- "Yapamayacağım demeyi bırakın"
04 Mayıs 2024 - 02:49

LGS’ye bir ay kala uzmanlar uyarıyor: Yapamayacağım demeyi bırakın

Uzmanlar, LGS için son düzlüğe giren adaylara tavsiyelerde bulundu: "Planlı ve verimli çalışın. “Yapamayacağım” demeyi bırakın. Bol bol deneme çözün. Tekrar yapın ve eksiğiniz olan konulara ağırlık verin. Son düzlükte eksiklikleri doğrultusunda yoğun, planlı ve verimli şekilde çalışarak zamanını değerlendiren öğrenciler fark atacak.”
 - KPSS başvuruları başladı
03 Mayıs 2024 - 15:43

ÖSYM duyurdu: KPSS başvuruları başladı

Bu sene tüm oturumları yapılacak KPSS'de başvurular başladı. ÖSYM, açıklamasında "Adaylar, başvurularını 3 Mayıs saat 15.30'dan itibaren ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla yapabilecekleri gibi ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması’ndan da yapabilecektir" ifadelerine yer verdi. 
Eğitim - Eğitim
02 Mayıs 2024 - 04:20

MEB’den 'dijitalleşme' mesaisi! Eğitimde yapay zekâ kullanılacak

Millî Eğitim Bakanlığınca (MEB) kamuoyunun görüşüne açılan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında hazırlanan yeni müfredat taslağı ile getirilecek “beceri” odaklı ve “değerler” temelli eğitime geçişin kolaylaştırılması için yapay zekâ teknolojileri, üç boyutlu yazıcılarla desteklenmiş yenilikçi sınıflar ve EBA’da zengin içerikler kullanılacak.
 - 'Öğretmen atamaları ve 'müfredata' ilişkin açıklama
01 Mayıs 2024 - 16:58

Yusuf Tekin'den 'öğretmen atamaları ve 'müfredata' ilişkin açıklama: Yalvarma moduna geldik

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, katıldığı canlı yayında yeni müfredat ve öğretmen atamaları konusunda açıklamalarda bulundu. Tekin, müfredatın aceleye getirilmesi eleştirilerine cevap verip "Biz katkı sunmaları için neredeyse yalvarma moduna geldik. Bize katkı sunmadılar" dedi. Atamalar içinse Tekin, yeniden kabine toplantısı sonrasını işaret etti. 
 - Eğitimde bitmeyen  tartışma: Mülakat
30 Nisan 2024 - 01:59

Bakan Yusuf Tekin net konuştu! Eğitimde bitmeyen tartışma: Mülakat

Millî Eğittim Bakanı Tekin, öğretmen atamalarındaki ‘mülakat’ tartışmasına noktayı koydu: Çocuklara iyi eğitim verecek öğretmenleri seçmek görevim. Eleştirenlerden şunu rica ediyorum. O zaman çocuğunuzu okula yazdırırken siz de öğretmen seçmeyin.
 - MEB'den depremzede öğretmenlere geri dönüş hakkı
29 Nisan 2024 - 19:02

MEB'den yer değiştiren öğretmenlere geri dönüş hakkı

Milli Eğitim Bakanlığı, 6 Şubat 2023'te gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle yer değiştiren öğretmenlere geri dönüş hakkı verecek.
Eğitim - Eğitim
27 Nisan 2024 - 16:18

MEB'e görüş bildirenler bunlara dikkat! Maarif Platformu'ndan tavsiyeler...

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından akademisyenler, eğitimciler başta olmak üzere eğitime dair fikirleri olan herkes için bir açık görüş sistemi oluşturuldu. Sistemde "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" yeni müfredat taslağı başta olmak üzere pek çok içerik hakkında görüşler toplanıyor. Gönderilen fikir ve tavsiyelerin faydalı ve isabetli olabilmesi için Maarif Platformu 12 maddelik bir öneri listesi yayınladı. İşte dikkat edilmesi gereken maddeler...
 - Türkçe vurgulu müfredat
27 Nisan 2024 - 02:56

“Beceri” temelli sadeleştirilmiş model geldi! Türkçe vurgulu müfredat

Yeni müfredat taslağı tartışmaya açıldı. Çocuklar ilk olarak “anne” yazacak. Türkçeye ağırlık verilecek. Konular sadeleşecek. Matematikte integral kalktı.
 - Gençler tüketim kölesi
27 Nisan 2024 - 02:34

Popüler kültürün borçluları: Gençler! Krediye çabuk ulaşıyorlar, tasarrufu sevmiyorlar

Teknolojinin nimetlerinden yararlanırken tüketim çarkının esiri oldular. Tüketimi özendirici popüler kültür yeni nesli tüketiyor. Çılgınca harcıyorlar. Sürekli alışveriş linki paylaşıyorlar. Krediye çabuk ulaşıyor, tasarruf yapmıyorlar. Kredi kartı borçları da fazla. Uzmanlar “İhtiyaç değil, gösteriş ön planda” diyor
 - Milli Eğitim Bakanlığı görüşlerinizi bekliyor!
26 Nisan 2024 - 16:42

Milli Eğitim Bakanlığı görüşlerinizi bekliyor! "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" sistemi açıldı

Milli Eğitim Bakanlığınca, tüm öğretim kademelerindeki mecburi derslere ait "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" yeni müfredat taslağı, "https://gorusoneri.meb.gov.tr" adresinden kamuoyunun görüşüne sunuldu.
 - Birinci sınıfta okuma yazma sistemi değişiyor!
26 Nisan 2024 - 15:24

Birinci sınıfta okuma yazma sistemi değişiyor! 'ELAKİN' yerine 'ANETİL' geldi

MEB, aylardır beklenen yeni müfredat taslağını duyurdu. Yeni müfredatta ses temelli okuma yazma öğretiminde harflerin sırası değişti. Buna göre 1. sınıf öğrencileri artık ilk olarak  "E-L-A-K-İ-N" harflerini değil "A-N-E-T-İ-L" harfleriyle okuma yazma öğretimi başlayacak.
 - İşte yeni müfredat!
26 Nisan 2024 - 14:36

Yeni müfredat taslağı açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığınca, tüm öğretim kademelerindeki zorunlu derslere ait "Türkiye Yüzyılı Maarif Model kamuoyunun görüşüne sunuldu. Yeni müfredat taslağı için internet sitesi üzerinden bir hafta süresince görüş bildirilebilecek.
 - Hisseyi alan parasını 6'ya katladı
26 Nisan 2024 - 10:43

Hangi şirketin kârı %557 arttı? İşte son dakika bilanço, bedelsiz ve temettü haberleri

Borsada 10.000 puan sesleri yükselirken; 2024 ilk çeyrek bilançosunu açıklayan Türkiye Sigorta, geçen yıla göre kârlılığını %557 oranında artırdı ve 3 milyar 526 milyon TL’ye çıkardı. Son bir yıllık süreçte TURSG hissesi borsada da 8,98 TL’den 65,00 TL’ye kadar yükselerek, %585 değer artışına imza attı. TAV Havalimanları da zarardan kâra geçerek, düşük sezonda yüksek performans gösterdi. İşte borsadan son dakika halka arz, temettü, bilanço ve bedelsiz sermaye artırım kararları…
 - Yeni MEB müfredatı yarın belli olacak
25 Nisan 2024 - 12:53

Bakan Tekin duyurdu: Yeni MEB müfredatı yarın belli olacak

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, milyonlarca öğrenci, veli ve eğitmeni ilgilendiren yeni müfredatla ilgili çalışmanın yarın kamuoyu ile paylaşılacağını duyurdu. Yeni müfredatla haftalık ders saatlerinde azalma olmayacağını belirten Bakan Tekin, müfredatın gelecek eğitim öğretim yılından itibaren kademeli şekilde uygulanacağını da söyledi.
 - ALES soru kitapçığı ve cevap anahtarı erişimde
21 Nisan 2024 - 17:09

2024-ALES/1 soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı

Bugün gerçekleştirilen ALES'e ilişkin temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı yayımlandı. Kitapçığın görüntüleme süreci, 1 Mayıs saat 23.59'da sona erecek. Sonuçlar ise 10 Mayıs'ta açıklanacak.
 - 17 üniversiteden ortak bildiri
21 Nisan 2024 - 01:01

CHP'li Tanju Özcan'a karşı 17 üniversiteden ortak bildiri: Türkiye'nin gönüllü elçilerine sahip çıkacağız

CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın yabancı öğrencilere yönelik ırkçı tavrına karşı 17 üniversiteden ortak bildiri geldi: "Türkiye'nin gönül elçileri uluslararası öğrencilerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz"
 - ÖSYM güvenliği sıkı tutuyor
20 Nisan 2024 - 07:37

ÖSYM güvenliği sıkı tutuyor! 45 gün dış dünya ile bağlantıları kopacak

Üniversite imtihanı YKS öncesi ÖSYM; görevlilerinin soru kitapçıklarının basımı, paketlenmesi, kontrolü ve sevki için 45 gün dış dünyadan izole yaşayacakları kapalı merkezde bütün tedbirleri aldı.
 - Okulu bırakmada ilk sebep aile
20 Nisan 2024 - 06:34

Okul terkinin ana sebebi aile faktörü! Yapılan araştırmada önemli sonuçlar ortaya çıktı

Lise sonrası öğrenciyi yönlendiremediğimiz için okul terkleri artıyor. Ortaöğretimde akran baskısı, yükseköğretimde ise maddi problemler süreci hızlandırıyor.
 - O öğrenciler gönüllü elçimiz
19 Nisan 2024 - 03:58

Hiçbir Türk hak kaybı yaşamadı! Yabancı öğrenciler gönüllü elçimiz

CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın yabancı gençlere yönelik ırkçı tavrına YÖK’ten tepki geldi: Uluslararası öğrenciler, eğitimlerinin ardından ülkemizin gönüllü elçileri olarak memleketlerine dönüyor.
Eğitim - Eğitim
16 Nisan 2024 - 03:14

Özel öğrencinin desteği de özel

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin eğitim-öğretim hayatından geri kalmaması ve diğer öğrencilerle fırsat eşitliği çerçevesinde eğitim almaları için çok sayıda çalışmayı hayata geçirdi.
 - ABD'den İran itirafı: Saldırıdan haberimiz vardı
15 Nisan 2024 - 21:25

ABD'den itiraf geldi! "İran bize saldırı haberini verdi"

İran'ın tarihinde ilk defa İsrail'i açık hedef almasının ardından saldırıya yönelik çarpıcı bir detay ortaya çıktı. ABD, İran'ın kendilerine önceden İsrail'e saldıracaklarını fakat zaman belirtmediklerini itiraf etti.
Başa Dön Sona Git