BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Türk Telekom! Bu çocukların eğitimi çöpe gitmesin!..

Anlat Derdini Feridun Ağabeye
Anlat Derdini Feridun Ağabey'e
Facebook
 
Feridun Ağabey, ben Polatlı/Ankara’dayım. Yeni düzen deniyor ama bunu kaldıracak altyapı desteklemiyor. Koronavirüs sebebiyle uzaktan eğitime bağlanabilmek için evime internet bağlatmak istedim.
Öğrendiğim gerçek ile şoke oldum. Altyapı henüz yapılmamış. Ne kadar sürede yapılacağını sorduğumda 18 ay sürer dediler. Ancak o zaman bize bağlanacakmış. Peki bu sürede çocuklarımın eğitim durumu ne olacak? Şu an çocuklarım eğitim alamıyorlar. 18 ay demek bu sene gittiği gibi önümüzdeki sene de gitti demek değil mi? Bir başka durum da bulunduğum binada internet kullanıcısı olabilmek için binadan bir kimsenin ayrılması gerekiyormuş. Yoksa internet bağlanamıyormuş.
Benim oturduğum binada dokuz aile var ve hepsi de ev sahibi. Ve şu an için beş hane internet kullanıyor. Ben “çocuğum uzaktan eğitime bağlanacak da siz internetten vazgeçin, biz bağlanalım” diyebilir miyim? Bu mümkün mü?
Bu durumda bizim hâlimiz ne olacak, çocuğumun eğitim hayatı ne olacak? Bizim sesimizi yetkililere duyurur musunuz? Çocuklarımın iki yılı çöpe gitmesin ne olur?
            Hülya Ergen-Ankara
 
 
İl ve ilçe belediyelerine deprem uyarısı
 
“5 sene Kızılay Şube Başkanlığı yapmış, Risk Yönetimi odaklı Afet ev Acil Durum Planlaması konusunda hem sahada hem de yazılı olarak Kızılay arşivlerine eserler bırakmış bir kardeşiniz olarak önemli bir noktayı dikkatinize sunuyorum.
Covid-19 virüsü ile toplum olarak mücadele ettiğimiz ve evde kaldığımız günler ve sonrasında, deprem riski rafa kalkmış değildir.
İstanbul’da bir deprem olduğunda, her zamankinden daha fazla temiz suya, toplanma alanına, acil ve geçici barınma araç gereçlerine ihtiyaç duyacağız. Bu nedenle il ve ilçe belediyeleri derhâl çalışma başlatmalıdır.
İlçelerimizde uygun parklar belirlenmeli, altlarına içme suyu şebekesi ile doldurulmuş depolar oluşturulmalı. Toplanma alanlarında tuvalet yerleri ayarlanmalı, bunlar sağlam bir sistemle kanalizasyona bağlanacak şekilde yerleri kullanıma hazır vaziyette çevrelenmeli.
Salgın için en kritik konu karantina uygulamasıdır. İnsanların toplu hâlde toplanma noktalarında acil ve geçici barınma zorunda kalacaklarını hesaba katarak belediyeler tarafından, hem toplanma alanlarında acil barınma, hem de ilçedeki deprem güvenli kamu binalarında geçici barınma planlamaları muhakkak yapılmalıdır.
              Ecz. Ali Murat D.
 
 
Dört günlük kısıtlamaya hazırlanırken
 
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma kısıtlaması başlamadan bir gün önce insanlar ister istemez "ramazan da geliyor" diyerek biraz fazla alışverişe yöneldiler. Bakkal, manav, kasap derken her yerde mesafeye de dikkat edilince uzun kuyruklar oluştu. İnsanlar bir an önce alışverişini yapıp gitmenin derdindeydi…
Konuya bir de tezgâhtakiler açısından bakıldığında ter su içinde kalmışlardı. Nasıl bir çaba, nasıl bir telaş… Kimsenin kimseyi gözü gördüğü yoktu… Normal zamanda “hoş geldiniz, buyurun efendim” diyen esnafın kimseyi gözünün gördüğü yoktu. Necip Fazıl’ın Zindan şiirindeki mısralarını hatırladım: 
“…İnsanlar zindanda birer kemiyet;/Urbalarla kemik, mintanlarla et...”
Kıyamet gününde insan evladından kaçacak dedikleri günleri ve o günlerin dehşetini bilmem anlatabiliyor muyum? Allah kimseyi açlıkla, yoklukla kıtlıkla imtihan etmesin.
            A. Selim Karataş-Fatih/İstanbul
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
613297 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/anlat-derdini-feridun-agabey-e/613297.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT