yanında konaklamak en iyi seçenek.

Ülkenin en önemli şehri Dublin, İrlanda’daki dil okullarının da açık ara yoğunlaştığı şehir.  İsterseniz şehrin tam merkezinde isterseniz de merkezin biraz dışında görece sakin bir bölgedeki dil kurslarını seçebilirsiniz. Eğlenceli ve kültürel bir çok etkinliğe ev sahipliği yapan, İrlanda’daki dil programınız süresince sıkılmanıza imkan vermeyecek bir şehir.

İrlanda’da İngilizce dil okulları bakımından ikinci sırayı verebileceğimiz şehir Galway. Adanın batı kıyısında bulunmaktadır. Dublin’e göre daha sakin bir şehirde eğitim almak isteyen öğrencilerin ilk alternatifidir.

Limerick ve Cork ise İrlanda’da dil eğitimi alabilimek için diğer alternatifleriniz. Dublin ve Galway’in aksine çok fazla sayıda dil eğitim merkezi barındırmayan şehirler özellikle spesifik bir hazırlık içinde bulunan öğrencilere tavsiye ediliyor.

İrlanda dil okullarında hangi eğitim seçenekleri mevcut?

İrlanda’da dil eğitimi alan öğrencilerin büyük bir kısmı öncelikle orta seviyedeki dil becerilerini üst seviyeye taşıyor ve çoğu zaman da bunu IELTS sınavı ile belgeleyerek Türkiye’ye dönüyor. Kursun son bölümlerinde özel olarak IELTS hazırlık çalışmalarına konsantre oluyor ve artık dünyanın hemen hemen her noktasında geçerli olan IELTS belgesi ile ister üniversite başvuruları isterse de iş başvurularında rahatlıyor.

Öğrencilerin bir kısmı ise çalışabiliyor olmanın da avantajını kullanarak İrlanda’daki dil kursu sonrasında sertifika programları ile kişisel gelişimlerine de katkıda bulunuyorlar. Elbette İrlanda’da eğitim denince lisans ve yüksek lisans programları da sadece ülkemizden değil bir çok Avrupa ülkesinden talep gören programlar.

İrlanda dil okullarında sunulan başlıca kurs tipleri;

- Genel İngilizce
- Yoğun İngilizce
- Akademik Hazırlık Kursları
- IELTS Hazırlık Kursları
- TOEFL Hazırlık Kursları
- İş İngilizcesi Kursları
- Öğretmenler için İngilizce Kursları
- Üniversite Yerleştirme Programları

Yetişkinler için programların yanı sıra 10-17 yaş arasındaki öğrenciler için de yaz kampları seçenekleri sunulmaktadır. Öğrencilerin 24 saat görevliler gözetiminde gerçekleşen programlar sosyal aktiviteler ve dersler bir arada sunulur.  Özellikle İrlanda’daki  tarihi kolejlerde gerçekleşen İngilizce yaz kampları ilgi çekici.

İrlanda ‘da Yaşam

İrlanda’da dil eğitimi alıyorsunuz elbette hayat okulunuzdan ibaret değil, gezeceksiniz, eğleneceksiniz. Peki aylık ne kadarlık bir harcama sizin için yeterli olacak?

Elbette Dublin harcamalarınızı doğal olarak bir parça yukarı çekecektir ama Teori Eğitim danışmanlarının tavsiyesi aylık 600 -700 Euro gibi bir cep harçlığının konaklama dışındaki masraflarınız için yeterli olduğu yönünde. Aylık konaklama ücretleri ise seçiminize göre değişmekle beraber uzun süreli öğrencilerin daire paylaşımı yapmasıyla 500 Euro seviyelerinde tuttukları biliniyor.  Aile yanında kalarak bundan daha fazla ödemenize karşın yemeklerinizle beraber ciddi bir masraftan kurtulmuş olabiliyorsunuz.

Öğrenciler için çalışma hakkı

İrlanda’nın Türk öğrenciler tarafından en çok beğenilen özelliklerinden biri de 25 hafta ve üzeri bir programa kayıtlı olan öğrencilerin yarı zamanlı çalışma hakkı elde etmeleri. 

Saatlik asgari ücret 8,65 Euro seviyelerinden yani demek oluyor ki İrlanda’da dil okullarında öğrenciyken yasal olarak 800 -900 Euro gibi bir ücret kazanma şansınız var. Bu da konaklama sonrası kişisel masraflarınız için yeterli bir kazanç.

Vize

İrlanda online tabanlı bir vize başvuru sistemi uyguluyor.  Başvuru formlarınızı ve anketinizi doldurup sonrasında bireysel olarak evrak teslimine gidiyorsunuz. Tabi ki öğrencilere çalışma hakkı veren bir Avrupa Birliği ülkesi olduğu için hassas oldukları kriterler de var. Teori Eğitim ekibinden bu noktada ücretsiz destek alabilir, vize başvurunuzu eksiksiz gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. 

Danışmanların bize verdiği bilgiye göre yoğunluk dönemine göre değişmekle beraber  kısa süreli vizeler için 20 gün, 25 hafta ve üzeri programlar için ise 40 gün önceden başvuruya başlamakta fayda var.  1 haftada gelen uzun dönem vize de mevcut 20 gün içerisinde sonuçlanan kısa dönemde.  Türklüğümüzü kenara bırakıp zamanında işlemlere başlamak daha az üzülmenizi sağlayacaktır.

İrlanda dil okullarına nasıl başvuru yapabilirim?

Kısa ya da uzun İrlanda’da dil eğitimi almaya karar verdiniz. Elbette ilk yapmanız gereken şehirleri  ve okulları araştırmak.  Biz bu noktada sizlere hiç bir ücret ödemediğinizi de göz önünde bulundurarak Teori Eğitim danışmanlarından destek almanızı tavsiye ediyoruz.

Görüşmenizin ardından okullar ve gitmek istediğiniz dönem için uygun olup olmadığı konusunda bilgi alıyorsunuz. Ardından fiyat tekliflerini de inceleyerek (konu çoğu zaman duygusal olabiliyor) danışmanınızla beraber okulunuza karar veriyorsunuz.   Ardından kayıt işlemleriniz tamamlanıyor ve okul ödemenizi gönderiyorsunuz. Bu ince bir detay İrlanda Türk öğrencilere vize noktasında kolaylık tanıyor ama vize öncesinde de okul ücretinin tamamının ödenmiş olmasını bekliyor.  (Korkmayın vize reddi olması halinde ücretinizin tamamı iade ediliyor.)

Teori Eğitim danışmanları yine ücretsiz olarak vize dosyanızı hazırlıyor ve başvurunuzu yapıyorsunuz.  Bir kaç hafta içerisinde de vizenizi almış oluyorsunuz.  Şimdiden iyi yolculuklar.

İlandır.