İngiltere’de zorunlu askerlik, Avrupa’da silahlanma

A -
A +

İsveç ve Finlandiya silahlanmaya başladı. NATO’ya giren bu iki ülke, savunmalarını güçlendirecekler. ABD bu iki ülkeye ciddi silah satacaktır. Gerçi İsveç son 10 yıldır Rusya korkusuyla bayağı silah almış. 

 

Avrupa’daki bu silahlanma korkusunun sebebi Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi. Başlarda iyi direnen Ukrayna şayet Batı desteği azalırsa direnme şansı çok fazla yok. Ama ABD silah verdikçe Ukrayna dayanacaktır. Polonya, Macaristan, Slovenya gibi ülkeler zaten Putin’i doğrudan karşılarına alamıyorlar... 

 

Avrupa’da silahlanma konusunda başka gelişmeler de oluyor. İngiltere zorunlu askerliği getirmeye hazırlanıyor. 

 

İngiltere'de iktidardaki Muhafazakâr Partili Başbakan Rishi Sunak, 4 Temmuz'da yapılacak genel seçimleri kazanmaları hâlinde zorunlu askerlik uygulamasını geri getireceklerini bildirdi. Buna göre 18 yaşındaki gençler ya 12 ay boyunca tam zamanlı olarak orduya katılacak ya da yılda 25 gün olacak şekilde her ay bir hafta sonu gönüllü olarak bir toplum hizmetinde çalışacak.

 

Parti, planın ayrıntılarını değerlendirmek üzere bir Kraliyet Komisyonu kurulmasını öneriyor. Planın yürürlüğe girmesi hâlinde, ilk katılımın Eylül 2025 olması öngörülüyor. İngiliz medyasına göre zorunlu askerlik silahlı kuvvetler veya siber savunmada çalışmayı kapsayacak. Gönüllülük seçeneğinde ise gençler, yılda 25 gün polis, itfaiye, sağlık hizmetleri ya da yaşlı ve yalnız insanlarla çalışan yardım kurumları gibi kuruluşlarda görev alacak. (Euronews) 

 

Neden İngiltere zorunlu askerliği getiriyor? Çünkü hem Rusya hem de Çin korkusu var. Eski Varşova Paktı ülkeleri Rusya kontrolündeydi. Rusya Avrupa’nın yanı başındaydı. Rusya korkusu Avrupa’ya her şeyi yaptırıyor. Kim derdi ki İngiltere zorunlu askerlik getirecekti? Ama dünya şartları buna zorluyor... 

 

Yunanistan da silahlanmaya devam ediyor. Şimdi de Fransa’dan fırkateynler alıyor. Gemilerin bir kısmı Yunanistan'ın Salamis adasındaki Salamis Tersanelerinde inşa edilirken, ileri savunma teknolojisi ağırlıklı olarak Fransa'dan tedarik ediliyor.

 

Yunanistan üç gemi için Fransa ile Eylül 2021'de yaklaşık 3 milyar avro tutarında bir sözleşme imzaladı. Aynı zamanda, her iki ülkenin de üçüncü bir tarafın saldırısına maruz kalması hâlinde desteğini zorunlu kılan karşılıklı savunma maddesini de içeren Fransız-Yunan savunma anlaşması imzalandı. (Euronews) 

 

Avrupa önümüzdeki günlerde daha da silahlanacaktır. Her ne kadar Yunanistan, Türkiye korkusuyla silahlansa da, Avrupalıları esas korkutan Rusya’dır. Böylece ABD de silah satışlarını hızlandırdı. Dünya yeni bir silahlanmanın eşiğine geldi. 1950’lerde olan, şu anda tekrarlanıyor. Umarım savaş çıkmaz. Ama dünyanın geldiği noktaya bakınca her şey mümkün görünüyor...

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Çalışır28 Mayıs 2024 11:45

Turizmciler tutturmuş tatil uzatılsın diye..Bence hükümet gaza gelmemeli. Ülke olarak çalışmaya hemde çok çalışmaya ihtiyacımız var.Biz o kadar zengin bir ülke değiliz. Üstelik Daha yeni açıklanan tasarruf tetbirleriyle tamamen zıt bir durum.EN BÜYÜK TASARRUF ZAMANDAN TASARRUFTUR.Alınan tasarruf Tedbirleri kararlarının hiç bir inandırıcılığı kalmaz.Sırf bir grup daha çok kazansın diye tatil uzatmanın alemi yok.Alt gelir gruplarına doğrudan bir faydası yok. tatil tamamen üretmeden tüketmek demek.Üstelik muhalefet bunu emekliler politikası gibi tepe tepe kullanır.